Región 2014. 02. 08.

Doležitá zmena! U obvodného lekára vybavíte viac?

Už vás nebaví chodiť stále medzi lekármi na rôzne vyšetrenia a tráviť dlhé hodiny v čakárni? Čoskoro sa to zmení! Ministerstvo zdravotníctva pripravuje reformu. Všeobecný lekár bude mať viac kompetencií a tak nebudete musieť navštíviť toľko špecialistov.

„Zmeny budú zásadné. Konečne budeme mať viac kompetencií a konečne sa budeme môcť venovať pacientovi tak, ako to potrebuje,“ hovorí hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo Ministerstva zdravotníctva SR Monika Palušková.

Na predoperačné vyšetrenie sme museli v čakárni posedieť aj tri alebo štyri hodiny. Po novom sem vôbec nebudeme musieť prísť. Kým doteraz išiel pacient s problémom k všeobecnému lekárovi, ten ho poslal k špecialistovi. Ten ho poslal naspäť k obvodnému a potom k anesteziológi a potom na zákrok.

Po novom sa táto cesta skráti. Predoperačné vyšetrenie bude môcť urobiť aj váš všeobecný lekár. Internistov, ktorí vykonávajú predoperačné vyšetrenia, je málo. Bude vhodné, keď sa im uľahčí ich práca – je názor internistov.

„Ak pôjde o zdravého a mladého pacienta a nebude liečený na iné ochorenia a potrebuje ísť na malý zákrok, všeobecný lekár ho nebude musieť posielať na vyšetrenia ale bude ho vybavovať sám,“ dodáva Monika Palušková.

Extrémne spokojná je aj ministerka Zvolenská. Tvrdí, že proti novinkám u „obvoďákov“ nebudú ani ostatní špecialisti, ktorých ambulancie sa týmto odľahčia. „Myslím si, že táto zmena zlepší komunikáciu a rovnako sme tieto kroky so špecialistami konzultovali,“ uviedla ministerka Zuzana Zvolenská.

Únia špecialistov to však považuje za úplný nezmysel. „Až prvé komplikácie, prvé príznaky vážnej choroby a prví mŕtvi pacienti poukážu na to, že celá táto situácia bola zbytočná. Som zvedavý, kto potom bude niesť následky,“ upozorňuje Andrej Janco zo Slovenskej lekárskej únie špecialistov.

(zdroj: noviny.sk, ilustračné foto)