Región Dél-komárom 2024. 04. 08.

Ekologicky uvedomelý program v Komárome

V posledných dňoch mesto hostilo sériu vzrušujúcich podujatí v oblasti e-mobility. Roadshow spoločnosti HUMDA „Zelená pre život“ ponúkla na Festivalovom námestí v čase od 10:00 do 18:00 množstvo bezplatných programov pre všetky vekové kategórie. Do akcie sa zapojili stovky ľudí.

Podujatie otvoril zástupca primátora Bence Vajda, ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol záväzok samosprávy k environmentálnemu životnému štýlu a zeleným iniciatívam. Okrem iného sa hovorilo o programoch výsadby mestských stromov, rozvoji zelených plôch, novej mobilnej aplikácii „Zöld Komárom“ a podpore miestnych mimovládnych organizácií.

„Za  posledných desať rokov sme vysadili 11 000 stromov, využitie obnoviteľnej energie zohráva významnú úlohu v našej inštitucionálnej modernizácii, v rámci projektu Zelené mesto bol zrekonštruovaný Jókaiho háj a jeho okolie. Maďarský Komárom sa za posledné roky rozrástol na jednu z bášt elektromobilov, čo nedokazuje nič lepšie ako fakt, že medzi Komárnom a Komáromom pendluje aj elektrobusová doprava,“ uviedol zástupca primátora.

Foto: zástupca primátora Bence Vajda na otvorení

„Mobilná aplikácia Zöld Komárom bola dokončená z tendra, stránka zoldkomarom.hu, turistické rozhranie mesta, stránka iranykomarom.hu bola rozšírená aj o zelenú podstránku. Minulý rok sa nám dostala do rúk Zöld Komárom, prvá publikácia o mestskej zelenej turistike. Ďalšou kapitolou tohto vývoja je minulý rok odovzdaný tabuľový systém, ktorý sa snaží prezentovať celý ekosystém ostrova Szent Pál. Bence Vajda dodal, že miestna kancelária Tourinform zorganizuje aj ďalšie túry  po mestskej sieti zelených náučných chodníkov.“

Na podujatí podrobne informovali o cieľoch a programoch kampane aj László Lázármanažér komunikácie HUMDA, a László Krenner, obchodný manažér BYD Electric Bus&Truck Hungary Kft.

Obaja zdôraznili, že roadshow HUMDA „Green for Life“ je iniciatíva zameraná na budúcnosť zameraná na podporu zelených technológií a elektrickej mobility. Podujatie poskytuje každému jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac o elektrických vozidlách a výhodách trvalo udržateľného životného štýlu. Podujatie bolo zamerané nielen na technologické inovácie, ale aj na dôležitosť environmentálne uvedomelého spôsobu myslenia a života.

Hlavným cieľom podujatia je propagovať udržateľnú energiu šetrnú k životnému prostrediu a podporovať zelenú transformáciu v súkromnom živote, doprave a priemysle.

Návštevníci sa mohli zúčastniť rôznych technologických ukážok, otestovať elektrické kolobežky a vyskúšať niekoľko e-motokár, pričom hlavnou témou bola Bezpečnosť na cestách. Okrem toho boli vystavené aj elektrobusy a autá a návštevníci si mohli cez VR okuliare pozrieť aj virtuálnu výstavu súvisiacu so zelenou mobilitou. Záujemcovia o skladovanie energie sa mohli dozvedieť o najnovších technológiách na interaktívnej stene. Z podujatia nikto neodišiel naprázdno, keďže účastníci mohli plniť hravé úlohy a zbierať pečiatky, za ktoré dostali aj darčeky.

Zdroj: sziakomarom.sk