Región 2014. 01. 05.

Elektrina a plyn budú lacnejšie, koľko presne vám ale zostane v peňaženke?

Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte v novembri, cena elektriny pre domácnosti sa v roku 2014 zníži v priemere o sedem percent. Rovnako pôjde mierne dole aj cena plynu, vodné a stočné sa naopak zvýši. Priemerná štvorčlenná rodina si tak prilepší o stovky eur.

Celkové náklady bežnej štvorčlennej rodiny sa v tomto roku znížia. Z rozpočtu priemernej slovenskej rodiny odchádza v praxi okolo 27 percent peňazí na energie. „Z toho vyplýva, že sa v tomto roku celkové priemerné náklady štvorčlennej rodiny znížia, obzvlášť v rodinách, ktoré v minulosti investovali napríklad do zatepľovania domov, alebo napríklad do pákových batérii pre zníženie nákladov za vodu,“ uviedol Executive Manager Partners Group SK Tomáš Šerédi

Najvýraznejšie k tomuto poklesu prispeje nižšia cena elektrickej energie. „Cena elektriny pre domácnosti na celom Slovensku sa zníži priemerne o sedem percent,“ uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Priemerná rodina tak ušetrí okolo 55 eur. Ak elektinou aj vykuruje, prilepší si priemerne až o 200 eur za rok.

Rovnako ako elektrina, aj cena plynu sa pre domácnosti zníži. Tento pokles je však iba mierny. „Cena plynu za dodávku pre domácnosti v priemere medziročne poklesne 0,23 percenta,“ uviedol Holjenčík. Celková úspora priemernej štvorčlennej rodiny, ktorá na plyne iba varí, je tak zanedbateľná.

Na druhej strane si za vodné a stočné v roku 2014 domácnosti priplatia. Priemerná ročná cena vodného sa zvýši o jedno percento, cena stočného porastie v priemere o 1,3 percenta. V praxi to znamená, že štvorčlenná rodina, ktorá ročne spotrebuje 150 m3 vody, zaplatí o 3,3 eura viac, ako v roku 2013.

(zdroj: aktuálne.sk, ilustračné foto)