Mesto 2023. 07. 11.

Komárno investuje 1,5 milióna do modernizácie verejného osvetlenia

Približne 1,5 milióna eur investuje v blízkej budúcnosti mesto Komárno do modernizácie verejného osvetlenia a osvetlenia jednotlivých inštitúcií v Komárne. Významná investícia umožní na niektorých miestach dosiahnuť až 80-percentnú úsporu, informovala radnica.

O modernizácii verejného osvetlenia rozhodli mestskí poslanci, ktoré zároveň odsúhlasili financovanie investície prostredníctvom dlhodobého úveru na 20 rokov. Väčšina výdavkov bude určená na verejné osvetlenie, kompletnou rekonštrukciou však prejde aj osvetlenie v školách, škôlkach, telocvičniach, iných mestských budovách a športových kluboch.

Okrem samotnej úspory energie, ktorá môže v niektorých lokalitách dosiahnuť 50 až 80 percent, očakáva mesto aj zníženie nákladov na opravy osvetlenia. V rámci úsporných opatrení pristúpilo v niektorých okrajových častiach k vypínaniu verejného osvetlenia v nočných hodinách. Po inštalácii nových úsporných žiaroviek by toto opatrenie malo byť zrušené, potvrdil magistrát.

Podľa primátora Komárna Bélu Keszegha bolo verejné osvetlenie v meste približne dve desaťročia značne zanedbané. Jeho kompletná obnova sa začala až v posledných rokoch. Z vlastného rozpočtu radnica zmodernizovala takmer celé Letecké pole, Alžbetin ostrov a niekoľko ďalších ulíc.