Šport 2011. 12. 17.

Komárňania žali medaile na majstrovstvách sveta!

Členovia Power clubu Urban sa za uplynulé týždne zúčastnili na dvoch vrcholových súťažiach a to na majstrovstvách sveta a na svetovom pohári.

Tohtoročné majstrovstvá sveta v tlaku na lavičke sa konali v Írskom Limericku. Medzi súťažiacimi nemohli chýbať ani komarňanskí siláci z klubu Power club Urban Komárno v zložení Vladimíra Urbana, Sándora Vorosa a Jozefa Pétera. Na šampionáte bolo v každej hmotnostnej kategórií široké obsadenie.

Konkurencia našich pretekárov bola naozaj silná, veď v Urbanovej kategórií boli až piati Francúzi, domáci Ír a vo Vorosovej traja Fíni, Argentínčan a Francúz. Musíme podotknúť, že v posledných rokoch patria práve spomínané krajiny, ako Francúzsko, štáty zo Škandinávie a z Veľkej Británie k velikánom v tlaku na lavičke a v silovom trojboji. Sú finančne zabezpečenejší, trénujú na profesionálnej úrovni, pričom naši pretekári sú amatéri, obaja sa pripravujú popri zamestnaní v strojárskej firme, a v neposlednom rade si všetko financujú z „vlastného vrecka“. Aj preto cieľom oboch bolo sa dostať aspoň do prvej päťky najlepších.

Ako prvý sa na súťažné podium postavil v kategórií do 90 kg Vladimír Urban. Jeho základná váha v prvom pokuse bola 260 kg, ktorú poľahky zvládol a svoj ďalší pokus zároveň zvýšil o 10 kg. V druhom pokuse činku o hmotnosti 270 kg prísni rozhodcovia kvôli nesúmernému tlaku neuznali, ale v poslednom treťom pokuse predseda klubu PCU predviedol ukážkový tlak a výkonom 270 kg sa stal zaslúžene majstrom sveta – ako jediný z celého štartovného poľa vytlačil trojnásobok svojej váhy. Len tak pre zaujímavosť, rozdiel medzi prvým Urbanom a druhým Sagetom z Francúzska bol 57,5 kg (!).

V kategórií do 125 kg zvádzali najväčší boj o prvenstvo Ihalainen z Fínska, Qeiruga z Argentíny a komárňanský pretekár Voros. Prekvapene najväčší základný pokus mal Sándor Voros, činku vážiacu 280 kg úspešne potlačil a tak si takticky dal naložiť o 2,5 kg viac ako Fínsky pretekár. Vorosovi v druhom a aj v treťom pokuse 282,5 kg rozhodcovia podobne ako Urbanovi v druhom pokuse neuznali, kvôli nesúmernému tlaku. A tak sa čakalo na Ihalainena a Qeiruga. Fín potlačil v treťom pokuse 282,5 kg (o 2,5 kg viac ako Voros – pozn. red.) a stal sa majstrom sveta. Argentínčan s výkonom 280 kg síce potlačil rovnakú hmotnosť ako Voros, ale vďaka ľahšej telesnej hmotnosti sa z druhého mieste mohol radovať člen PCU Komárno.

Poseledným pretekárom z PCU bol 61 ročný veterán Jozef Péter. V taktegórií do 125 kg výkonom 190 kg zaslúžene získal zlatú medajlu.

Vyjadrite svoj názor