Mix 2019. 04. 08.

Film: Komárno sa neraz stalo domovom pre golemov, mušketierov či elitné komando

Možno sa to nezdá, ale Komárno aj napriek tomu, že je malé mesto sa môže popýšiť svojimi krásami. Či už centrum mesta, Dunaj alebo pevnosť sa rozhodli nejedni kameramani zvečniť vo filmoch. Takto si môžete vychutnať pohľad na svoje rodisko v jednom z filmov zo zoznamu, ktorý sme pre vás pripravili.

Južná pošta (1987)

Román s rovnakým názvom od Ladislava Balleka zožal taký úspech, že sa v roku 1987 dočkal svojej filmovej podoby.  Pre exteriérové zábery sa rozhodli pre mestá ako  Babiná, Komárno, Šahy, Rožňava, Borinka, Bratislava, Harvelka a Plavecký Mikuláš. V komárňanských uličkách sa tak pohyboval malý Peter Zeman ako päťročný Ján Jurkovič. V jeho podobe sa totiž v spomienkach v retrospektíve vracal štyridsaťročný spisovateľ. Chlapec vo filme zažíva chvíle detstva v časoch povojnového obdobia a jeho svet dotvárajú postavy poznačené politickými, národnostnými a sociálnymi rozpormi.

Nedodržaný sľub (2009)

Film, ktorého súčasťou bola aj komárňanská pevnosť, bol natočený podľa skutočného príbehu židovského chlapca Martina Friedmanna – Petráška. Počas vojnových rokov 1939 až 1945 sa mladý chlapec ocitá v situáciách blízko smrti, ktorým sa mu podarí uniknúť vďaka svojej láske k futbalu, odvahe, šikovnosti, zhode náhod i šťastiu. Martina si zahral vo filme Samuel Spišák a pri ňom si zahrali aj mená ako Jakub Spišák, Zuzana Porubjaková, Vica Kerekes, Lukáš Latinák a Éva Bandor.

Dvere dokorán (1997)

Súčasťou filmu sa stali Slovenské lodenice i centrum mesta v Komárne. Dvere dokorán je film  režiséra Jozefa Medveďa z roku 1977 a jeho námetom bolo rovnomenná rozhlasová hra od Dušana Širokého. Dej vystihuje príbeh mladého vysokoškoláka, ktorý pri autonehode stratil rodičov a zároveň i dobre situované rodinné zázemie. Oporou sa mu stane skupina mladých robotníkov, ktorí mu svojím priateľstvom pomôžu prekonať zložité životné problémy a nájsť stratenú nádej.

Zaslaná pošta (2010)

Vedeli ste, že pevnosť sa stala na chvíľu sídlom fiktívnej pošty a domovom golemov? Na motív humornej fantasy ságy Plochozem od britského autora Terryho Pratchetta sa tu totiž natáčala jedna z troch častí série pre britský kanál Sky1. Príbeh hovorí o smole podvodníka Vlahoša, ktorý síce nikomu v živote neublížil, ale za svoje skutky má byť popravený. Popri úteku pred popravou avšak dostáva ponuku na obnovenie poštového úradu. Vlahoš sa počas tejto obnovy, okrem pokusov o útek, stretáva aj s rôznymi humornými situáciami. Vo filme si zahrali mená ako Richard Coyle, David Suchet a Claire Foyová.

Traja mušketieri v Afrike (1996)

Filmová adaptácia rovnomennej knihy od maďarského autora Rejtő Jenő sa dočkala spracovania v roku 1996. Réžie maďarskej komédie sa ujal Bujtor István, pričom v hlavných úlohách si zahrali Koncz Gábor, Szilágyi István, Rátóti Zoltán, Stenczer Béla, a to nie inde ako v priestoroch pevnosti. Cesty trojice francúzskych legionárov, dobrodruhov, výmyselníkov a doterajších antihrdinov sa pretínajú v centre pozornosti o krásnu Yvonne, ktorá v africkej púšti pátra po svojom bratovi. Cesta priateľov je plná zvratov, komických situácií a alkoholu.

Ópium – denník pomätenej ženy (2007)

Filmová dráma v koprodukcii Maďarska a Nemecka tiež našla svoje priestory v pevnosti a v okolí. V maďarskej réžii sa v hlavných úlohách ocitli, Ulrich Thomsen, László Zsolt a Kirsti Stuboe. Dej rozpráva o vzťahu drogovo závislého lekára v temnej psychiatrii so svojou pacientkou, ktorá verí, že je posadnutá Diablom.

V Tichu (2014)

Slovenská dráma V Tichu opisuje osudy piatich židovských hudobníkov a interpretov, ktorým klavír a hudba pomohli uľahčiť utrpenie v koncentračných táboroch, prípadne zmierniť strach pred neodvratným príchodom blížiacej sa smrti. Retrospektívne, pomocou umeleckých záberov, sa tiež dozvedáme o životoch hlavných postáv pred rokom 1933, kedy boli títo umelci vyradení zo spoločenského života a nemohli vykonávať svoje povolanie. V hlavných úlohách hrajú Judit Bárdos, Ján Gallovič, Jan Čtvrtník a Kristína Svarinská.

Spectral (2016)

Známy výrobca filmov Netflix si pre priestory akčného sci-fi vybral komárňanskú pevnosť. Elitné komando sa po smrti svojho kolegu stretáva v boji s nadprirodzeným a doteraz neznámym nepriateľom, pričom ich výhodou je vyvinutie novej maskovacej technológie.

Viete aj o nejakom ďalšom filme, ktorý sa natáčal v meste? Dajte nám o ňom vedieť v komentároch

Zdroje foto:  Komáromi Fotóalbum Komárňanský Fotoalbum