Mix 2020. 04. 30.

Inovatívny projekt pre cyklistov spestrí 100-kilometrovú jazdu po Komárne

Mesto Komárno je plné možností na šport v prírode. Jedným z obľúbených medzi miestnymi je jednoznačne cyklistika, ktorá je často praktizovaná aj na miestnych cyklistických tratiach. Ale ako môžu tento potenciál naplno využiť cyklisti? Na jedinečný nápad prišli nadšenci cyklistiky z Komárna, ktorí vymysleli projekt pre zdolanie 100-kilometrovej trate pod názvom Komárňanská stovka.

Komárňanská stovka ako druh instantnej cyklotúry

Ak ste ešte nepočuli spojenie slov instantný cyklotúra, je to preto, že s týmto jedinečným projektom prišli nadšenci cyklistiky v Komárne. V preklade ide o súťaž, ktorú absolvujete kedy a s kým len budete chcieť. Súťažiť môžete medzi účastníkmi, alebo len tak pre seba, pričom si môžete zlepšovať svoj čas na jednotlivých tratiach. Ak nie ste práve súťaživý typ, tak možno toto je jedna z možností, kedy len proste dokážete sami sebe, že aj v cyklistike na to máte. Trasu si môžete zopakovať koľkokrát len budete chcieť, pričom si môžete stanoviť svoje vlastné podmienky, či už sa vyberiete v lete, v zime alebo v daždi.

A ako to bude vyzerať v praxi?

Veľmi jednoducho. Nebudete potrebovať nič iné ako smartfón, bicykel, cyklistickú výbavu a veľa energie a dobrej nálady. Zaregistrujete sa cez pripravovanú webovú stránku a v ľubovoľnom čase si na mieste štartu načítate jedinečný QR kód, ktorý zároveň predstavuje kód štartu. Takto si svoju cyklotúru odštartujete sami. Na trati bude následne rozmiestnených niekoľko kontrolných bodov, pri ktorých treba na chvíľu zastať a tiež ich načítať. Tak sa vytvorí medzičas a zároveň kontrola, že ste prešli daný úsek trate. Na záver vašej cesty načítate QR kód, ktorý nájdete v cieli, čím sa vaša cyklotúra ukončí. Váš čas sa zaznamená a vaše meno sa objaví na výsledkovej listine na webovej stránke cyklotúry. Každý úspešný účastník získa na záver jedinečnú medailu a mailom diplom, ktorý si môže vytlačiť.

Prečo by ste mali podporiť práve tento projekt?

Nakoľko momentálne žijeme v izolácii a kolektívny šport je obmedzený, tvorcovia projektu chcú zvýšiť povedomie o individuálnom športe. Cykloturistika tak zapadá medzi ten druh športu, ktorý aj keď človek vykonáva sám, tak môže byť zábavný. Komárňanská stovka by tento zážitok zo športu v prírode ešte viac zintenzívnila vďaka zdravému súpereniu, či už medzi priateľmi alebo len pre zlepšenie svojho osobného výkonu. Nakoľko iniciátormi projektu sú nadšenci, tak finančné prostriedky, ktoré budú vyzbierané prostredníctvom startlab.sk budú použité na programovanie systému, taktiež na vytvorenie webovej stránky a výrobu jedinečných medailí. Menšia čiastka pôjde na výrobu tabuliek pre QR-kódy.