Kultúra 2013. 11. 23.

Hrnčiar či keramikár

Nadaný mladý muž. Volá sa Jozef Peťovský. Je z Komárna, býva v Iži. Tvorí a podniká. Je typom mladého človeka, ktorý nepustí zo svojich snov a chce sa z toho aj vyžiť. Neobvyklé? Našťastie nie. Predstavíme Vám ho.

Jozef, ste hrnčiar či keramikár?
Som keramikár už len kvôli použitým technikám, technológiam a materiálom, ktoré hrnčiari nepoužívajú. Oni pracujú len na hrnčiarskom kruhu, vyrábajú jednoduché spotrebné predmety toho istého druhu do domácností a pod., kým ja nikdy nevyrobím dva úplne rovnaké predmety.

Zhrňme to. Keramikár vytvára umelecké predmety. Ale k tomu treba veľká dávka talentu. Z toho vzniká otázka, kde a ako sa to začalo?
Od malička som mal rád ručné práce. Od kreslenia až k zváraniu, hlavne vyrobiť nové predmety. Mám to od otca. Neskôr, keď som chcel tieto moje schopnosti skĺbiť, dostal som sa ku keramikárstvu. Som vyštudovaný potravinár, viem je to mimo, žiadnu umeleckú školu som nenavštevoval. Našiel som majstra Juraja Maca v Bratislave, on ma zanietil do keramikárstva a stal sa mojim učiteľom. Veľa mi pomohol aj internet, tu som získal ďalšie poznatky, ktoré používam v mojej tvorbe. Páči sa mi ďalej aj stále experimentovanie, preto platí, že keramikár sa učí po celý život.

V súčasnosti aj podnikáte. Máte firmu ARTRE. Čo tento názov vyjadruje?
„Art“ v angličtine – umenie a „RE“ je hodnotenie, znamená aj moju životnú filozofiu, že ten kolobeh všetkých vecí okolo nás by sa nemal zastaviť, všetko sa dá znova použiť. Ako hlina v keramikárstve, nevzniká odpad, všetko znova použijem. Súvisí to aj s ekológiou, na riedenie glazúr či hliny sa používa len čistá voda.

Bývate v Iži, dielňu máte v Komárne, chodievate na trhy, prevádzkujete internetový obchod, ako vyzerá Váš pracovný deň?
Podarilo sa mi zaobstarať priestorovo vyhovujúcu dielňu v Komárne, kde všetko je na jednom mieste, čo som si v Iži nemohol dovoliť. S mojou partnerkou Andi, ktorá mi občas pomáha aj v dielni a má na starosti moju administratívu, chodievame zatiaľ na týždenné trhy a na rôzne akcie len tu v Komárne. Internetový obchod je ešte len v začiatkoch, slúži skôr na propagáciu mojich výrobkov. Momentálne na všetko postačujeme sami.

Veľký dôraz kladiete aj na kvalitu. Je to podmienka úspechu?
Samozrejme, je to kľúč k úspechu. Keď chcem niečo vyrábať, musím sa snažiť, aby spod mojich rúk vyšiel kvalitný výrobok i keď je to na úkor vyšších nákladov. Žiaľ, stretávam sa aj s opakom, hlavne u keramických produktov z Číny a Rumunska, kde sú výrobky v rámci šetrenia energií a času vypálené na nízky výpal a často sú použité olovnaté glazúry, ktoré sa využívajú práve na nízke výpaly napriek tomu, že tieto látky sú zdraviu škodlivé.

Situácia na trhovisku. Majú ľudia dostatočný záujem o umelecké predmety, či skôr tieto iba popozerajú?
Ten záujem ma prekvapil, vlastne predčil všetky moje očakávania, pretože i keď ľudia nemajú peniaze, pozastavia sa na kus reči, popozerajú si vystavené predmety, môžu ich chytiť do ruky. Mám pocit, že sa tešia z toho čo vidia, takto som už získal plno kontaktov, rád i námetov, keď rozprávali o svojich predstavách – takto vzniká spätná väzba, ktorú veľmi potrebujem k tvorivej činnosti. Je to aj výhoda trhoviska oproti internetovému obchodu.

Jozef, ste talentovaný a do veci zapálený mladý muž. Ste aj veľmi spoločenský, čo je na osoh v podnikaní. Ako vidíte svoju budúcnosť ako keramikár podnikateľ?
V poslednej dobe záujem o moje výrobky sa zvyšuje. Objednávky majú stúpajúcu tendenciu. Nedávny Ondrejský jarmok sa nám dobre vydaril. Chystáme sa na Vianočné trhy. V budúcnosti plánujeme začať s keramikárskymi kurzami pre začiatočníkov. Chceli by sme sa dostať aj na  bratislavské trhy i do Rakúska, kde ľudiamajú väčší záujem o umelecké predmety a možno i trocha viacej peňazí naich kúpu. Je potešiteľné, že aj u nás siľudia začínajú čoraz viacej vážiť ručnúprácu i remeselnícko-umeleckú výrobua kúpou týchto predmetov sa snažia podporiť domáce hospodárstvo. Mňasa to týka priamo a tak verím v lepšiubudúcnosť.

[juicebox gallery_id=“38″]