Mix 2019. 03. 22.

Komárňania, ktorí sa preslávili nielen na Slovensku

Komárno je známe svojou bohatou históriou i osobnosťami, vďaka ktorým sa mesto preslávilo. V minulosti to boli napríklad Ladislav Pohrobok, Franz Lehár i Ľudovít Jaroslav Šulek. Vedeli ste, že Komárno je hrdým domovom nielen osobností a úspešných ľudí z histórie ale aj zo súčasnosti? Viete o ktorých ľudí ide?

 

Daniela Kapitáňová

Rodáčka z Komárna, divadelná režisérka a spisovateľka, známa aj pod pseudonymom Samko Tále. Pod týmto menom vydala svoju debutovú knihu s názvom Kniha o cintoríne, ktorá už vyšla vo viac ako štrnástich jazykoch. Jej ďalšími dielami sú napríklad detektívne romány Nech to zostane v rodine!  a Vražda v Slopnej. Jej diela sú charakteristické nevtieravým humorom a dôkladným opisom postáv.

 

Andrea Csingerová

Komárňanka Andi, ktorá na Instagrame dobehla austrálske módne blogerky sa môže popýšiť už viac ako 600-tisíc sledovateľmi. Koníček, do ktorého sa pred šiestimi rokmi v Sydney pustila sa nakoniec stal nielen jej vášňou ale i prácou na plný úväzok. Za svoj úspech vďačí najmä minimalistickému štýlu a šatníku v ktorom dominujú biele tričká a denim.

 

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Those Santa Monica vibes ✨ // these cashmere! cycling shorts from @softgoatcashmere are everything! #softgoatcashmere #LA #lavibrs #losangeles #santamonica #

ANDY CSINGER (@andicsinger) által megosztott bejegyzés,

 

 

Ladislav Kovács

Alebo inak známy aj ako „GuardiaN“, je slovenský profesionálny hráč hernej série Counter-Strike. Svoju CS:GO kariéru začal v roku 2012 a počas 2 rokov vystriedal 5 tímov. Je jedným z tých hráčov, ktorý sa zaslúžil o úspech vo všetkých troch častiach hernej série. Na konci roku 2013 prestúpil do tímu Natus Vincere a od roku 2017 je členom tímu FaZe Clan.

Zoltán Bujna

Tento cestovateľ má našľapaných viac ako tisícky kilometrov! Cez viac ako trinásť štátov sa dostal do strednej Ázie a jeho cesty sú inšpirované cestovateľom Árminom Vámbérym z 19. storočia. Svoje cesty zachytáva vo svojich cestopisných knihách.

Silvia Vargová

Je slovensko-maďarská, herečka, dabérka a moderátorka. Herectvo vyštudovala na VŠMU v Bratislave aj so svojimi spolužiačkami Zuzanou Mauréry a Zuzanou Vačkovou. Verná je divadlám v Košiciach, Komárne a Bratislave ale účinkuje aj v maďarským mestách ako Šopron, Veszprém, Budapesť a Pécs. Okrem divadla si zahrala aj vo filmoch a tiež v maďarskom seriáli Barátok közt (Medzi priateľmi).

Ivan Reitman

Vedeli ste, že práve tento človek stojí za najkultovejšími komédiami 80-tych rokov? Nielenže preslávil sériu  Ghostbusters, ale dokonca má na svedomí aj komédie s Arnoldom Schwarzeneggerom a Dennym de Vitom. Po filmoch ako TwinsPolicajt zo škôlky sa trojica stretla vo filme Junior, ktorý sa avšak tak veľkého úspechu nedočkal. Jeden z jeho posledných projektov bol film Pobrežná hliadka v hlavnej úlohe s Dwayne „The Rock“ Johnsonom a Zackom Efronom.

Erik Vlček

Tento športovec telom i dušou je jedným z najúspešnejších pretekárov v histórii slovenskej i svetovej kanoistiky. Už ako 18-ročný si v roku 2000 spolu s R. Riszdorferom, Tarrom a Erbanom v K4 vybojoval účasť na OH v Sydney, kde nová posádka obsadila 4. miesto. Medzi jeho najväčšie úspechy patria striebro z OH v Riu (2016) a Pekingu (2008) a bronz z Atén (2004), kde sa zúčastnil aj s bratmi Riszdorferovcami a Jurajom Bačom. Okrem toho je 10-násobný majster sveta a 11-násobný majster Európy.

Szilárd Németh

Je bývalý slovenský futbalový reprezentant. Svoju futbalovú kariéru začal v Slovane Bratislava a v roku 1997 stal najmladším hráčom, ktorý vo veku 19 opustil mládežnícky klub. V roku 2000 bol vybraný do reprezentácie do 21 rokov. Németh tak bol súčasťou tímu, ktorý sa kvalifikoval na Majstrovstvá Európy „21“. Na samotných majstrovstvách skončilo Slovensko v tom čase na štvrtom mieste. Počas svojho pôsobenia vystriedal kluby ako FC Košice, Inter Bratislava a v zahraničí to boli napríklad Premiership Middlesbrough a Alemannia Aachen. Németh bol oporou seniorskej reprezentácie v rokoch 1996 až 2006 a do júna 2010 držal rekord v počte strelených gólov za Slovensko.

Zdenka Záhumenská (Jakešová)

Rodáčka z Komárna, ktorá sa vybrala hľadať „dolce vita“ a zakotvila v Toskánsku. Tam už piaty rok vedie svoju úspešnú spoločnosť Sí, Italy kde svojim zákazníkom sprostredkúva pobyty plné zážitkov. Vďaka nej môžete prežiť (nielen) medové týždne v pravej starej talianskej usadlosti, ochutnávať víno od miestnych vinárov či olivový olej priamo od výrobcu. Zažiť tiež môžete atmosféru pravej talianskej kuchyne so súkromným kuchárom alebo oddych pre svoje telo i dušu si môžete dopriať počas joga pobytu.

 

 

Daniel Caltík

Tento úspešný mladík vycestoval až do zahraničia, aby našiel inšpiráciu v podnikaní. Počas vysokej školy stretol chalana, ktorý mal jedinečnú koženú tašku. Zistil, že ju vyrobil chlapcov strýko v Marakéši, tak za ním vycestoval a našiel lásku ku koži. Po nejakom čase Daniel založil so svojim bratom Benjamínom značku BennyBee a v Hurbanove začali pracovať s kožou. Po siedmich rokoch, predávajú svoje výrobky vo vyše 60 krajinách sveta. Sú to najmä jedinečné aktovky a dizajnové batohy.

 

 

Poznáš aj ty nejaké známe mená, ktoré by si tu nabudúce chcel vidieť? Smelo sa s nami podeľ v komentároch a možno práve tvoj návrh prispeje ku vzniku nového článku!