Kultúra 2017. 07. 17.

Komárňanská pevnosť cez objektív

Komárňanská pevnosť na juhu Slovenska je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Rozmermi a zachovalosťou je dokonca unikátom európskeho formátu. Komárno sa pýši jedinečnou pevnosťou, ktorá nemá na Slovensku páru. Presnejšie by sme mali hovoriť o niekoľkých pevnostiach, ktoré spolu vytvárali prepracovaný fortifikačný systém bastiónového typu. Minulý rok ju navštívilo viac ako 13 000 turistov.

Práve preto sme v spolupráci s Mestom Komárno pripravili v jej priestoroch stálu výstavu fotografií Komárňanská pevnosť cez objektív, ktorá bola slávnostne otvorená 13. júla 2017.

Regionálne osvetové stredisko v Komárne počas rokov 2015 a 2016 usporiadalo v tomto historickom skvoste niekoľko stretnutí fotografov, z ktorých má už slušný archív. Na Fotosobotách v pevnosti, ako sa tieto stretnutia nazývali, sa počas 2 rokov stretlo viac ako päťdesiat fotografov a spolu tu strávili viac ako 1000 hodín.

Komárňanská pevnosť ponúka veľké množstvo fotogenických zákutí, ktoré sú naozaj výnimočné. Tento náš unikát zachytený fotoaparátom sme previedli z digitálnej do hmatateľnej podoby. Výstavou 26 fotografií na hliníkových doskách sme zhodnotili doterajšie úsilie a snaženie amatérskych fotografov, ktorí v pevnosti strávili čas a nafotili nádherné zábery, ktoré si nenechali len pre seba. Stálou expozíciou fotografií sa ešte viac zviditeľní a zatraktívni táto nádherná kultúrna pamiatka. Veríme, že priláka viac turistov a návštevníkov, možno aj iných umelcov nielen zo Slovenska, ktorí majú záujem o jej zvečnenie.

Projekt bol zrealizovaný s finančným prispením Mesta Komárno.

Ďakujeme!

 

Vystavujúci:

Andrea Koncová /Nitra/, Oľga Sklenková /Ivanka pri Nitre/, Angelika Kopják /Komárno/, Renáta Rábeková /Nitra/, Krisztina Borbély /Komárno/, Jana Mačicová /Komárno/, Štefan Prónay /Nové Zámky/, Martin Kučera /Komárno/, Radoslav Střeštik /Komárno/, Branislav Pištek /Šaľa/, Arpád Németh /Ipeľský Sokolec/, Milan Uhrin /Komárno/, Peter Grosch /Komárno/, Pavol Galis /Dvory nad Žitavou/, Imrich Finta /Zlaté Moravce/, Pavol Sedliak /Martovce/, Pavol Čepček /Žitavany/, Jozef Nespešný /Nitra/, Peter Prezmeczky /Komárno/.

Vyjadrite svoj názor