Kultúra 2011. 09. 03.

Dnes sa bude degustovať exkluzívne víno

Vážení milovníci vína! Primátor mesta Komárna, veľkoobchod s vínom The White Crow a vínny trezor s vinotékou IW s. r. o. Vás pozývajú na verejnú degustáciu vín vrámci medzinárodnej vínnej súťaže Istervin 2011.

Súčasťou Istervin bude degustácia vína, ktorej sa zúčastnia aj primátori miest Komárno a Komárom, ale aj dražba exkluzívnych vín.

Programová ponuka:
ISTERVIN-fest (uzavreté podujatie) miesto a dátum podujatia:

Záhradná časť Knižnice Podunajského Múzea, Komárno, Palatínova 8, 945 01 Komárno
(v prípade nepriaznivého počasia sa akcia usporiada v slávnostných sieňach Knižnice Múzea)
3. septembra 2011 začiatok:17.oo

18.oo slávnostné otvorenie

Čestní hostia:
Dr.Anton Marek – primátor mesta Komárno
Dr.Molnár Attila – primátor mesta Komárom
Ing.Csütörtöky József – riaditeľ Podunajského Múzea
Zastupitelstvo MBOSZ (Zväz rádov vínMaďarska)
Ing.Ailer Štefan – DiVinus s.r.o.
Magyar Dezsó – Lővér pince (SOP-VIN Kft.Sopron)
Geónczeol Attila – konzultant, odborný poradca, publicista v oblasti vinárstva (Borigo magazín)
Ing. Dipl. Šarkany Peter – konzultant (Budapešť)

Návšteva obrazárne

Prednáška Dipl. Ing. Šarkany Peter
…všetko, čo treba vedieť o medzinárodných súťažiach vín

Losovanie vstupeniek

Dobrú náladu zvyšuje jazzová kapela.

Súťaž vín Istervin bola prvýkrát zorganizovaná v roku 2010. Prvotná myšlienka bola, poskytnutie priestoru miestnym vinárom, aby sa vedeli porovnať s ďalšími regiónmi pozdĺž Dunaja a následne aj so svetoznámymi vinohradníctvami. V súťaži vín sa zúčastnili okrem slovenských vinárstiev aj maďarské, rakúske, české a moravské vinotéky.

Podujatím Istervin-fest umožníme vinárom, aby svoje vína vedeli predstaviť nielen odbornej porote ale aj verejnosti, čím   podporíme rozvoj vinárskej a vinohradníckej       kultúry      nášho    regiónu.   Pre dosiahnutie tohto cielu ročne usporiadame súťaž vín a ich následné vyhodnotenie. Verejnosť má možnosť vyhodnotené    vína degustovať v rámci uzavretého podujatia Istervin a vybrať si z nich   “Víno mesta Komárno”.    Vybrané víno si svoj titul udrží po celý rok, následne v budúcom roku, už tretí krát po sebe organizovanej súťaži .zabojuje o nové miesto.

Degustácia
Degustácia z kategórie Champion a Zlato bude limitovaná nasledovne:

25 Stredoeurópskych vinárstiev, ochutnávka z viac ako 110 druhov vzoriek vín
Food Farm s.r.o., Weíngut Weidinger, Garden Service, Georgína s.r.o., Pántika Pincészet, Borpalota Krt., Szőlősi pincészet, Vécseí Pince, Lővér Pince, Vínne sklepy Roztoky s.r.o., Dobosi BIO Borászat, Chaíeau Vanda, Regőtci-Ritzmann, T. Píncészete, Tamus Borház, Kovács Pince, Agro Movino s.r.o., Roll Pince, Vinárstvý Konečný, Pontica, Bónis-Pálos Pince, Pannon Tokaj, Weingut Strehn, Ostoros Novaj Bor Zrt., Sanvin s.r.o., Kőporos Borászat, Baron von Twickel Szőlőbirtok, Weingut Allacher, Vinórský dvúr Nemčičky, Gróf Degenfeld Szőlőbirtok, Bock borászat,

Vína Champion:
Magnus Cuvée 2007 – Szőlősi Pincészet Szekszárdi Cuvée 2007 -Baron von Twickel Tokai Aszu 2004, 6 puttonyos – Pannon Tokaj Kft.

Ďalší vystavovatelia:
Lővér Pince / H-Sopron
Weingut Allacher / A-Gols
Weingut Strehn / A-Deuíschkreutz
IW s.r.o./SK-Komárno
Sanvin s.r.o. / SK-Okoč
Pannon Tokaj Kft. / H-Tokaj
Rézcímke termékek / H
F&F Pékség / SK-Komárno
Dósa Attila, debnár/H

Vvhlásenie súťažnej ceny “Víno mesta Komárno”
Vstupenky obsahujú výsledky jednotlivých skupín vybraných vín súťaže Istervin a hlasovací lístok s ktorým máte možnosť hlasovať a rozhodnúť sa, ktoré víno získa cenu ” Víno mesta Komárno”.

Dražba exkluzívnych vín, s charitatívnym účelom

Rebello 2006 Lt- Ravenna Rosso IGT Liverzano 1,5 Magnum
Ročná produkcia v roku 2006 bola 3500 fliaš (0,75 lit,) a limitovaná séria 150 fliaš Magnum (1,5 lit.). Zloženie: 50% Sangiovese a 50% Merlot. Prvá fáza zrenia vína -18 mesiacov – prebehla vo francúzskych dubových sudoch, a ďalších 12 mesiacov po plnení do fliaš bez filtrácie.
Dražobná cena: 150,- Eur

Kopar Cuvée 2006 – Gere Attila – Villány -1,5 Magnum
Nový Kopár, ročník 2006 obsahuje 52% Cabernet Frank, 46% Merlot a iba 2% Cabernet Sauvignon. Podľa predošlých ročných skúseností zmenili aj princíp kvasenia vína, pričom vymenili malé barrikové sudy na veľké dubové sudy ( 20-25-50 hektoliter), aby sa viac zvýraznila charakteristická ovocnatosť.
Dražobná cena: 50,- Eur

JACKFALL Magnum 2006 Kisjakabfalva – Villány -1,5 Magnum – sudový výber
Obsahuje najlepšie vína z pivnice, ktoré sú aj základnou zložkou Grandu. Zvyčajne z neho vyrábajú iba niekoľko sto fľiaš, pre ľabužníkov a pre zberateľov. Radšej ho zatiaľ skladujme. Zloženie: Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc.
Dražobná cena: 50,- Eur

Vyjadrite svoj názor