Kultúra 2019. 04. 30.

Jazdecký deň v Iži sa tento rok koná 4. mája

Tak ako počas predchádzajúcich rokoch sa Jazdecký deň bude aj tento rok tradične konať v Iži. Dňa 4. mája sa uskutoční už po 29. krát. Svojich hostí očakáva so širokou škálou programov.

V obci zvdialenej len 8 km od Komárna majú Jazdecké dni dlhoročnú tradíciu, čo dokazuje aj organizovanie už 29. ročníka tohto podujatia. Hoci stredobodom pozornosti sú jednoznačne aj tento rok štvornohé zvieratá, program je spestrený hudobnými kúskami, či ľudovým bojovím umením.

Jazdecký deň začína v ranných hodinách Uvítacím sprievodom spred katolíckého kostola a pokračuje hudobnou zábavou na hlavnom pódiu s Árpádom Szabó, Máriou Bartháné-Nyitrai a Angelikou Molnár.

Začiatkom popoludia od 13-tej hodiny začína Detská veselica pre najmenších (aj väčších) pri malom pódiu, po ktorom každého srdečne očakáva aj festival ľudového umenia. Tešiť sa môžete aj na jazdecké predstavenie mladej Viktórie Hamza a to hneď v troch termínoch, od 14-tej, neskôr od 18-tej a tiež od 19-tej hodiny.

Od 16.00h môžete byť svedkami skutočne jedinečnej demonštrácie bojových umení Baranta. Tento štýl bojového umenia vznikol v 90. rokoch minulého storočia zhromažďovaním pohybov tela z histórie bojovej kultúry Maďarska. Dnes sa Barantou zaoberá takmer 3 000 ľudí na 105 miestach.

Neskoré popoludnie Jazdeckého dňa bude patriť hudobnej zábave. Ako prvý vystúpi Senzus, po nich nasleduje skupina LSky Band a zábava pokračuje na veľkom pódiu skupinou Kormorán. Počas hudobných programov sa môžete stretnúť aj s chodúľovým pouličným divadlom.

Popri bohatom programe Jazdeckého dňa sa 4. mája v Iži uskutoční niekoľko sprievodných podujatí. Pochutnať si môžete na špecialitách starovekej HUN-skej kuchyne, pričom v starovekom stane Jurta bude prebiehať výstava, v blízkosti budú aj rôzne predstavenia ako jazdenie na koňoch či ľukostreľba. V stane s rozlohou 300 m2 si môžete vybrať z 50 rôznych ľudových hier a zúčastniť sa veľtrhu remesiel.

Vstupné na XXIX. Jazdecký deň v Iži sú 3 €, avšak kto príde od začiatku spolu s Uvítacím sprievodom má vstup zadarmo.

 

PROGRAM PODUJATIA:

10:30   Úvítací sprievod (z námestia obce)

11:00   Vítanie úvodného pochodu (nábrežie Dunaja)

Hudobný sprievod (veľké javisko)

12:00   Príjemné melódie k obedu (veľké javisko)

Árpád Szabó, Bartháné-Mária Nyitrai, Angelika Molnár

13:00   Detská veselica (malé javisko)

14:00   Predstavenie Hamza Lovas

14:20   Festival ľudového umenia (veľké javisko)

16:00   Prezentácia tradičných bojových umení Baranta

16:30   Koncert skupiny SENZUS (veľké javisko)

Lukostreľba

17:30   Chodúľové divadlo –

Langaléta Garabonciások

Predstavenie Hamza Lovas

18:30   Predstavenie Hamza Lovas

19:00   Živý koncert skupiny LSky Band (veľké javisko)

20:00   Táborák

20:30   Živý živý koncert Kormorán (veľké javisko)

 

Sprievodné podujatia:

  • Špeciality Hunskej kuchyne
  • Programy stanu Jurta: výstava, prezentácia životného štýlu našich predkov, ukážka starých bojových nástrojov a zbraní, lukostreľba, jazda na koni či v koči po celý deň
  • 300m2 stan pre deti, 50 druhov ľudových hier, remeslá, drevený kolotoč
  • Remeselný trh