Kultúra 2016. 04. 05.

Komárňanské dni ohlásili vystupujúcich: Charlie, Elán Forever, P. Mobil, Korál, Edda a mnoho ďalších

Opäť sa blíži tradičný festival kultúry, športu a gastronómie.

V pondelok tesne pred obedom si pred novinárov sadli hlavní organizátori nadchádzajúceho 25. ročníka Komárňanských dní. Primátori bratských miest Komárno a Komárom  László Stubendek a Molnár Attila spolu s vice-primátorom Keszegh Bélom predstavili letmý ástrel programu, ktorý si obe mestá pripravili. Stalo sa tak v priestoroch spoločnosti Automotive Hungária, ktorá je najväčším sponzorom viacdňového kultúrneho podujatia. V roli hostiteľa tak figuroval Nemes Ivó, riaditeľ spoločnosti.

Komárňanské dni odštartujú aj tento rok 26. apríla a vyvrcholia 1. mája. V roku 1849 sa totiž práve 26. apríla podarilo domácim vojenským silám poraziť rakúske vojsko. Na počesť týchto udalostí sa od roku 1992 konajú viacdňové slávnosti spojené s kultúrou, športom, gurmánstvom a spoločenským vyžitím.“Cítim, že Komárňanské dni

„Jedno mesto – dve krajiny“

Obaja primátori sa na stretnutí zhodli v tom, že mottom Komárňanských dní by malo byť „Jedno mesto – dve krajiny“. Vyjadruje totiž spojenie Komárna a Komáromu, ktoré je najmarkantnejšie práve v dni príprav a konania tohto letného festivalu. Ten je zároveň najväčšou a najtradičnejšou akciou svojho druhu v regióne. „Myslím si, že Komárňanské dni sa v regióne etablovali ako jedna z najväčších akcií. Stále však máme čo zlepšovať,“ povedal primátor Komáromu Molnár Attila. „Určite by sme týmto festivalom chceli osloviť viac obyvateľov regiónu, ale aj turistov. Tým by sme chceli ukázať aj naše pamiatky,“ dodal s tým, že Komárňania majú byť na čo hrdí. Primátori sa tiež zhodli v tom, že cezhraničná spolupráca je pre obe mestá veľmi dôležitá – aj pri organizácii Komárňanských dní.

kn sajto (1 of 1)
Primátori bratských miest Komárno a Komárom Attila Stubendek a Molnár Attila

KOMÁRNO (SR)

Na Námestí generála Klapku sa okrem iných uskutoční koncert Charlie, Csík zenekar, Fábián Juli a Zoohacker, Fehérvári Gábor Alfréd Freddie, vystúpi aj Petra Brönerová so skupinou.

Z domácich skupín potešia fanúšikov Divided by Zero, Spliff 447 a Aylen’s Fall, spomedzi skupín hrajúcich revival si zahrajú tribute skupiny Szécsi Pál, Iron Maiden a Elán.

Vo Vínnej uličke, kde sa tradične predstavia vinári z nášho regiónu a jeden hosťujúci región (Tokaj), sa stretnete aj so skupinou Zseb (trio Zsapka – Emmer – Benkó), s ľudovou hudbou Józsefa Kovácsa, Detským folklórnym súborom Dunajíček, a s ľudovou hudbou Farkas, Mézes, Németh a Bob.

Na Sviatok ľudového umenia (nádvorie Dôstojníckeho pavilónu) príde Éva Korpás, Szőttes a Ifjú Szívek.

Počas Dňa starého hradu vystúpi Gyöngyi Écsy, ľukostrelci kmeňa Sereghy, Divadlo Csavar, ale aj Zoltán Kátay.

Okrem spomínaných programov sa uskutočnia aj tradičné programy, ako napríklad sprievod veteránov, súťaž v ťahaní lana medzi dvoma mestami, a aj tento rok sa môžeme báť počas Noci strachu.

KOMÁROM (Maďarsko):

V rámci Hudobného festivalu Kayser na veľkom pódiu v Komárome okrem iných vystúpi Edda Művek, Keresztes Ildikó, Korál, Honeybeast, Back II Black, P. Mobil alebo aj Neoton.

Na Malom pódiu nás pobavia aj Hősök, Kelemen Kabátban, Mystery Gang, Firkin a Children of Distance.

Vinný dvor očakáva milovníkov jazzu, folku a ľudovej hudby, ale organizátori mysleli aj na tých, ktorí majú radi tvrdšiu hudbu. Pre nich pripravili koncerty v časti Zúzdaplacc. Tento rok sa prvýkrát postaví Discostan, kde z platní budú hrať známy DJ.

Pri príležitosti Komárňanských dní chystajú Magyar Lovas Színház a Magyarock Dalszínház aj v roku 2016 nové predstavenie!

Samozrejme, organizátori nezabudli ani na tradičné programy, ako je Medzinárodná bežecká súťaž Komárno-Komárom, konferencia historikov alebo sprievod motocyklov. V Monostorskej pevnosti čakajú návštevníkov rekonštrukcie bojov!

Sprievodným programov festivalu bude aj Medzinárodný filmový a hudobný festival Mediawave, taktiež v pevnosti Monostori.