Mix 2020. 10. 21.

Komárňanská nemocnica urgentne potrebuje krvnú skupinu 0 Rh negatív

Krv je v zdravotníctve nenahraditeľnou tekutinou a každý jeden dobrovoľník je najmä v týchto časoch vítaný. Nemocnica AGEL Komárno narozdiel od mnohých zdravotníckych zariadení po celom Slovensku tento rok eviduje dostatočný počet darcov, avšak momentálne urgentne potrebuje krvnú skupinu 0 Rh negatív.

,,Aj napriek tomu, že darcov je tento rok dostatok, v súvislosti so zrušením mobilných odberov je na darovanie krvi neustále potrebné upozorňovať. Každá krvná skupina je vzácna a každú jednu potrebujeme, ale v súčasnej situácii nám najviac chýba krvná skupiny O Rh negatív,“ hovorí Katarína Szabóová, vedúca laborantka z Oddelenia hematológie a transfuziológie. V komárňanskej nemocnici je možné darovať krv každý pracovný deň, okrem utorka, od 7,00 hod. do 11,00 hod. a darcovia sa môžu objednať na presný čas na telefónnom čísle 0918 435 408.

Súčasná epidemiologická situácia ovplyvnila aj spôsob darovania krvi. ,,Zaviedli sme povinnosť objednania sa na darovanie krvi. Na našom pracovisku máme zavedené prísne hygienicko-epidemiologické opatrenia proti šíreniu koronavírusu, darcovia musia mať prekryté horné dýchacie cesty, je potrebná dezinfekcia rúk, meranie telesnej teploty a  vyplnenie  tzv. checklistu, kde zisťujeme zdravotnú a cestovateľskú anamnézu darcu.  Prípravky červených krviniek naďalej karantenizujeme,“ vysvetľuje Katarína Szabóová.

Od 19. októbra do 20. novembra prebieha aj kampaň Študentská kvapka krvi, ktorú zastrešuje Slovenský červený kríž a poukazuje na to, že v týchto dňoch sú pravidelní darcovia pre zdravotníctvo ešte dôležitejší.

(Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, Hovorkyňa skupiny AGEL SK)