Mix Dél-komárom 2023. 02. 17.

Do tohtoročných Komárňanských dní sa opäť zapojí aj Komárom v Maďarsku

V rokoch 2020 a 2021 sa komárňanské dni kvôli opatreniam covid 19. nekonali. Minulý rok v slovenskom Komárne vedenie rozhodlo, že obľúbenú akciu miestnych usporiada, avšak Komárom ostal bez Komárňanských dní. Tento rok sa však všetko dostane späť do starých koľají, nakoľko sa opäť obe mestá spoja pre spoločnú tradíciu.

Primátor mesta Komárom Attila Molnár predstavil dobré správy vo videu. Komárom sa na slávnosti pripravuje už od novembra minulého roku, dokonca poznáme už aj prvých interpretov.

Ako každý rok, tak aj tento rok sa séria podujatí začína 26. apríla a končí 1. mája.

V rámci otváracieho programu absolvujú samosprávy oboch okresov spoločné, slávnostné zasadnutie, ktorého dejiskom bude Csillagerőd v južnom Komárome. Práve tu sa odovzdávajú ocenenia, ako napríklad cena Pro Urbe, titul čestného občana a ceny primátora mesta.

Tento rok bude Jókai Liget centrálnym miestom pre programy v maďarskom Komárome. Budú sa tu konať bezplatné akcie ako napríklad koncert kapely Bon-Bon, The Hooligans, Deák Bill Gyula a Republic. Okrem toho sa na tomto mieste odprezentujú aj mestské občianske organizácie, združenia a skupiny.

Paralelne s Komárňanskými dňami začína aj festival ErődFeszt v pevnosti Monostori, ktorý bude za poplatok, no obyvatelia Komáromu si môžu zakúpiť vstupenky s výraznou zľavou. Vystúpia tu Tankcsapda, ValMar, Majka, Neoton Família, Demjén Ferenc a Rúzsa Magdi.

Jednou z výnimočných akcií Komárňanských dní bude odovzdanie návštevníckeho centra Brigetio , kde budú vystavené nálezy z oblasti Brigetio. Okrem toho sa sem presunie aj Vedomostné centrum ELTE, takže do zoznamu univerzitných miest pribudne aj Komárom.

Programy v slovenskom Komárne zatiaľ nie sú známe.

Zdroj: Kisalföld, sziakomarom.sk