Mesto 2013. 12. 28.

Dobrá správa pre vodičov, pokuty budú od nového roka nižšie

Strop pri pokutách za niektoré priestupky bude 50 €. Polícia sa rozhodla znížiť hornú hranicu pokút preto, že je menej nehôd, doprava je pomalšia, bezpečnejšia a vodiči sú podľa nej zodpovednejší.

Pokuty za niektoré dopravné priestupky budú od nového roka nižšie. Za nezapnuté bezpečnostné pásy či prekročenie rýchlosti v obci do 20 km/h bude hroziť pokuta maximálne 50 eur. Zmeny prináša od 1. januára novela zákona o cestnej premávke.

Horná hranica pokuty sa znižuje zo súčasných 60 na 50 eur pri menej závažných dopravných priestupkoch. „Je to približne 80 položiek v rámci sadzobníka pokút,“ uviedol pre agentúru SITA viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel.

Závažnejších priestupkov, ako sú napríklad jazda na červenú, odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu, nedanie prednosti vozidlu s právom prednosti jazdy, sa zníženie sadzby netýka. Priestupkov spáchaných závažnejším spôsobom je 23.

Päťdesiateurový strop bude platiť aj pri prekročení rýchlosti, a to v obci do 20 km/h a mimo obce do 30 km/h. Ak teda vodič pôjde v obci napríklad rýchlosťou 69 km/h, dostane maximálne 50 eurovú pokutu.

Mimo obce je hranica zvýšená až do prekročenia o 30 km/h. „Pokiaľ bude vodičovi mimo obce napríklad na ceste I. triedy nameraná rýchlosť 119 km/h a na diaľnici 159 km/h, tak maximálna horná hranica na uloženie blokovej pokuty bude tiež 50 eur,“ ozrejmil Ábel.

Polícia sa rozhodla znížiť hornú hranicu pokút preto, že je menej nehôd, doprava je pomalšia, bezpečnejšia a vodiči sú podľa nej zodpovednejší. „Polícia do určitej miery vyšla v ústrety disciplinovaným vodičom,“ povedal policajný viceprezident.

Podľa Ábela týmto krokom deklarujú aj to, že polícii nejde o vyberanie pokút. „Keby nám išlo o vyberanie pokút, tak nepristúpime k zníženiu hornej hranice pri takom množstve položiek,“ dodal.

 

(zdroj: SITA, ilustračné foto)