Mix 2019. 05. 26.

Komárňania, ktorí sa preslávili nielen na Slovensku (2. časť)

O tom, že Komárno je rodiskom alebo bydliskom úspešných ľudí sme sa dozvedeli už v niektorých z predchádzajúcich článkov. Nakoľko takýchto ľudí nikdy nie je dosť a zásadne si zaslúžia priestor, tak vám prinášame pokračovanie.

Adela Mojžišová

Rodáčka z Komárna, ktorá našla lásku v herectve, vyštudovala svoju profesiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Známa je najmä vďaka úlohe sestričky Márie v seriáli Panelák. Okrem Paneláku sme ju ešte mohli vidieť v seriáloch Ochrancovia, Pravdivé príbehy s Katkou Brychtovou, Aféry a dnes ju možno vidieť v častiach Susedské prípady.

Zdroj foto: kultura.sme.sk

Viktor Horján

Napriek tomu, že vyštudoval bábkoherectvo na Vysokej škole múzických umení sa táto televízna a divadelná osobnosť venuje činohre. Vo svojom repertoári má viacero účinkovaní napríklad v Slovenskom národnom divadle, GUnaGU, Divadle Aréna alebo v Divadle Nová scéna. Okrem toho sa venuje dabingu v animovaných rozprávkach ako Doba ľadová a Macko Pooh. Účinkovanie na televíznych obrazovkách mu tiež nie je cudzie. Objavil sa na napríklad v seriáli Priateľky alebo v tanečnej šou Let´s Dance.

Zdroj foto: korzar.sme.sk

Jana Nagyová

Keď sa povie Arabela, tak si väčšina z nás vybaví práve herečku z Komárna Janu Nagyovú. Pred účinkovaním v českom rozprávkovom seriáli si herečka zahrala v trojdielnom komediálnom filme Sváko Ragan z roku 1976 a v českom kriminálnom filme z roku 1979 Smrt stopařek, ktorý režíroval Jindřich Polák. Na divadelných doskách sa objavila v hrách ako Všade vonia žena, Fatamorgána alebo Šľachtické hniezdo. Svoju hereckú kariéru ukončila v roku 1988 i keď jej návrat sa črtal pri pokračovaní seriálu Arabela. Jej úlohu princeznej avšak prebrala česká herečka Miroslava Šafránková.

Zdroj foto: slovenka.zenskyweb.sk

Filip Kubica

Komárňan, ktorý sa po ukončení štúdia na gymnáziu vybral do sveta, mal zo začiatku ambície ako každý študent  na strednej škole: pokračovať na vysokej škole. Tento plán mu avšak nevyšiel, tak alternatívu našiel v modelingu, vďaka čomu precestoval takmer celý svet a objavil sa na mólach a fotkách značiek ako napríklad Versace, Armani či Dolce & Gabanna. Vo voľnom čase sa venuje hudbe pod psedonymom Ben & Fil.

Zdroj: refresher.sk

Viki Ráková

Napriek tomu, že Viktória Ráková nie je rodená „Komárňanka“ má k nášmu mestu celkom blízko. Okrem toho, že účinkovala v divadle aj v Komárne, sa preslávila aj so svojou postavou Ildikó z komediálneho seriálu Susedia. Ďalej sa objavila v seriáloch ako Kutyil s.r.o. alebo Panelák. V súčasnosti žije v maďarskom Györe s manželom hudobníkom Róbertom Lakatosom a synom Bendegúzom. Momentálne sa rodičia tešia na príchod druhého potomka.

Zdroj foto: cas.sk

Éva Bándor

Narodila sa v Štúrove, ale dlhé roky účinkuje a býva v Komárne. Popri účinkovaní v divadlách je aj úspešnou herečkou v nejednom slovenskom filme a tak patrí medzi najobsadzovanejšie slovenské herečky. Napríklad sa objavila vo filmoch ako Ženy môjho muža, Ďakujem, dobre, Dobrý človek (2013), Čistič, Učiteľka, Agáva. Najnovšie si vo filme Out zahrala po boku Judit Bárdos. Film ako prvý zastupoval Slovensko v súťažnej sekcii v Cannes, kde hrá Éva manželku hlavného hrdinu.

Zdroj text a foto: kultura.sme.sk

Peter Kertész

Model, herec, kaskadér, športovec, znalec piatich jazykov a ešte aj mnohé iné prívlastky by si mohol pripísať rodák z Komárna. Vďaka svojej vášni ku capuere a základom na dramatickom krúžku na základnej škole si vysnil život v Ázii, ktorý žije od roku 2012. Vďaka účinkovaniu v televíznych seriáloch a reklamách  je z neho v Taiwane celebrita a jeho kroky vedú najnovšie do Hollywoodu. Vďaka svojej práci spolupracoval s menami ako Scarlett Johansson, Jessica C a Chris Evans, ktorému dokonca robil dabléra pri stvárňovaní jeho ikonického Kapitána Ameriku.

Zdroj: sziakomarom.sk

Alexandra Borbély

Korene herečky maďarského pôvodu sa spájajú s jej štúdiom na gymnáziu v Komárne. Herectvo vyštudovala v Budapešti a väčšinou účinkuje v maďarských filmoch. Jeden z najväčších úspechov jej priniesol film O tele a duši od maďarskej režisérky Ildikó Enyedi. Alexandra si vo filme zahrala autistku, ktorá sa zamiluje do svojho nadriadeného. Na odovzdávaní Európskych filmových cien v Berlíne jej porota udelila titul pre najlepšiu európsku herečku roka. Snímka bola tiež nominovaná na Oscara, vďaka čomu nás Alexandra reprezentovala na červenom koberci.

Zdroje: style.hnonline.sk, cas.sk

Michal a Richard Riszdorferovci

Súrodenecká dvojica sa preslávila vďaka svojim úspechom  v rýchlostnej kanoistike. V K4 bratia zdieľali ďalšie dve miesta v prestriedaní s Jurajom Bačom, Róbertom Erbanom, Jurajom Tarrom a Erikom Vlčekom. Bratia sa tiež spolu mohli tešiť z úspechov na Olympijských hrách, pričom z Atén si priniesli bronz a z Pekingu striebro. Medaily začali zbierať od roku 2001 a svoju kariéru v K4 ukončili v roku 2012.

Zdroj: sport.sk

Poznáte aj vy niekoho vo svojom okolí, kto sa môže popýšiť rôznymi úspechmi? Podeľte sa s nami v komentároch.