Šport 2011. 12. 22.

Komárňania získali medzi stredoeurópskou špičkou dve striebra

Za účasti reprezentácie zo Slovenska, Maďarska a Poľska sa predchádzajúci víkend konal na hornom šariši druhý ročník svetového pohára mládeže v silovom trojboji a v tlaku na lavičke.

right Treba podotknúť, že organizátori, tak ako aj minulý rok, odviedli veľký kus práce a pripravili na koniec roka fantastickú súťaž. Aj kvôli tomu sa zišla dorastenecká a juniorská špička zo strednej Európy. V konkurencií 70 súťažiacich bojovali aj dvaja členovia PCU, Igor HanoDominik Dome, pod vedením ich trénera Jána Habardika.

Igor Hano absolboval na týchto pretekoch premiéru na vrcholovej súťaži. Hneď po príchode na miesto konania preteku, výprava z juhu zažila rušné chvíle, keď organizátori na poslednú chvílu zmenili začiatok preteku zo 14 hodiny na 10 hodinu. O tejto skutočnosti však výprava PCU nebola informovaná, a tak môže ďakovať len šťastnej náhode, že pretekár Igor Hano, ktorý sa mal pred bublikum postaviť v prvej skupine o 10:00, nezmeškal svoj štart. V kategórií dorastencov do 75 kg utekal rovno z auta pod činku. Prvú disciplínu aj napriek tejto stresovej situácií zvládol bravúrne, a vylepšil si svoje osobné súťažné maximum v drepe o 5 kg a to na 175 kg. Ďalšiu disciplínu, tlak na lavičke, úspešne zahájil pokusom 100 kg. V druhom pokuse žial o 10 kg ťažšia činka bola nad jeho sily, a tak s touto váhou opakoval aj tretí pokus. V poslednej šanci sa mu však táto váha poddala a tak si pretekár mohol pripísať k celkovému súčtu 110 kg. Posledná disciplína, mŕtvy ťah,  je pre Hana najoblúbenejšou. Pri váhe necelých 72 kg dokázal potiahnúť najväčšiu hmotnosť v prvej skupine (kategórie od 67,5 do 82,5 kg) a to 220 kg. S konečným súčtom 505 kg v silovom trojboji, si vybojoval vzácny strieborný kov.

V ďalšej skupine pretekárov v tlaku na lavičke sa predviedol najmladší účastník, len 15 ročný Dominik Dome. V kategórií dorastencov  (do 19 rokov) do 82,5 kg zvádzal ostrý súboj o druhé miesto s maďarským reprezentantom. Pri prvom pokuse si na činku nechal naložiť, európsky rekord vekovej kategórie do 15 rokov, 152,5 kg, ktorú bez problémov zvládol. V druhom pokuse úspešne zdolal už aj svetový rekord výkonom 160 kg. V poslednom pokuse si jeho rival, dvojnásobný majster sveta Gergo Vakarcs, nechal naložiť 162,5 kg, a tak aj Dome atakoval 162,5 kg važniacu činku. Aj Vakarcs aj  Dome však tretí pokus nepotlačili. Z pomedzi ôsmich pretekárov sa z druhého miesta mohol radovať Dominik Dome z PCU Komárno. Siláci z mesta pri sútoku Váhu a Dunaja na svetových podujatiach opäť dokázali, že tomuto športu sa v Komárne mimoriadne darí.

 

Vyjadrite svoj názor