Mix 2018. 09. 17.

Komárno láka investorov, priemyselný park je už takmer plný

Priemyselný park v areáli bývalého Hydrostavu sa už postupne napĺňa, do Komárna však mieria aj ďalší investori. O situácii na realitnom trhu v Komárne s odborníkom Ing. Ľudovítom Józsom.

Ako hodnotíte vývoj realitného trhu z pohľadu odborníka?

Realitný trh na Slovensku sa veľmi dynamicky vyvíja a niektoré kategórie nehnuteľností už prekonali cenový strop z predkrízového obdobia. Platí to predovšetkým pre byty v atraktívnych lokalitách, ale v menšej miere aj pre iné kategórie nehnuteľností.

Platí to aj pre Komárno?

Určite áno. O to viac, že realitný trh v Komárne bol krízou postihnutý oveľa viac než iné regióny. Nezamestnanosť bola u nás najvyššia zo všetkých okresov západného Slovenska. Súviselo to s veľkým počtom ľudí, ktorí pracovali v Maďarsku a v čase krízy ich ako „cezpoľných“ prepustili medzi prvými. Teraz je situácia o dosť lepšia, za prácou síce vo veľkej miere stále treba cestovať ale je jej dostatok. A bude jej viac aj priamo v Komárne.

Máte informácie o chystaných investíciách v našom meste?

Áno, nemecká spoločnosť ZF už prijíma nových zamestnancov a o pozemky v Komárne sa zaujíma stále viac investorov. Priemyselný park v areáli bývalého Hydrostavu je schopný prijať už len jednu stredne veľkú spoločnosť, ktorá potrebuje areál do dvoch hektárov. Ostatné pozemky sú už takmer všetky predané alebo rezervované a pripravuje sa aj výstavba novej infraštruktúry. Momentálne prebieha stavebné konanie.

Ak to nie je tajomstvo, aké firmy tam budú?

Bude tam relatívne veľké obchodné centrum, čo je infomácia, ktorá už bola zverejnená. Taktiež niekoľko veľkoskladov, skladov a menších výrobných prevádzok.

Dobre, ale kam pôjdu ďalší investori, keď vravíte, že o Komárno je záujem a máme v priemyselnom parku už máme plno?

Plánovanou výstavbou mostu cez Dunaj sa záujem o Komárno citeľne zvýšil. Okrem
priemyselného parku je možnosť zriadenia menšej výrobnej alebo skladovej prevádzky aj v Hadovciach. Tiež pracujeme na realizácii predaja veľkého dvadsaťhektárového pozemku na Novozámockej ceste. Pozemok je potrebné pripraviť pre konečného užívateľa. Preto je cieľovou skupinou pre toto územie väčšia developerská spoločnosť, ktorá po zhodnotení územia bude schopná pritiahnuť ďalších investorov. Tí tam budú reálne pôsobiť a zamestnajú ďalšie stovky ľudí. Rokujeme v mene majiteľov pozemkov s dvomi spoločnosťami, pri jednej sme už pomerne blízko k dohode.

To sú dobré správy pre Komárno. Ako je to s bytmi? Oplatí sa kúpiť alebo predať? Čo by ste doporučili našim čitateľom?

Záleží na individuálnej potrebe každého. Ak niekto potrebuje bývať, zrejme nemá inú možnosť, ako si byt kúpiť alebo prenajať. Pokiaľ sa potrebujete presťahovať do väčšieho  či menšieho bytu, budete zrejme nehnuteľnosť predávať. Tej pravdepodobne tiež stúpla trhová cena, takže ak kupujeme a predávame v približne rovnakom čase, nemal by byť problém riešiť svoje individuálne potreby v oblasti bývania.

Čo si myslíte o opatreniach Národnej banky Slovenska týkajúce sa sprísnenia podmienok  získavania hypotekárnych úverov. Je pre ne dostupnosť bývania horšia?

Dostupnosť bývania je najlepšia v histórii Slovenska, aj keď ceny za posledný rok rastú trochu rýchlejšie ako platy. Opatrenia Národnej banky by mali zamedziť vzniku ďalšej realitnej bubliny a kríze. Ceny budú rásť aj naďalej, tempo ale bude vďaka spomínaným opatreniam miernejšie. Dostupnosť bývania bude i naďalej vysoká, určitého okruhu klientov sa však sprísňovanie podmienok pri poskytovaní hypoték dotkne. Tí sa presunú do segmentu nájomného bývania, čo je veľká šanca aj pre podnikateľov. Trh je, najmä v našom regióne, ešte pomerne nenasýtený.