Mix 2024. 05. 21.

Jedinečný nábytok na objednávku? Pavol a Réka Tuškovci zo Zlatnej na Ostrove pretavia každý sen na skutočnosť

Jedinečný drevený nábytok, skrine, kuchynské linky a rôzne stolárske výrobky vznikajú pod rukami členov rodiny Tuška v Zlatnej na Ostrove už od roku 2017. Rodinná stolárska firma Unique P&R venuje mimoriadnu pozornosť potrebám svojich zákazníkov, vďaka čomu ich prostredníctvom osobných odporúčaní vyhľadáva čoraz viac ľudí.

Pavol Tuška si ako stolár za roky svojho pôsobenia osvojil všetky zručnosti a triky, ktoré jeho profesia vyžaduje. Hoci tento odbor vyštudoval a od mladosti pracuje ako stolár, veľkú rolu v jeho živote zohrala aj rodina: „Pri dreve som doslova vyrastal: aj moji rodičia boli vyučení za stolárov, presne ako môj strýko. Ale napriek tomu ma nikto nikdy nenútil stať sa stolárom. Bolo prirodzené, že som dielňu navštevoval už od malička. Možno aj preto som si drevo tak obľúbil a vďaka tomu môžem svoju prácu robiť z celého srdca dodnes. Aj keď dostávame viac objednávok na nábytok  z nábytkových dosiek, čiastočne aj pre ich lacnejšiu cenu, stále mi robí veľkú radosť pracovať s masívnym drevom. Prácu s masívom som vyštudoval, pracujem s ním už 18 rokov,  takže to pre mňa zostane večná láska,“ spomína na začiatky Pavol Tuška.

Pavol sa po štúdiu neprestal vzdelávať, cenné znalosti získal aj v stolárskej dielni v komárňanských lodeniciach a v menších firmách, kým sa rozhodol, že bude „sám sebe pánom“ a založí si vlastnú firmu. Oporu našiel vo svojej partnerke a manželke, ktorá sa s radosťou vrhla do nových výziev a hneď od začiatku podávala manželovi pomocnú ruku: „Už na začiatku nášho vzťahu bola stolárska dielňa dokonalým miestom pre naše rande, často som len sedela pri ňom a sledovala, ako pracuje (smiech). Fascinovalo ma to, takže keď sa Pali rozhodol, že založí vlastnú firmu, tak nebolo otázne, že pridám ruku k dielu. Roky predtým som robila účtovníctvo, takže túto časť som automaticky prebrala, ale celkovo sa priúčam aj stolárskemu remeslu. Jednoduchšie úlohy, ako napríklad šuplíky, zvládnem už aj takmer sama (smiech),“ prezrádza Réka ako dôležitá súčasť firmy Unique P&R. Jej nevyhnutnosť je badateľná aj pri odovzdávaní projektov, Réka totiž pravidelne svojmu manželovi pomáha aj s montovaním objednaných stolárskych výrobkov.

Ich biznis tak tvoria výlučne oni dvaja: Pavol a Réka, pričom túto zostavu neplánujú výrazne meniť. Paliho krédom je, že skutočnú hodnotu nesú jedinečné, ručne vyrábané veci. „Nemám túžbu pracovať vo veľkej hale, mať veľké stroje a množstvo zamestnancov. V tomto som „stará škola.

Pre mňa majú najväčšiu hodnotu ručne vyrobené veci. Takto je každý kus jedinečný, aj keď sa niektoré môžu na seba podobať.

Toto je filozofia, ktorú hľadám u každého jedného človeka, s ktorým spolupracujem. Aj preto všetky suroviny získavam od miestnych ľudí a malých podnikateľov. Prečo by som kupoval od veľkej firmy, keď môžem aj takto podporiť miestnych ľudí? Navyše, tí, ktorí robia takpovediac malovýrobu, viac dbajú na to, čo vydajú zo svojich rúk,“ hovorí Pavol o svojej filozofii.

Pavol venuje mimoriadnu pozornosť svojim bývalým aj budúcim zákazníkom, vďaka čomu sa každej zákazke dostáva individuálnej starostlivosti. „Každému klientovi sa venujem individuálne. Rád si so zákazníkmi sadnem a porozprávam, aby som ich spoznal. Moja skúsenosť je totiž taká,

že keď sa podarí navodiť príjemnú atmosféru, tak vzniknú naozaj krásne diela.

Už sa viackrát stalo, že sa zo zákazníka stal kamarát. Ak veľa pracujete s ľuďmi, po chvíli ľahko precítite ich štýl. Nikomu napríklad nevnucujem plne moderný nábytok vo vysokom lesku, ak vidím, že preferuje trochu viac retro štýl. Ale stalo sa aj to, že klient prišiel s jasnou predstavou, no z nejakého dôvodu som mal pocit, že by mu možno viac vyhovoval trochu iný štýl. Preto som namiesto jedného vizuálneho návrhu urobil hneď dva: jeden podľa jeho predstáv a jeden podľa toho, čo by mu podľa mňa vyhovovalo viac. Nakoniec sa mu moja verzia zapáčila natoľko, že sa z nej zrodil hotový výrobok,“ povedal o svojej skúsenosti Pavol, ktorý okrem stolov, postelí, skríň a kuchynského nábytku rád vyrába aj unikátne pergoly a záhradné altánky.

Ako si Tuškovci za tie roky dokázali vybudovať nadmieru spokojných zákazníkov a to, že ich ľudia s veľkou láskou odporúčajú svojim známym? „Ako živnostník som našiel dokonalý pokoj v mojich každodenných úlohách. Moje dni plynú bez stresu a napätia keďže, môžem robiť to, čo milujem, s tým, koho milujem. Vďaka Réke mám možnosť plne sa sústrediť na prácu. Myslím si, že aj moji klienti cítia tento pokoj a starostlivosť, čo tiež odzrkadľuje aj výsledok mojej práce. A niet väčšej radosti, ako keď odovzdávam prácu, do ktorej som sa snažil vložiť svoje najlepšie znalosti a na tvári zákazníka vidím úprimný úsmev, že sa páči aj jemu. Je to úžasný pocit,“ povedal na záver Pavol Tuška.

Pavol a Réka Tuškovci sa tešia na nové výzvy, aby mohli napríklad aj Váš domov obohatiť o jedinečný, ručne vyrobený nábytok. Rodinnú stolársku firma Unique P&R nájdete aj na Facebooku, informovať  sa môžete aj na telefónnom čísle +421944083442.