Mesto 2015. 03. 03.

Jarné prázdniny očami detí

PRÁZDNINY, Letné, jesenné, zimné, polročné, jarné, veľkonočné. I keď deti by v pohode ešte nejaké „prihodili“, rodičom úplne postačujú. A zväčša musia hľadať odpovede na otázky: „Kam, kde, s kým, čo, ako?“.

Keďže nám jarné prázdniny už klopú na dvere (Nitriansky kraj ich má v období od 2. – 6. marca 2015, školské vyučovanie sa začne v pondelok 9. marca), odpovede na otázky sme hľadali priamo u detí. Prváci a štvrtáci zo ZŠ J.A. Komenského v Komárne nám prezradili, ako si jarné prázdniny predstavujú oni.

SLOVENSKO: Prelustrujte zľavové portály, určite ešte nájdete voľné chaty, chalupy, zruby alebo drevenice. Zaujímavé je, že ani jedno dieťa nespomenulo hotel. V prekrásnej prírode neďalekého Liptova sa vaše ratolesti dosýta vybehajú a zvládnu aj ľahšie turistické trasy. Miško, Timo i Dominik vám odporúčajú Donovaly a Malatíny. Adamko by rád zavítal do Banskej Štiavnice, pretože chce ísť do bane a Marek by chcel stanovať v zateplenom stane priamo v lese. Ak vám program naštrbí upršané počasie, výhodou tejto lokality je, že určite vymyslíte náhradný program. Aquaparky, termálne kúpaliská, jaskyne, múzeá, archeoskanzen, motokárové haly, rôzne športové atrakcie v Liptov aréne, stačí si len vybrať z bohatej ponuky.

LYŽOVAČKA: Ak ste ju ešte túto zimu nestihli, prípadne ešte chcete využiť (možno) poslednú možnosť, sú tu pre vás rôzne špeciálne ponuky cestoviek, ktoré práve počas prázdnin ponúkajú zľavy hlavne pre rodiny s deťmi. Štvrták Sebi sa teší do Vysokých Tatier, avšak okrem Slovenska ponúkajú výhodné pobyty aj susedné krajiny: Česká republika, Poľsko i Rakúsko.

EURÓPA: Štvrtáci Zuzka, Viki, Veronika, Ľudko, Maťko, Adam a Alex by cez jarné prázdniny radi zavítali do európskych štátov, ako sú Taliansko, Španielsko, Česká republika, Grécko, Francúzsko. Metropoly Rím, Benátky, Praha, Barcelona či Paríž sú tipy detí, ktoré zaujíma ako história, tak i rôzne atrakcie. Spravte si s deťmi vlastný poznávací zájazd, do tých menej vzdialených nemusíte letieť a môžete sa zastaviť v  mestách, cez ktoré budete cestovať. Stačí si spraviť „akčný plán“ (internet vám bude nápomocný) a zážitky z takto strávených prázdnin budú k nezaplateniu.

KOMÁRNO: Miška, Lenka, Sofi, Sebi, Tomáš, Nati a Jakub by jarné prázdniny chceli stráviť doma s rodičmi, súrodencami, starými rodičmi, krstnými rodičmi, sesternicami, bratancami i s kamarátmi. A aby sa nenudili, okrem hier sa pôjdu korčuľovať, bicyklovať a kúpať do Patiniec. Dobrá správa pre rodičov, ktorí počas prázdnin nemôžu čerpať dovolenku. Riaditeľka Centra voľného času p. Marta Vargová nám potvrdila, že pripravujú denný tábor v čase od 6,30 do 16,00 hod. so zameraním na športové aktivity, turistiku a tvorivé dielne.

No a na záver úsmevné, finančne náročnejšie, ako i vskutku nápadité predstavy skvelého prežitia jarných prázdnin.
Prvák Jakubko chce celé prázdniny prespať, Sofika ísť do Dubaja na nákupy, Attila s kamarátmi (zájazd im zaplatí on) plávať do Indonézie a Leoni by išla do Afriky, aj keď nevie prečo. Skvelý tip ponúkol Jožko, v ZOO ponaháňať vlky a tigre, otázne je, koho by kto naháňal. Štvrták Luciano by išiel s kamošmi do najväčšieho aquaparku na svete do Abu Dabi, Peťko by zobral svoju starkú do Egypta pozrieť pyramídy, Martinko sa chystá do Anglicka na futbalový zápas Manchester City a stretnutie s futbalistom Sergiom „Kun“ Aguerom, no a Robko si želá, aby mu Putin zaplatil cestu do Ruska a pri kartovej partii by s ruským prezidentom urovnal krízu na Ukrajine.