Mix 2020. 01. 30.

Háčkované chobotničky spríjemňujú prvé dni života novonarodených bábätiek

Novonarodené bábätká v Nemocnici Komárno, ktorá je členom skupiny AGEL, majú originálneho spoločníka. Sú ním malé a roztomilé háčkované chobotničky.  Za skvelým nápadom stoja dve dievčatá z Komárna. Farebné chobotničky ako originálny darček si pochvaľujú aj mamičky.

Realizátorkami nápadu, ktorý pochádza pôvodne z Dánska, sú mladé ženy Zsófia Anna Kováč a Noémi Vajlik a prišli s ním pred tromi rokmi. Skrývala sa za ním túžba pomôcť nielen predčasne narodeným bábätkám, aby mali milého spoločníka, ale potešiť aj všetky ostatné bábätká a aj ich mamičky. Podľa zistení vedcov v Dánsku, chobotničky pomáhajú miminkám, aby sa cítili bezpečnejšie. Predčasne narodené deti, ktoré objímajú chobotnice v inkubátore, majú pravidelný tep, lepšie dýchajú a majú vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Chápadlá chobotničiek zrejme pripomínajú deťom pupočnú šnúru a mäkká pletenina maternicu matky. ,,Dievčatá vyhľadali zodpovedných v našej nemocnici, ktorí už poznali pozitívny účinok  chobotničiek. Ich nápad sme privítali s nadšením a pokračuje dodnes“, hovorí Zsófia Anna Kováč.

Prvých 20 chobotničiek uháčkovali úplne samé. ,,Veľa sme uvažovali, ako by sme vedeli poprosiť a povzbudiť aj väčšie množstvo ľudí k háčkovaniu, a tak vznikla kampaň Octoper.  Názov dostala spojením slov október a octopus, kedy v priebehu jedného mesiaca dobrovoľníci háčkujú nové chobotničky“, hovorí Zsófia Anna Kováč.  Kampaň sa úspešne realizuje už dva roky a pokračovať bude v tomto roku. ,,Každý, kto chce pomôcť, môže nielen háčkovať, ale prispieť aj darovaním priadzí, usporiadaním workshopov, alebo angažovaním sa na celom projekte“, hovorí Noémi Vajlík.  Počas kampane prebieha aj akcia spoločného háčkovania, kde ľudia majú možnosť sa naučiť  háčkovať chobotničky na základe oficiálneho medzinárodného vzoru a pripojiť sa tak k tímu darcov. Po odznení kampane chobotničky prichádzajú z rôznych kútov Slovenska, Maďarska a následne putujú do komárňanskej nemocnice. ,,Do dnešného dňa nám odovzdali  zhruba 500 chobotničiek a urobili tak radosť nielen bábätkám, ale aj ich mamičkám“, hovorí vedúca sestra z novorodeneckého oddelenia Elvíra Baková.  Aktuálne pribudlo len za január v komárňanskej pôrodnici 136 nových chobotničiek.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Komárno je stále viac vyhľadávané mamičkami. ,,Pochvaľujú si najmä prístup lekárov a sestier, ochotu a profesionalitu a tiež naše služby. A radi sa k nám vracajú, čo nás motivuje úroveň našej zdravotnej starostlivosti ešte zvyšovať“, hovorí riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.  Vlani sa v Nemocnici Komárno narodilo

930 detí. Oproti roku 2018 je to o 31 detí viac. Prevažujú dievčatá, ktorých prišlo na svet 472. V ôsmich prípadoch si rodičia domov odnášali dokonca dvojičky.