Mix 2023. 10. 23.

Európska exotika: Moja cesta na Kanárske Ostrovy

Keď už hovoríme o cestovaní za európskou exotikou vždy si spomeniem na Kanárske ostrovy. Tento klenot Atlantického oceánu ponúka exotiku a vzrušenie. Nedávno sa pre mňa stal bodom záujmu a konkrétnou cestovateľskou destináciou v rámci služobnej cesty z našej cestovnej agentúry invia v Komárne.

Fuerteventura: ostrov tisícich pláží

Moja dobrodružná cesta na Kanárske ostrovy začala príletom na ostrov menom Fuerteventura. Prílet priniesol so sebou okamžité pocity nadšenia – určite poznáte ten pocity keď zrazu zacítie slaný teplý vlhký morský vzduch. Pristáli sme presne podľa plánu a potom sme sa 1,45 hodinovou jazdou autom presunuli do južnej časti ostrova, presnejšie na pláž Jandia. Len si to predstavte, väčšinu roka tu obyvatelia nepocítia teplotu nižšiu ako 24 stupňov Celzia, a zima je veľmi mierna, v najchladnejšom obdobi je 18 stupňov. Pláž v Jandii je širokánska s nádherným jemným zlatým pieskom, ale počas ďalších dní sme objavovali rôzne iné jedinečné pláže, napríklad odporúčame navštíviť aj:

  • Ajuy – divokú pláž s čiernym pieskom, 
  • Sotavento –  so svetlým pieskom a plytkými lagúnami, obľúbená nadšencami Kite surfingu, 
  • Cofete beach – divoká pláž so zlatým pieskom v nádhernej scenérii okolitých pohorí
  • Playa La Concha – nádherné azúrové more, biely piesok, pozvoľný vstup do mora, je ideálna pre celodenný oddych na pláži

Perfektné hotely na pláži Jandia, Costa Calma aj Corralejo

Keď ste na Fuerteventure, ubytovanie určite nebude vašou hlavnou starosťou. Hotely sú tu strednej až vyššej úrovni, ale nájdu sa aj luxusné hotely známych hotelových reťazcov pre najnáročnejších. Sú tu hotely a apartmány rôznych kategórií ako napríklad SBH Maxorata,Occidental Jandia Playa, IFA Altamarena, Iberostar Selection hotely, alebo hotely siete RIU či Barceló. A čo je ešte lepšie, každá oblasť má svoje prednosti, krásne pláže na dosah a nespočetné možnosti oddychu. 

Ostrov sopiek – Lanzarotte

Cesta na Kanárske ostrovy však neponúkla iba jednu destináciu. Z južnej časti Fuerteventury sme sa presunuli na sever iba za dve hodinky. Potom pol hodinku kompou nám trvala cesta na ostrov, ktorý sa volá **Lanzarotte**. A verte mi, že cesta tam stála za to. Ostrov je známy svojou aktívnou sopkou a národným parkom Timanfaya. Zaujal nás svojou jedinečnosťou, kde boli všetky domy natreté na bielo s výnimkou zelených dverí a okien. Tie vytvárajú kontrast, ktorý sa vám jednoznačne vryje do pamäti. Za takúto unikátnu architektúru môžeme vďačiť umelcovi menom Cesar Marinque, ktorý zaviedol podmienky vzhľadu domov, jeho umelecké sochy, ktoré sa hýbu vo vetre a zdobia viaceré kruhové objazdy, a na ostrove je prístupných viacero jeho “jaskýň” – v skutočnosti ozajstných lávových jaskýň, v ktorých si vybudoval veľmi komfortné priestory, kde sa s priateľmi rád stretával. Okrem toho sú medzi turistami veľmi obľúbené pieskové pláže, zelené jazero El Golfo. Jedinečný spôsob pestovania hrozna a vynikajúce vína môžete spoznať a ochutnať vo vinárstve La Geria v srdci ostrova a Mirador del Rio na severe ostrova vám poskytne jedinečný výhľad na okolité vulkány, aj nádherný ostrov La Graciosa. 

Gastronomický Raj 

Cesta na Kanárske ostrovy by nebola kompletná bez toho, aby sme ochutnali miestnu kuchyňu. Mala som tú česť skúsiť niekoľko tradičných jedál:

  • Výdatná paella: Toto jedlo prináša so sebou jedinečné kombinácie chutí. Výdatná a farebná paella je zmiešaná s mnohými druhmi morských plodov, kurčaťa alebo králika, ryže, šafránu a rôznych druhov zeleniny. Jedlo sa pomaly varí na otvorenom ohni, čo mu dodáva tú jedinečnú chuť.
  • Sladké churros: Tieto španielske dezerty sú chrumkavé zvonku a jemne mäkké vnútri. Sú výnimočné svojim tvarom, veľkosti a chuťou. Tradične sú podávané s horúcou čokoládou na namáčanie.
  • Rôzne druhy plodov mora: Kanárske ostrovy sú domovom mnohým druhom morských plodov. Od chutných kreviet, cez mäsité mušle až po lahodné chobotnice. Všetky majú svoju jedinečnú a nezameniteľnú chuť, ktorá je ešte umocnená čerstvosťou a kvalitou surovín.
  • Národný poklad, jamón: Španielska šunka jamón je jedným z najznámejších a najvýraznejších gastronomických symbolov Kanárskych ostrovov. Táto sušená šunka má jemnú a jemne slanú chuť, ktorá je ešte zvýraznená procesom zrenia.
  • Syry: Kanárske ostrovy sú domovom niekoľkých druhov výnimočných syrov, medzi ktoré patrí napríklad Queso Majorero alebo Queso de Flor. Tieto syry sa vyrábajú podľa tradičných receptúr a každý z nich ponúka jedinečné a nezabudnuteľné chuťové zážitky.

Photo by Sandra Wei on Unsplash

Photo by Albany Capture on Unsplash

Nezabudnuteľné poklady pobrežia: Popcorn Beach a Costa Calma

Počas mojou cestou na Kanárske ostrovy som objavilo aj niekoľko nezabudnuteľných pokladov. Popcorn Beach je jedným z nich, kde kamienky pripomínajú popcorn. To je naozaj niečo, čo ste ešte nevideli. Costa Calma zas poteší srdce každého milovníka pláže. Jednoducho povedané, voda je tu krištáľovo priezračná.

Photo by Daniel Ferrandiz Mont on Unsplash

Centrum zábavy – Corralejo

A ako sa blížil koniec mojej cesty, ešte mi ostávalo navštíviť Corralejo. Corralejo je živé letovisko, ktoré nie je iba o plážach. Ponúka množstvo zábavy, obchodov, a jedinečných miest, ktoré si zamilujete. Ale majte na pamäti, že tu môže byť trochu veterno, a môžete sa stretnúť aj s väčšími vlnami.

Návrat s nezabudnuteľnými spomienkami

Prekrásne miesta, ktoré som mala možnosť vidieť, zážitky, ktoré som získala, a nezabudnuteľná atmosféra urobili z tejto dobrodružnej cesty niečo, na čo nikdy nezabudnem. Bez ohľadu na to, či ste dobrodružný typ  alebo len hľadáte miesto na odpočinok, môžem vám Kanárske ostrovy len odporučiť.

Pokiaľ by ste sa chceli o tejto destinácii dozvedieť viac alebo porozprávať sa o Vašich cestovateľských zážitkoch a plánoch, nájdete ma v cestovnej agentúre invia na Palatínovej 15 v Komárne. Zastavte sa a pri šálke dobrej kávy Vám radi poradíme s výberom Vašej dovolenky. K dispozícii sme osobne počas pracovných medzi 10.00 a 17.00 alebo na kontaktoch komarno@invia.sk a 0919 298 424