Región 2024. 07. 04.

GALÉRIA: Park svätej Rozálie v Kolárove bude obnovený

Vďaka úspešne vyhodnotenému tendru môže byť celý park kompletne obnovený za 750-tisíc eur, mesto tak chce nasledovať moderný urbanistický koncept. O dobré správy sa podelil zástupca primátora Ernő Kárpáty s gutaujsag.sk.

„Zo 750-tisíc eur sa zrekonštruuje celý park, teda kaplnka, chodníky, lavičky aj fontána a v neposlednom rade by konečne dostali dôstojné podmienky aj náhrobné kamene. Nebude vyrúbaný ani jeden strom, ker či rastlina, ale budú vysadené nové,“ povedal Ernő Kárpáty.

Pôvodne chceli získať peniaze cez maďarsko-slovenský tender Interreg, potom sa však plány a predstavy presmerovali do Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Zdroj: https://gutaiujsag.sk/

Zástupca primátora, považuje za najdôležitejšie, že biodiverzita bude jedným z hlavných prvkov rozvoja, t. j. cieľom je nielen urobiť park krajším, modernejším a splniť všetky súčasné a budúce očakávania, ale aj neubližovať prírode, ba dokonca jej pomáhať.

Sv. Rozália
Svätá Rozália v XII. žila v Taliansku v 19. storočí (1130–1166). Narodila sa na Sicílii v rodine grófa; celý život bola obklopená nádherou a bohatstvom, namiesto prepychového kniežacieho dvora si v dospelosti zvolila život pustovníka. Utiahla sa do jaskyne na vrchu Pellegrino neďaleko Palerma, kde žila sama až do konca života. Svoje dni v jaskyni trávila v najprísnejšom sebazapieraní a neprestajnej modlitbe. Zomrela pri modlitbe, v pravej ruke zvierala krucifix. Takmer o päťsto rokov neskôr, v roku 1624, ju našli ležať na podlahe jaskyne počas moru v Palerme. Stala sa patrónkou mesta Palermo. Jej kult rozšírili po Európe jezuiti; jej úcta bola veľmi populárna aj v Uhorsku.

Pozrite sa, aký krásny bude park:

Zdroj: https://gutaiujsag.sk/