Kultúra 2022. 10. 24.

Dramaťák už ako profesionálne divadlo s názvom Komora predstavili Čaj o piatej

60. roky minulého storočia nám tu zanechali pomerne silnú stopu. Príbehy z čias svetovej vojny zachytáva množstvo filmov a divadelných hier a režisér Jozef Černek z profesionálneho slovenského divadla Komora v Komárne (predtým ochotníci Dramaťák a Rebeli) sa rovno popasoval s touto výzvou už druhýkrát. A úspešne.

Ak by sme mali definovať, o čom je Čaj o piatej, tak zjednodušene: O nás. O našich starých mamách a ich partneroch. Ale aj o našom živote. O láske, jej trpkosti, jej smiechu, jej slzách, čítame v sprievodných materiáloch k divadelnej hre.

„Naše nové dielko je vystavané len na ozajstných príbehoch. Príbehoch, ktoré mi kedysi vyrozprávali členovia Dramaťáku. Sú to príbehy ich starých rodičov. Ako najväčšie poklady som ich vzal a uložil do písmenok, do dialógov a do textov piesní,“ hovorí na úvod Jozef Černek.

Čaj o piatej prináša Černek na divadelné dosky už druhýkrát, avšak vždy s väčším rešpektom a znalosťami.

Príbehy, ktoré napísal sám život vyrozprávajú členovia novovzniknutého divadla nie len za pomoci dialógov, ale aj tancom či hudbou. „Nachádzame sa na Čaji o piatej v kaviarni Darton. Podobné podujatia ako toto naše, neboli v šesťdesiatych rokoch ničím výnimočným. Bola to mimoriadna spoločenská udalosť, konajúca sa s týždennou alebo dvojtýždennou pravidelnosťou. Výborná príležitosť ako sa ľudia mohli stretávať, zoznamovať a zabávať. Ani koncert, ku ktorému sa v príbehu schyľuje, nebol ničím výnimočným ani v našich končinách,“ opisuje Černek Čaj o piatej. Ako príbeh skončí? Najbližšie sa môžete dozvedieť v 24. novembra.

Aké sú ďalšie plány nového divadla?

„No samozrejme budeme bojovať. Ešte aspoň raz sa pokúsime dostať do parlamentu. Budeme písať, žiadať, prosiť a hľadať,“ píše Černek na svojom Facebooku.

Zatiaľ to vyzerá tak, že odohrajú nasledovné predstavenia:

  • 5. novembra 17:38 BOSORKA
  • 13. novembra 17:42 TAJNÁ LÁSKA
  • 24. novembra 9:33 a 17:34 ČAJ O PIATEJ
  • 26. novembra 17:35 ČAJ O PIATEJ
  • 6. decembra 19:30 v RND (BA) HELENKA
  • 11. decembra 17:36 ČAJ O PIATEJ
  • 18. decembra 16:12 HELENKA (Kapustnica – ZBOHOM a DOVIDENIA)

Divadlo Komora môžete podporiť nie len zakúpením lístkov na ich predstavenia, ale aj príspevkom na ich transparentný účet: https://transparentneucty.sk/#/ucet/SK7509000000005195498103

Na rok potrebujeme divadlo len na energie financie v hodnote 48 000€, čo môže byť pre tak malé zoskupenie likvidačné.

„Nádej umiera posledná. Ďakujeme za každú formu pomoci, za každé zdieľanie, za každú nádej.“

Fotky: Richard Slezák