Mix 2021. 09. 10.

Film producenta Šestáka z Komárna sa dočkal slávnostnej premiéry. Zúčastnila sa jej aj prezidentka

Najočakávanejší slovenský film roka sa dočkal slávnostnej premiéry. Producent Rastislav šesták a režisér Peter Bebjak sa rozhodli úmyselne pre 9. september. Premiéry sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda vlády Eduard Heger. Film Správa totiž nesie jedinečný odkaz.

Filmová adaptácia autobiografického románu „Čo Dante nevidel“ hovorí o úteku dvoch mladých slovenských židov z koncentračného tábora Osvienčim. Správa o jeho fungovaní, ktorú krátko na to spísali, pomohla zachrániť mnoho ďalších životov. DNA production sa aj počas premiéry rozhodla pripomenúť si obete holokaustu a to počas 9. septembra, kedy sa pripomínalo 80. výročie schválenia Židovského kódexu.

„Židovským kódexom to začalo a koncentračnými tábormi to končilo. O tom je film Správa. O tom, kam nás môže doviesť nenávisť k iným, ak to dopustíme. Ale aj o tom, ako veľa dokážu dvaja mladí ľudia, ak na tejto ceste stretnú ľudí, ochotných riskovať za záchranu životov a slobody iných,“ píšu na oficiálnom Facebooku pre film Správa.

Slávnostnej premiéry sa zúčastnil aj premiér Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová. „Som rád, že slovenskí filmári čoraz častejšie otvárajú vážne témy, ktoré sú súčasťou našich dejín. Preto som sa rozhodol ísť na premiéru filmu Správa, ktorý nám približuje príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Obaja spoločne utiekli z koncentračného tábora a aj vďaka ich odvahe a svedectvu sa spoločnosť dozvedela pravdu o tom, aké hrôzy sa v týchto miestach dejú,“ podelil sa o svoje myšlienky Heger.

Vo filme Správa sa predstavia herci ako Noel Czuczor, Peter Ondrejička, John Hannah, Jan Nedbal, Michal Režný a iní.

Zdroj: Správa, Rasto Sestak