Mesto 2013. 06. 19.

Horúčavy udrú aj dnes, dajte si pozor!

Pohotovosti po celom Slovensku už opäť ratujú obyvateľov, ktorí zanedbali pitný režim, alebo podcenili sily vysokých teplôt. 

pocasie

Z juhu Slovenska sa stáva tropický raj. Teploty aj dnes vystúpia nad 30 stupňov Celzia, podľa odhadu Slovenského hydrometeorologického ústavu by mali prekročiť 33°C. V spojení s priamym slnkom je takéto počasie nebezpečné pre každého, kto zanedbá prevenciu pred kolapsom organizmu. Dôraz by ste preto mali klásť na  pravidelný pitný režim, vhodné oblečenie a ľahké jedlá.

Ľudské telo tvorí z asi 70% voda, no aj strata litra tekutín v podobe potu môže mať ťažké následky. Ak v lete športujete, môžete prísť aj o dva litre. To už má za následok rapídny pokles sily, až slabosť, či kolaps organizmu. Problém ale nevyriešime vypitím litra vody naraz. Telo totiž dokáže spracovať iba 160-240 ml tekutín v priebehu 15-20 minút. To je hlavný dôvod, prečo treba piť postupne počas celého dňa a nie nárazovo, až keď cítime smäd. Nebojte sa vypiť aj viac ako tradične odporúčané tri litre. Na predávkovanie vodou ešte nikto nezomrel!

Vyhýbať by sme sa mali sladeným nápojom a minerálnej vode s vysokým obsahom sodíka. Nadbytok glukózy v potrave spomaľuje vstrebávanie vody do organizmu.  Káva organizmus zas odvodňuje, takže pokiaľ si ju doprajete počas dňa, berte ju určite ako zápornú hodnotu vo vašom pitnom režime. Extrémne chladený nápoj vám zase môže spôsobiť šok.

Čo sa jedla týka, úplne vylúčiť by ste v tropických teplotách mali všetko veľmi sladké a vyprážané. Telo má samo o sebe problém vyrovnať sa s  teplom a keď ho zaťažíte vyprážaným rezňom, syrom a hranolkami, nepoďakuje vám. Ideálne je zvoliť šaláty a Pri obliekaní sa snažte myslieť na pokrývku hlavy a vzdušné oblečenie, ktoré dovolí vašej pokožke dýchať a neprehrejú vás.

Zmenu počasia očakávame na konci týždňa. Cez víkend by malo prísť prehánkami spôsobené ochladenie pod 30°C.