Šport Dél-komárom 2024. 03. 26.

Ferenc Szőnyi prešiel Indiou!

Ferenc Szőnyi, Železný muž z maďarského Komáromu, tentoraz zvíťazil s celkovým časom 149 hodín na 3700-kilometrových pretekoch z Kašmíru do Kanyakumari, od zasnežených hôr Indie až po oceán.

Športovec sa musel popasovať nielen s veľkou vzdialenosťou, ale cestu pred súťažou mu skomplikovali aj prudké dažde a zosuvy pôdy. Prejazdné priesmyky boli blatisté a zľadovatené, spočiatku pri -4 stupňoch, kým smerom k oceánu ste museli jazdiť v 40 stupňoch Celzia.

Prejazd sťažili aj protesty miestnych farmárov, a tak musel Szőnyi prejsť cez osady v okolí Kašmíru pod ozbrojenou kontrolou stoviek vojakov. Na miesto štartu sa z pôvodných pätnástich pretekárov dostali len dvaja, ostatní sa pridali neskôr.

Cestu komplikovala aj skutočnosť, že doprava v Indii je extrémne chaotická, pravidlá cestnej premávky neexistujú, jazdná morálka je nízka, mosty, križovatky a poľné cesty sú v obzvlášť zlom stave, ale aj diaľnice sú problematické.

Szőnyi denne spálil 10-12 000 kalórií a stratil asi 10 litrov tekutín. Ani ubytovanie nebolo zrovna luxusné a na niektorých miestach nebola elektrina ani voda.

Železný muž z Komáromu sa o pár dní vracia domov, aby o svojich zážitkoch referoval na prednáške.

Zdroj: sziakomarom.sk