Šport 2021. 10. 05.

Jeden z najúspešnejších judo klubov na Slovensku sa teší na nových členov už aj v Komárne

Judo Klub z Kolárova, ktorý sa teší už viac ako 50-ročnému úspechu, je pripravený na nové výzvy už aj v Komárne! Novovzniknuté združenie pod názvom Judo Academy Komárno-Komárom našlo svoje sídlo v komárňanskom Black Cross Gym. V priestoroch na poschodí sa tréneri tešia na všetkých záujemcov: malých i veľkých, ktorí majú záujem spoznať z blízka toto jedinečné a atraktívne odvetvie športu.

Judo, ako šport, vzniklo v Japonsku vyčlenením určitých techník z viacerých bojových umení. Do hlbokého povedomia verejnosti sa dostalo od roku 1964, kedy bolo zaradené do programu Olympijských hier v Tokiu. Toto staroveké bojové umenie kladie do popredia najmä obranu namiesto útoku. Cieľom juda je pracovať s energiou súpera a tak ho jednoduchšie odsotiť, poprípade stiskmi a hmatmi spacifikovať. Preto sa v priebehu rokov tento účinný šport sebaobrany začlenil nielen do iných športov, ale aj do mnohých metodík výučby v oblastiach ako je polícia, armáda a ďalšie ozbrojené sily.

Judo klub v Kolárove sa vďaka svojej takmer 50 ročnej existencii zaslúžil o postavenie medzi najznámejšími klubmi na celom Slovensku. Členovia klubu sú nie len stálymi členmi reprezentácie, ale pravidelne získavajú popredné umiestnenia na medzinárodných, Európskych a svetových súťažiach. Popýšiť sa môžu aj reprezentáciou na mládežníckych olympijských hrách. Popri všetkých týchto úspechoch sa členovia judo klubu v Kolárove rozhodli priniesť toto staroveké a čisté bojové umenie aj do Komárna.

Novovzniknuté združenie pod názvom Judo Academy Komárno-Komárom našlo svoje sídlo na poschodí v komárňanskom Black Cross Gym. Záujemcovia budú môcť trénovať v profesionálnom prostredí so špičkovými trénermi. Prvé tréningy už prebiehajú, pridať sa je možné hocikedy počas roka.

„Prvotné tréningy budú prebiehať s tromi kvalifikovanými inštruktormi. Hlavnou trénerkou je Veronika Szabó, ktorá má za sebou bohaté skúsenosti a zúčastnila sa aj mládežníckych olympijských hier, odbornú prácu bude koordinovať Ferenc Vincze, ktorý je členom judo klubu V Kolárove už od roku 1980, a ja im budem dopomáhať. Do Komárna sme prišli s úplne novým profesionálnym judo kobercom, ktorý sa používa aj na olympiáde. Napriek tomu, že neexistuje žiadna veková hranica, judo spravidla odporúčame od 6-7 rokov. Navyše môže prísť doslova ktokoľvek, neexistujú žiadne testy ani skúšky, ktoré by bolo potrebné zvládnuť. Vítame všetkých uchádzačov a všetkým pomáhame zlepšovať sa. Najdôležitejšie je, aby každého bavilo to, čo robí,“ povedal Ernő Kárpáty, preseda Judo Academy Komárno-Komárom a Judo klubu v Kolárove.

Judo Academy v Komárne sa teší na nových záujemcov dvakrát týždenne, v utorok a vo štvrtok od 16:30, ale keďže počet záujemcov narastá, tréningy je možné rozšíriť aj o ďalšie termíny. Pred prihlásením sa na tréningy je možné nahliadnuť do útrob tohto športu aj ako divák. Naše tréningy sú otvorené, preto povzbudzujeme rodičov, aby prišli aj so svojím dieťaťom na hociktorý z našich tréningov. Ak sa dieťaťu tréning zapáči, môže sa dokonca hneď pridať a predstavíme mu niektoré zo základných prvkov. Naším hlavným cieľom je predstaviť deťom šport tak, aby si ho obľúbili. Ak bude väčší záujem zo strany mladistvých alebo dospelých, tak jednoznačne pridáme aj ďalšie termíny na tréningy,“ dodal Ernő Kárpáty.

Nakoniec predseda klubu juda vysvetlil aj to, prečo sa rozhodli pre expanziu práve v našom meste: „Komárno sa zdalo logickou voľbou, keďže tu pôsobia viacerí tréneri, teda sa tréningy môžu uskutočniť bezprostredne po práci. Komárno je navyše najväčšie mesto v okrese, má veľkú spádovú oblasť a veľa prichádzajúcich detí. Chceme v meste vybudovať stabilný a silný klub, preto dúfame, že o niekoľko rokov sa nám podarí vytvoriť istú tradíciu,“ povedal Ernő Kárpáty, predseda Judo Academy v Komárne.

Inštruktori Judo Academy Komárno-Komárom sa tešia na všetkých nadšencov a milovníkov športu a všetkých tých, ktorí sa chcú od 16:30 v utorok a vo štvrtok naučiť triky tohto výnimočného bojového umenia v telocvični Black Cross Gym (EB Lukáča 1355/32). Pre ďalšie informácie je dostupná Facebooková stránka klubu alebo vaše otázky zodpovedia aj na telefónnom čísle +421 910 101 100.