Mix 2022. 12. 05.

Kde môžete kúpiť lacné letenky?

Cestovanie je neoddeliteľnou súčasťou dovolenkovania. Dovolenkovanie však nie je o cestovaní a z toho dôvodu sa každý informovaný cestovateľ snaží nájsť čo najoptimálnejšie riešenia, ako sa dostaviť do jeho zvolenej dovolenkovej destinácie. Lietadlo je najrýchlejší a najkomfortnejší spôsob dopravy, no môže byť aj najdrahším. Nemusí to však vždy byť tak. Ukážeme vám, ako na to.

Viete už, kam a kedy chcete ísť?

Čas sú peniaze, platí to aj pri objednávaní leteniek. Objednávanie leteniek v ten správny čas vám môže ušetriť stovky eur na letenke. Je možné, že raz za čas začujete príbeh o tom, ako si niekto objednal letenku za niekoľko eur kamsi ďaleko. Je to možné, všetko však záleží od toho, akú leteckú spoločnosť si vyberiete, prípadne na akú stránku narazíte a či v ten správny čas.

Po určení toho, kam a kedy chcete ísť, a to ešte niekoľko týždňov či mesiacov predtým, než vyrazíte, si budete môcť nájsť tú cenovo najvýhodnejšiu ponuku.

Máte radi víkendové dovolenky? Na letenkách ušetríte ak ste časovo flexibilný

Nie je to tajomstvom, že dopyt spôsobuje navýšenie ceny produktu či služieb, to platí aj v prípade leteniek – ak plánujete cestovať v pondelok, piatok alebo nedeľu, či už ráno alebo večer, poriadne si pripravte nielen nervy ale rovnako aj dobrú časť z rozpočtu na dovolenku, pretože ide o štatisticky najrušnejší čas kedy sú letenky najčastejšie vypredané, z toho dôvodu je aj navýšenie cien prirodzeným javom.

Okrem dní v týždni sa musíme zmieniť aj o sviatkoch – neočakávajte najlacnejšie letenky v prípade, že si plánujete užiť zahraničnú letenku počas Vianoc či iných sviatkov. Sviatky sú najrušnejšie a preto aj najdrahším časom, kedy si môžete kúpiť letenku do vami zvolenej destinácie.

Riešenie? Buďte otvorení časovej flexibilnosti čo sa týka naplánovania dovolenky. Najlacnejšie letenky zvyknú byť tie, čas odletu ktorých je pomerne neštandardný – spravidla ide o skoré rané alebo neskoré nočné hodiny.

Viete, ktoré stránky navštíviť?

Mnohí používatelia internetu sú veľmi skeptickí čo sa týka používania stránok na rezervovanie leteniek a iných služieb. Vďaka Googlu a skúsenostiam iných zákazníkov si však môžete jednoducho zistiť, či daná stránka je skutočná alebo zavádza ľudí.

Medzi najzaujímavejšie stránky, ktoré poskytujú viac služieb než len kúpu leteniek patrí eSky.sk, odkiaľ si z pohodlia domova môžete zarezervovať letenky Bratislava kdekoľvek, ako aj rezervovať ubytovanie, informovať sa vďaka intuitívnemu kalendáru o najlacnejších letoch vo vami vybranom časovom rozsahu a prípadne sa aj poistiť voči možným stratám či iným problémom spätým s diaľkovým cestovaním.

Iné tipy

  1. Hľadajte alternatívne letiská. Môže sa stať, že napr. letenka z Košíc bude drahšia, než letenka z Bratislavy, a to napriek nákladom na cestu do Bratislavy.
  2. Ak cestujete pravidelne, pouvažujte nad kúpou vernostného členstva alebo nad jednoduchým zaregistrovaním sa s danou leteckou spoločnosťou pre možné zľavy. Mnohé biznisy, a to najmä letecké spoločnosti, si vážia pravidelných zákazníkov. Je štatisticky potvrdené, že pre spoločnosti je výrazne drahšie nájsť nového zákazníka, než si udržať terajšieho. Vďaka vernostným programom môžete s leteckými spoločnosťami ušetriť veľký obnos vašich úspor.
  3. „Nízko nákladové letecké spoločnosti“ „ultra nízko nákladové letecké spoločnosti“. V zahraničí známe aj pod skratkou LCC (Low-cost carriers) či ULCC (Ultra low-cost carriers), dané letecké spoločnosti ponúkajú nízku triedu ale za to cenovo neporovnateľné letenky do rôznych krajín Európy ale aj sveta. Neriskujete tým žiadne bezpečnostné ohrozenie, ide však o značne obmedzené služby v lietadle, v prípade tých ultra nízko nákladových leteckých spoločností nebudete musieť mať prístup k Wi-Fi, satelitnému pripojeniu, voľbu vášho obľúbeného miesta v lietadle a pod. Ide o skvelú voľbu v prípade, že plánujete letieť maximálne pár hodín.
  4. Neprestaňte hľadať lepšie ceny. Rovnako si dávajte pozor na podmienky zrušenia leteniek. Môžete naraziť na lacnejšiu letenku v porovnaní s tou, ktorú ste si už stihli zarezervovať. Ak sú však podmienky zrušenia letenky príliš obmedzujúce, niekedy je lacnejšie si kúpiť novú letenku. Týka sa to najmä nízkorozpočtových spoločností, kedy sú letenky častokrát nerefundovateľné a peniaze jednoducho prepadnú.