Región 2015. 02. 28.

Americký konvoj išiel na vojenské cvičenie cez Komárno

V piatok prekročilo hranice Slovenska v Komárne šesť nákladných vozidiel americkej armády naložených vojenskou technikou. Kolóna smerovala na Lešť, kde sa do 15. marca uskutoční spoločné cvičenie slovenských a amerických špeciálnych síl, kde sa má sústrediť vyše šesťsto vojakov.

Internetová stránka Ministerstva obrany SR o presunu vojska informovala verejnosť 27. februára: „Ministerstvo obrany upozorňuje verejnosť, že v dňoch od 24. februára do 15. marca 2015 prebieha v Centre výcviku Lešť spoločné cvičenie slovenských a amerických špeciálnych síl. V tejto súvislosti si dovoľujeme upozorniť občanov, že na území Slovenska sa môže presúvať aj vojenská technika, ktorá prepravuje materiál a personál v súvislosti s týmto cvičením. Touto cestou chceme ubezpečiť verejnosť, že prítomnosť amerických špeciálnych síl nijako nesúvisí so situáciou na Ukrajine.”

Na Slovensko prídu cvičiť stovky zahraničných vojakov, pričom pôjde najmä o ozbrojené sily z USA, Česka, Poľska, Maďarska či Rakúska. Vláda odobrila ich prítomnosť na území Slovenska 18. februára. Vo výcvikových priestoroch sa zahraniční vojaci zúčastnia vyše tridsiatky naplánovaných cvičení. Na Lešti budú nacvičovať zásah v zastavanej oblasti. Zásahy v obývanej zóne budú nacvičovať na Slovensku aj Poliaci, ktorých v dvoch termínoch príde do 150. Cvičenie u nás majú naplánované napríklad aj maďarskí vojenskí potápači či Česi, ktorí budú precvičovať zásah pri živelných katastrofách a spoluprácu v rámci leteckých operácií. Okrem toho sa uskutočnia na Slovensku cvičenia vojenských chemikov.

Aj slovenskí vojaci sa v prvom polroku tohto roka zúčastnia na viacerých cvičeniach v zahraničí. Vycestujú najmä do Čiech, Poľska a Maďarska. O vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR na účel vojenského cvičenia taktiež schválila vláda 18. februára 2015.
Pod uverejnenou fotkou na našej facebookovej stránke sa strhla živá diskusia. Diskutujúci sa hlavne obávajú z prítomnosti vojska NATO na území nášho štátu, ale viacerí poznamenali, že cez 110-ročný most sv. Alžbety prešiel obrovský náklad napriek tomu, že podľa platných cestných predpisov cez most môžu prejsť len motorové vozidlá s nižšou hmotnosťou ako 20 ton. V príspevkoch sa hovorí aj o tom, že načasovanie a prítomnosť cudzích vojakov súvisí s dianím na Ukrajine a Ruskou aktivitou, ministerstvo obrany však toto tvrdenie odmietlo.

Americký armádny konvoj až po hranice sprevádzali maďarskí vojenskí policajti, avšak na slovenské cesty sa už vybrali bez sprievodu. „Vojenská polícia nebola požiadaná o zabezpečenie ochrany a sprevádzania uvedeného konvoja,” televíziu JOJ informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
-vaan-