Šport 2013. 10. 20.

Komárno neustrážilo v dramatickom zápase domáce hradby

[vc_row][vc_column][vc_column_text] Piate kolo SlovakSport TV extraligy zviedlo do súboja tímy Komárna a Svitu. Hostia mali pred zápasom za sebou skvelé výsledky, keď doma porazili aj majstrovský Inter. Stretnutie sľubovalo dramatickú zápletku, pričom silou oboch aktérov je najmä ofenzíva.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column width=“1/1″][vc_tabs][vc_tab title=“Sumár“ tab_id=“1382285718-1-39″]

Písal sa 18. február 2013. Komárňanskí fanúšikovia odchádzali zo športovej haly sklamaní. V sezóne 2012/2013 to bolo po prvý raz. Komárňania stratili domácu neporaziteľnosť až v 33. kole, kedy nestačili na dobre rozbehnutý Astrum Levice. Tento rok si domáce hradby nedokázali obhájiť hneď v druhom domácom zápase.

Komárno síce vstúpilo do zápasu dobre a väčšinu prvej polovice vyhrávalo, Sviťania ukázali, že ich sila tkvie v ofenzíve. V sobotnom zápase 5. kola SlovakSport TV extraligy sa Komárno chcelo revanšovať divákom za pokazený zápas na Pasienkoch a na ich hru sa dalo pozerať oveľa viac. Niečo im však stále chýbalo v útoku a v obrane tiež. Najmä závery druhej a tretej periódy Komárnu nevyšli a ich obrana až kolabovala. Výsledkom boli tri, respektíve štyri trojky Svitu z úplne voľných pozícií v rade.

Jedna zo sérii prišla po neuveriteľných rozhodnutiach rozhodcov. Tí najprv odignrovali, že si Channels dvakrát kopol do lopty a chytil ju. Následne k nemu pristúpili dvaja hráči v bielom a miesto toho, aby za lakte potrestali Channelsa, osobnú chybu v boji o loptu dostal Myles. To viedlo Komárno 66:65. Domáci vtedy vypli a Svit za ostávajúcu minútu a pol otočil na 66:74.

Dôležitým faktorom boli aj doskoky. Počas takmer celého zápasu mal Svit v tejto hernej činnosti navrch, Komárno to zvrátilo až v závere zápasu, no už bolo neskoro.

Ofenzívu ťahali opäť Kenny Hall s Juevolom Mylesom. Druhý menovaný je najlepším strelcom Komárna, no väčšina jeho košov prišla po individuálnom uvoľnení sa a streľbe zo strednej vzdialenosti. Súhra medzi hráčmi stále viazla, čím trpel útok.

Za úspechom Svitu tak nestojí ani tak hra Svitu, ale obrana domácich. Svit dokázal pohybom vytvoriť pod košmi Komárna dostatočný chaos na to, aby na perimetri ostal stáť úplne voľný hráč. Navyše, Kenny Hall získal tri fauly už v prvej štvrtine a musel podstatnú časť zápasu sedieť. Výhra Svitu bola zaslúžená i keď domáci fanúšik môže mať ťažké srdce na arbitrov. Podstatné ale pre zápas boli najmä už zmieňované hluché závery druhej a tretej štvrtiny.

MBK Rieker Com Them Komárno – Iskra Svit 83:85 (25:22, 19:26, 22:26, 17:11)
Najviac bodov: Myles 22, Hall 21, Kovačevič 12 (4 trojky) – Jackson 21 a Channels po 21, Míčka 18 (6)
TH: 13/13 – 13/8, fauly: 18 – 16, trojky: 8 – 11, rozhodovali: Ženiš, Pipíška, Matejčík, 700 divákov

TEXT a FOTO: Tomáš Kottra

[/vc_tab]

[vc_tab title=“Priebeh“ tab_id=“1382285718-2-23″]

MBK Rieker COM-therm Komárno začalo zápas dobre. Sviťania sa nevedeli presadiť a naopak, domáci odchovanec Laci Stojanov otvoril trojkou účet zápasu. Potom zaúradoval Kenny Hall. Komárno viedlo 8:1 a aj 12:5. Pomaly sa ale začali presadzovať aj hráči Iskry. Juevol Myles ešte po piatich minútach zvýšil na rozdiel ôsmich bodov, keď ho dosť nešikovne pri streľbe za tri body fauloval Jankovič. Od toho momentu sa začalo vedenie Komárna scvrkávať. Hostí ťahali hlavne Jackson s McNealom. Aj Martin Míčka trafil spoza oblúka. Do konca štvrtiny znížil Svit na 25:22.

Vyzeralo to tak, že sa Komárňania dokázali otriasť zo zníženia náskoku. Po minúte a pol vyhrávali opäť osembodovým náskokom 30:22, Joyner dokonca zvýšil na 33:24, no potom prišla šnúra 2:10 a bolo takmer vyrovnané. Domáci sa ešte na pár minút udržali vo vedení, ale v závere polčasu im Sviťania nasúkali štyri trojky po sebe a otočili na 44:46 z pohľadu domácich.

V úvode druhej polovice sa Komárno herne vôbec nechytalo. Iskra po štyroch minútach viedla už o šesť bodov. Komárnu sa ešte do konca štvrtiny podarilo dostať do jednobodového vedenia, no opäť prišli chvíle Míčku a Channelsa, ktorí troma strelami spoza oblúka nedali Komárnu šancu na vedenie. 66:74.

Posledná časť hry bola dramatická až do konca. náskok Svitu sa scvrkol na jeden-dva body, no Komárno otočiť nedokázalo. Kovačevič síce robil čo mohol – skóroval s klaksónom v páde a spoza oblúka – no Iskra bola stále vo vedení. Necelú minútu pred koncom sa po veľmi dobrom Joynerovom faule postavil hádzať trestné hody Židzik a premenil iba jeden. Za stavu 83:85 so 41 sekundami do konca zápasu mali všetko vo svojich rukách Komárňania. Kovačevič trojku minul, lopta ale ostala v rukách domácich. Diváci na nohách potom sledovali, ako domáci dotláčajú loptu do koša. Joynerov pokus už ale prišiel zlomok sekundy po konci zápasu a z víťazstva sa tešil Svit.

[/vc_tab]

[vc_tab title=“Záznam“ tab_id=“1382291279592-2-5″]

Záznam zápasu nájdete na webe tvcom.cz.

[/vc_tab]

[vc_tab title=“Ostatné výsledky“ tab_id=“1382291280422-3-4″]Súhrn výsledkov stretnutí 5. kola Slovak Sport.TV Basket extraligy:

BK Inter Incheba Bratislava – BC Prievidza 66:59 (16:18, 24:20, 10:14, 16:7)
Najviac bodov: Williams 18, Kuffa 12, O. Starosta 9 – Klarič 25 (3 trojky), Plannthin 13, Guede 8
TH: 24/18 – 20/13, fauly: 21 – 19, trojky: 4 – 6, rozhodovali: Fuska, Tomašovič a Hricišin, 800 divákov

MBK Handlová – BK Levickí Patrioti 87:71 (21:19, 29:13, 23:15, 14:24)
Najviac bodov: Gudzič 21, Haviar 13, Veličkovič a Savič po 12 – Lockhart 17, Wright 15, Klein 14
TH: 32/23 – 31/19, fauly: 29 – 30, trojky: 8 – 4, rozhodovali: Zubák, Karniš a Perečinský, 550 divákov

Edymax SPU Nitra – ŠKP Banská Bystrica 87:58 (23:16, 24:16, 19:10, 21:16)
Najviac bodov: Smajlagič 22, Frazier 16, Sparks a Lošonský po 14 – Grznár 21, Žiak a Sokolov po 11
TH: 15/10 – 15/12, fauly: 18 – 19, trojky: 1 – 2, rozhodovali: Lukáč, Kukelčík, Šarišský, 550 divákov