Šport 2010. 09. 26.

Komárno na úvod víťazne – hviezdou kola Burrows!

Úvod ako z veľkej knihy zaknihovali „obuvníci“, ktorí cestovali na svoj prvý extraligový zápas sezóny 2010/2011 do ďalekého Svitu. BK Iskra Svit si pripravila slávnostný úvod, keďže išlo o prvý zápas pod starým názvom, ktorý je ovenčený nejednou úspešnou sezónou.

MBK Rieker Komárno ukázalo v prípravných zápasoch, že má predpoklady na to, hrať nielen efektnú, ale aj efektívnu hru. A v prvom kole to jasne potvrdilo svojou dominanciou na ihrisku súpera. Zápas totiž prakticky rozhodli v prvých minútach, keď v polovici tretej minúty pridal Johnathon Jones v poradí tretiu trojku hostí (dve premenil Berkis, 2 body z hry dal Burrows) a zvýšil už na 0:11. Až potom sa podarilo domácemu tímu skórovať, no prišla tretia trojka Berkisa. Od toho momentu až do predposlednej minúty si basketbalisti Komárna udržiavali náskok 12-14 bodov, hlavne zásluhou dvoch pod košom operujúcich hráčov Komárna – CJ Jacksona a J. Kina Burrowsa. Tí zvýšili náskok Komárna až na 20 bodov, keď sa Iskre nepodarilo zakončiť niekoľko útokov. Prvá štvrtina sa teda skončila za stavu 15:35 a zápas sa de facto skončil.

Domáci fanúšikovia ostali v šoku aj v prvej polovici druhej štvrtiny, kedy Komárňania zvýšili svoj náskok hlavne zásluhou Jonesa na 27 bodov. Do polčas sa domácim podarilo stiahnuť náskok súpera na 20 bodov. Tréner Suja si vypýtal 2 oddychové časy, aby zabránil väčšej strate náskoku, no hráči už nehrali na plný plyn, kontrolovali priebeh hry a súperovi nedovolili až na jednu výnimku skórovať dva krát po sebe. Počas sa skončil priaznivým skóre 34:54. To už mal Kino na svojom konte 24 bodov.

Do konca stretnutia sa už nič podstatné z pohľadu stavu neudialo. MBK Rieker si postrážilo vedenie a vyhralo o 16 bodov – 67:83. Hlavnou hviezdou večera sa stal Jaraun KINO Burrows, ktorý zaznamenal perfektné čísla – 39 bodov, 12 doskokov, 6 asistencii, a 2 bloky. Vsietil tak takmer polovicu všetkých bodov Komárna a exceloval v porovnaní so spoluhráčmi v takmer všetkých štatistických ukazovateľoch. Za spomienku iste stojí aj výkon rozohrávača, Johnathona Jonesa, ktorý okrem 11 bodov dokázal doskočiť loptu až osemkrát a pripísal si tiež 7 asistencii. Charles Jackson zaznamenal 14 bodov a 7 doskokov a stal sa jediným vyfaulovaným hráčom v zápase. Komárno prestrieľalo súpera spoza oblúka v pomere 3:7 (Berkis 3, Jones a Mikulec 2).

Tomáš Kottra

Ostatné zápasy prvého kola extraligy mužov:

Basketbal Pezinok – BC Prievidza 93:69 (16:18, 25:16, 20:8, 32:27)
Najviac bodov: Snopko 22, Miloševič 16, Petráš a Mičuda po 11 – Ridzoň 21, Majoroš 15, Hallett 10
TH: 6/5 – 18/12, fauly: 20 – 13, trojky: 10 – 7, rozhodovali: Prokopčák a Berček (pre štrajk rozhodovali nelicencovaní arbitri), 250 divákov

Spočiatku hrali obe mužstvá nekoncentrovane, hra bola plná nepresností. Hostia boli do 14. minúty o krok vpredu, následne však začali veľmi nepresne strieľať, čo domáci využili a išli do vedenia. Na konci tretej štvrtiny bol rozdiel dvadsať bodov v prospech Pezinka (61:41). V záverečnej časti hry domáci tím svoj náskok ešte natiahol piatimi trojkami.

BK Inter Bratislava – Astrum Levice 78:67 (19:8, 24:19, 19:22, 16:18)
Najviac bodov: Gavran 25, Wheeler 17, Žilík 12 – Seman 14, Červenka 13, Koštomaj 12
TH: 33/21 – 29/17, fauly: 26 – 27, trojky: 7 – 4, rozhodovali: Plesník a Valentin (Rak.) – pre štrajk rozhodovali nelicencovaní arbitri, 700 divákov

Inter získal 9-bodovou šnúrou v 15. minúte významný náskok 31:12, z ktorého na ceste k zaslúženému víťazstvu ťažil aj v ďalšom priebehu zápasu. Najvyššie viedol o 21 bodov (43:22) v predposlednej minúte I. polčasu. Po prestávke sa hostia nevzdávali, ale ich úsilie stačilo len na zníženie tohto rozdielu.

MBK Handlová – BK SPU Nitra 89:66 (22:15, 21:16, 25:18, 21:17)
Najviac bodov: Delič 21, Madaj 18, Nuber a Gavlák po 16 – Tomek 24, Moore 13, Žiak 11
TH: 23/30 – 10/24, fauly: 24 – 22, trojky: 10 – 2, rozhodovali: Bosák a Zlatňanský (pre štrajk rozhodovali nelicencovaní arbitri), 850 divákov

Úvod zápasu lepšie vyšiel hosťom, ktorí väčšiu časť prvej štvrtiny vyhrávali. Domáci sa uvoľnili až v jej závere a postupne prevzali iniciatívu do svojich rúk. Počas zvyšných minút bola Handlová lepším mužstvom, aj keď mladíci z Nitry neustále hrýzli a bojovali až do poslednej sekundy. Handlovčania potvrdili povesť vynikajúcich trojkárov – zaznamenali až 10 úspešných trojok.

BK Váhostav-SK Žilina – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 61:69 (17:16, 10:17, 19:17, 15:19)
Najviac bodov: Carter 18, Kožár 13, Podhorský 10 – Jefferson 15, L. Johnson 14, Mielczarek 10
TH: 18/12 – 20/17, fauly: 20 – 23, trojky: 7 – 6, rozhodovali: Reichwalder, Chrenák a Topoľský (pre štrajk rozhodovali nelicencovaní arbitri), 450 divákov

Diváci videli v Žiline typický zápas úvodu sezóny. Mužstvá pôsobili na palubovke nervózne, predviedli množstvo nepresností. Meranie síl však bolo vyrovnané, Spišská Nová Ves v ňom triumfovala vďaka širšiemu kádru, lepšiemu pohybu a väčšiemu dôrazu. Domáci zaostali za výkonmi z prípravy, v celkom stretnutí viedli iba dvakrát a aj to len najtesnejším rozdielom.