Mesto 2011. 01. 10.

Fico priznal, že podcenil slovenských Maďarov

Od prvého januára majú Maďari žijúci mimo územia Maďarskej republiky (MR) možnosť získať maďarské občianstvo. Zákon, ktorý vyvolal nevôľu na Slovensku vstúpil napriek výhradám do platnosti. Na Slovensku však oň veľký záujem nie je. To Fica prekvapilo.

Strach, hrôza, histéria
Vyzerá to teda, že tlačová beseda, na ktorej ešte v máji 2010 varoval pred „Vážnou bezpečnostnou hrozbou,“ predsa len nebola divadlo, ale úprimný strach o to, že sa slovenskí Maďari začnú húfne hlásiť k maďarskému občianstvu. V piatok 14.5.2010 sa na podnet vtedajšieho premiéra mimoriadne stretla vláda Slovenskej republiky, aby sa dohodla na ďalšom postupe voči kontroverznému zákonu, ktorý Budapešť schválila bez akejkoľvek konzultácie.

Slovensko prijalo protiopatrenie v  podobe novely zákona o štátnom občianstve SR, podľa ktorého „kto na základe výslovného prejavu vôle prijme cudzie štátne občianstvo, stratí slovenské štátne občianstvo.“ Problémom ale je, že slovenská strana nemá ako vedieť, kto požiadal o maďarské občianstvo, keďže sa každý občan musí nahlasovať na obvodnom úrade.  Ak si túto povinnosť nesplní, hrozí mu pokuta 3 319 eur. Zároveň mu zanikne pracovnoprávny, štátnozamestnanecký či služobný pomer, na základe ktorého vykonáva povolanie, pri ktorom je nutné štátne občianstvo SR.Výnimku z automatickej straty občianstva majú ľudia, ktorí iné občianstvo nadobudnú narodením či manželstvom.

Od 17. júla 2010 roku je strata slovenského štátneho občianstva možná v dvoch prípadoch. Doteraz sa tak mohlo stať iba prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť

Praktický význam maďarského občianstva pocítia iba mimo Schengenu
Každý, kto požiada o niečo na úrade, urobí tak preto, lebo v tom vidí význam a nebude tomu veľmi inak ani čo sa týka druhého štátneho občianstva. Ako už dávnejšie povedal vedúci Katedry medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave František Poredoš„nebude mať nijaký význam. Podľamedzinárodného práva totiž pri dvojakom občianstve platí jednoznačne zásada, že štátny občan patrí pod jurisdikciu štátu, na území ktorého sa nachádza, a ktorého je štátnym občanom. Žiadne iné štátne občianstvo nie je pre tento štát relevantné.“

Význam maďarského občianstva by teda bol jedine v morálnej rovine. Občania Slovenska by si takto mohli posilniť pocit národnej identity. To, či zahraniční občania MR budú môcť voliť, stále nie je isté. Podstatná časť slovenských Maďarov pritom už vlastní takzvaný Krajanský preukaz. Ten zahraničným Maďarom poskytuje oveľa zaujímavejšie výhody – cestovanie v Maďarsku niekoľkokrát do roka zadarmo či za výrazne nižšie cestovné, voľné vstupy do múzeí, výhody pre tých, čo tam študujú či navštevujú knižnice.

Inak tomu už je v krajinách, ktoré nie sú členmi Európskej únie, lebo nežijú v krajine, ktorá je súčasťou Schengenského priestoru. Preto je ich prístup na pôdu EÚ sťažený. S novým maďarským občianstvom by to ale bolo celkom inak. Získali by tak možnosť ľahšie vstupovať na územie EÚ.

Fico je príjemne prekvapený
„Rozhodnutie voličov dať prednosť Mostu-Híd pred SMK sa dá hodnotiť ako prejav určitej miery lojality slovenských Maďarov k štátu.  Možno sme všetci podcenili a mysleli sme si, že keď SMK zamáva vlajkou na barikáde, tak všetci slovenskí Maďari okamžite budú za nimi utekať a budú si vyberať maďarské občianstvo a budú z tejto krajiny sa snažiť odísť duševne, mentálne vo vzťahu k tejto krajine. Nie je to tak. Toto je pre mňa veľmi príjemné prekvapenie,“
povedal Fico. Aktivitu predsedu SMK označil za „zneužitie na to, aby ukazoval silu a príbuzenstvo k Maďarsku.“

Predseda SMERu je prekvapený, no my až tak nie …

TEXT: Tomáš Kottra
FOTO: Pluska.sk