Mix 2024. 02. 02.

Hľadáte expertov na elektrinu? Patrik Hajko s firmou HajkON ponúka expertízu, ľudskosť a férové ceny

Nájsť majstrov v oblasti elektriny, ktorí svoju prácu vykonávajú dobre a v rámci stanoveného času, je čoraz väčší problém. Patrik Hajko sa rozhodol so svojou firmou HajkON búrať stereotypy, pričom vo svojom portfóliu ponúka služby od elektroinštalácií, cez smart home, až po opravu bežných elektrospotrebičov.

Patrik Hajko sa venuje elektroinštaláciám už viac ako sedem rokov. Vždy sníval o tom, že bude ľuďom pomáhať žiť v bezpečí, a tak založil firmu HajkON, ktorá ponúka služby v oblasti elektroinštalácií, klimatizácií, bezpečnostných systémov, smart home a revízií. Skúsenosti získal aj zo zahraničia, kde pracoval na väčších projektoch ako technik. Do Komárna a okolia prináša inovácie, ľudský prístup, znalosti v oblasti elektriny a profesionálny tím.

Elektroinštalácie na kľúč

Staviate alebo chystáte rekonštrukčné práce v byte, dome alebo firme? V takýchto prípadoch vám vie pomôcť firma HajkON, ktorá na základe plánov vyhotoví alebo podľa platných noriem naprojektuje elektroinštaláciu s dôrazom na bezpečnosť. Firma dokáže zabezpečiť všetky elektroinštalácie od začiatku stavby až po kolaudáciu. „My sme vlastne tí, ktorí prichádzajú na stavbu ako prví, keďže pokladáme uzemňovače, a odchádzame vtedy, keď je namontovaná posledná elektrická zásuvka,“ približuje na úvod Patrik Hajko.

Klimatizácie od A po Z

Klimatizácie sú čoraz vyhľadávanejšou elektronikou na južnom Slovensku. V každom ročnom období sa totiž dokážu postarať o dokonalú teplotu v domácnosti. Poznatky a služby aj v tejto oblasti nemôžu chýbať ani vo firme HajkON. Firma totiž zariadi všetko ohľadom klimatizácií. Od myšlienky to dotiahnu až po realizáciu, pričom berú do úvahy individuálne potreby klienta a danosti budovy.

„Málokto vie, že nie je jedno, či v byte bývajú dvaja alebo štyria, nie je jedno, aká je orientácia izby, koľko metrov štvorcových má izba alebo byt a podobne. Existuje veľa faktorov, ktoré sa na prvý pohľad nezdajú dôležité, ale pre výber správneho zariadenia, montáž a servis sú kľúčové,“ vysvetľuje Patrik Hajko. Firma okrem montáže klimatizácií ponúka aj predĺženú záruku, tá je podmienená pravidelným servisom, v rámci ktorého je dôležité raz ročne klimatizáciu vyčistiť, dezinfikovať, preveriť. Samozrejme, vedia pomôcť aj v prípade starších zariadení. Povedzme, že vám zariadenie nefunguje: vedia ho diagnostikovať, opraviť, veľakrát povedia, či sa to oplatí opraviť alebo nie. Často je výmena lacnejšia a staré klimatizácie majú väčšiu spotrebu ako moderné. „Za rok sa vám investícia do novej klimatizácie určite vráti,“ upresňuje Hajko.

Bezpečnostné systémy a smart home kvalitne a odborne

V rámci zabezpečovacích systémov pracuje firma HajkON so systémom Jablotron. Ide o českú firmu, ktorá vyrába alarmy a zabezpečovacie systémy. HajkON sa aj v tejto oblasti vyznačuje vysokou expertízou. Samotný systém dokážu správne navrhnúť, namontovať v rodinných domoch alebo kanceláriách. „Je dôležité navrhnúť systém tak, aby bol aktivovaný pri vniknutí do budovy. Treba myslieť aj na takzvaných múdrych zlodejov, ktorí číhajú cez internet alebo odpájajú elektrinu. Alarm musí byť funkčný za každých okolností,“ upresňuje Patrik Hajko. Vo firme dbajú na bezpečnosť objektu v každom ohľade, preto musí byť systém správne nastavený aj z hardvérovej a softvérovej stránky.

Kamerové systémy ako bezpečnostný systém sú tiež dôležitou súčasťou zabezpečenia, keďže vďaka nim je možné identifikovať páchateľa. „Nepomôže vám najlacnejší kamerový systém, ak vám niekto vnikne do objektu a neviete prečítať ŠPZ auta, lebo obraz nemá dostatočné rozlíšenie.“

V rámci vymožeností dnešnej doby čoraz viac ľudí vyhľadáva možnosti pre smart home riešenia. Firma HajkON v spolupráci s produktami Loxone si poradí aj s nejednou takouto objednávkou! Predstavte si to: otvoríte vstupné dvere a zapne sa svetlo, následne opustíte miestnosť a svetlá sa vypnú. Dom rozpozná, že ste prišli domov, a tak zvýši kúrenie, odídete a zníži kúrenie. Dom ovláda tienenie na základe intenzity slnka, zatvorí okná počas dažďa a ohlási návštevu. „Ak je inteligentná domácnosť dobre navrhnutá, nie je dvakrát drahšia ako obyčajná elektroinštalácia a výrazne uľahčuje život človeka. Loxone udáva, že vďaka smart home je možné ročne vykonať až o 50.000 úkonov menej,“ približuje výhody inteligentnej domácnosti Patrik Hajko. Bezpečnostné systémy a smart home je ideálne riešiť ešte pred stavbou objektu, no HajkON si poradí aj s dodatočným návrhom a montážou systémov ku spokojnosti klienta a tiež zohľadňujúc funkčnosť a presnosť.

Dôkladné revízie

Revízia je zákonnou povinnosťou podľa zákona 508/2009. Ale čo presne to znamená, kedy a na čo je potrebné ju robiť? „Veľa ľudí nevie, že keď prenajímajú byt, tak predtým, ako ho dajú do užívania prenajímateľom, je potrebné spraviť revíziu, aby vedeli zdokladovať, že ten byt je bezpečný. Predstavme si, že po polroku sa stane nejaký úraz elektrickým prúdom, príde súdny znalec a zistí, že tam je nejaká pochybnosť a nemáte potvrdenie o tom, že to bolo v poriadku vtedy, keď ste byt odovzdali,“ uvádza príklad Patrik Hajko. V rodinných domoch treba dbať napríklad aj na revízie bleskozvodov, keďže to môže byť dôležitou podmienkou pri poistení. Cieľom firmy HajkON je vytvoriť osvetu aj ohľadom revízií vo firmách, nakoľko tie kontroluje inšpektorát práce. Zaujímavosťou je, že napríklad vo firmách treba robiť revíziu aj na predlžovačky, ba dokonca aj na rýchlovarné kanvice a chladničky. V závislosti od veľkosti budovy a množstva strojov sa určuje aj pravidelnosť revízií. Mali by sa kontrolovať všetky zariadenia, ktoré sú v styku s elektrinou: ručné náradie, zariadenia pevne montované a inštalácie ako samotné káble v stenách. „Pri elektrine je prvoradá bezpečnosť, napríklad, keď máte nejaké stavebné stroje a zariadenia, ktoré sa používajú na stavbe, tam sa požaduje revízia každých šesť mesiacov.“

Mikro služby

Zaoberá sa firma HajkON aj drobnými zákazkami? Popri širokej ponuke služieb a veľkých projektoch sa môže zdať, že firma nevenuje pozornosť mikro službám. Opak je však pravdou. „Keď som začal s elektroinštaláciami, povedal som si, že nebudem ten, kto bude naháňať stále len veľké zákazky, pretože rád aj pomáham,“ hovorí Patrik Hajko, medzi blízkymi známy ako ľudový elektrikár. Vo firme preto opravujú aj elektrické zariadenia, menia elektrické spínače a opravia napríklad aj elektromerové rozvádzače.

Patrik Hajko vo svojej firme HajkON považuje expertízu v oblasti elektriny za veľmi dôležitú. Pravidelne sa vzdeláva v obore, nielen aby prinášal novinky vo svete elektroinštalácií, ale aj aby držal krok s trendami a zabezpečil bezpečnosť na najvyššej úrovni. Toto platí na každého člena jeho tímu. Ich dôkladne odvedenú prácu je možné vidieť na ich Facebooku alebo na novovytvorenej stránke www.hajkon.sk. Skontaktovať sa s nimi môžete aj prostredníctvom emailu hajkon@hajkon.sk alebo telefónneho čísla +421902186990.