Mix 2019. 06. 05.

Komárňanská nemocnica pozýva darcov do divadla

Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL, v spolupráci s partnermi pozýva 11. júna všetkých dobrovoľníkov na mobilný odber krvi v priestoroch Jókaiho divadla v Komárne od 8:00 do 11:00 hodiny.

Divadelná kvapka krvi sa organizuje ako pripomienka Svetového dňa darcov krvi, ktorý každoročne pripadá na 14. júna.

„Pozývame všetkých dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podeliť o život zachraňujúcu tekutinu, aby prišli  11. júna od 8:00 do 11:00 hodiny do Jókaiho divadla v Komárne na Petőfiho ulici. Darovanie krvi je úctyhodný humánny čin,  pretože pomôže zachrániť život človeka po úraze, autonehode, pri pôrode, ťažkých operáciách a u pacientov s onkologickým ochorením, “ uviedla primárka oddelenia hematológie a transfuziológie MUDr. Enikő Radi.

Darcom krvi sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov, ktorý váži viac ako 50 kg. Deň pred darovaním krvi by mal človek piť veľa tekutín, nejesť mastné jedlá, nepiť alkohol a ráno by si mal dať iba ľahké raňajky. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Potrebné je priniesť si so sebou doklad totožnosti (občiansky preukaz) a kartu poistenca. Evidovaní, viacnásobní darcovia potrebujú i preukaz darcu.

Samotný odber krvi zaberie viac-menej 10 minút, celý proces však trvá približne jednu hodinu.  Pred odberom krvi sa dobrovoľník zaregistruje, vyplní dotazník s otázkami, podrobí sa vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po absolvovaní vyšetrenia sa darca presunie do odberovej časti, kde daruje krv za prítomnosti zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi zdravotníci získajú 400 až 450 ml krvi.  Po odbere sa odporúča ostať ležať v pokoji minimálne 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín sa by mal darca konzumovať vyváženú stravu, mal by prijať viac tekutín a dopriať si odpočinok.