Mesto 2015. 11. 23.

Komárno očami turistov

Do očí vám to možno nepovedia, aby ste im napľuli do polievky. Keď ale prídu domov, sú pripravení podeliť sa o každý detail.

„Je to čarovná priateľská dedinka,“ myslí si o Komárne Lisa z Budapešti, ktorá naše mesto navštívila v apríli 2014. Campagnolo, návštevník z anglického Brightonu si zase myslí, že mu centrum ponúklo veľmi málo. „Nádvorie Európy nie je ešte dokončené a niektoré priestory neboli obsadené. Ak tam prídete o pár rokov, iste bude vyzerať skvelo!“ nádeja sa vo svojej recenzii na cestovateľskom portáli Tripadvisor. Napokon udeľuje Komárnu dva body z možných piatich.

Jedlo ako lákadlo
Internetová doba zjednodušila plánovanie cestovateľom, ktorí nie sú natoľko odvážni, aby šli do neznáma. Internet ponúka nielen stránky s chválou od miestnych podnikateľov, ale aj recenzie ľudí, ktorí cestujú radi a rovnako radi sa podelia o svoje dojmy. Podľa portálu Tripadvisor, ktorý združuje milióny recenzií z celého sveta, je Komárno pomerne nudné mesto. „Veľmi tiché a pokojné,“ píše Michael z Bratislavy a dodáva: „Zmrzlina všade!“ BPwayfahrer z Budapešti sa u nás zastavil v apríli 2015 a prešiel sa centrom: „Je to dobré miesto na odpočinok a prechádzku, kým sa dáte znova na cestu.“ Centrum Komárna zanechalo dobrý dojem aj na Moskovčana DZ-0001, podľa ktorého nie sme práve najznámejšou slovenskou turistickou atrakciou, ale „ostali sme na noc a vôbec to neľutujeme. Prechádzka centrom v nás zanechala dobrý dojem.“

Čo v tomto meste robiť? Choďte sa prejsť do centra, prípadne prejdite na druhú stranu Dunaja. A keď vám bude dlho, choďte ďalej. Lepšiu radu tu nedostanete. Podľa najväčšieho svetového cestovateľského portálu nemáme v meste žiadne kúpalisko, žiadne atrakcie, žiadny pevnostný systém s nevyčísliteľnou historickou hodnotou. „Ak ste niekde v okolí, krátka návšteva sa vám vyplatí. Veľa obchodov zatvorených, zopár pekných reštaurácií,“ znie názor užívateľa fwlp. Nie je jediným cestovateľom, ktorý vo svojej recenzii podčiarkuje zatvorené obchody. Najmä nedeľný „pokoj pokladniam“ sa objavuje vo viacerých príspevkoch. Podobne zatvorený je aj pevnostný systém, na ktorý sa chcela ísť pozrieť Češka Kaspinka v októbri 2014. „Bolo vypísané, že sú otvorení iba počas týždňa, čo je podľa mňa nelogické a proti turistom,“ myslí si o podľa nej najzaujímavejšej súčasti mesta.

Čím sa ale rozhodne môžeme pochváliť, sú reštaurácie a kaviarne. Cili Café v centre mesta má viac ako 110 najvyšších hodnotení, najviac zo bšetkých. „Palacinky boli excelentné. Zjedli sme viac, ako sme plánovali. Priateľská a nápomocná obsluha!“ tvrdí Gail H z Winnipegu. Utaznijo z amerického New Orleans ho dokonca nazval definíciou pohostinnosti. „Ak budete v Komárne, oplatí sa zastaviť v Cili Café,“ dodáva Španielka Carmen. Skvelé referencie má aj Divá Kačica, zopár kilometrov severne od Komárna „Veľmi dobrá reštaurácia, priateľská obsluha a rozumné ceny. Skutočne schovaný klenot slovenskej gastronómie,“ chváli Holanďan fwlp. Turisti by vám odporučili aj reštaurácie Hubert Varga, či Bástya csárda.

Pekne i chrobáky
Ak by ale turisti chceli silou-mocou do mesta zavítať a chceli sa ubytovať, nájdu mnoho možností. Našli sme skôr pozitívne reakcie na ubytovacie kapacity v Komárne. Veľmi dobre obišli takmer všetky hotely a penzióny. Na špici všetkého sa umiestnil hotel Banderium. „Tento hotel bol potešením v inak rozbitom meste,“ myslí si VancouverIslanders41 z kanadského mesta Victoria. Bea z Bratislavy „môže iba odporúčať,“ a v podobnom duchu sa nesú i ďalšie recenzie.
Eduard z Ukrajiny vraví, že napriek svojmu meno, mu Hotel Peklo ponúkol veľmi dobré ubytovanie. „Perfektné raňajky i servis,“ nadchol sa. V Pekle ponúkajú aj čosi viac: „Zažili sme príjemnú noc s dobrou večerou a úžasnou prezentáciou vín, ktorú zariadilo vedenie hotela,“ chváli užívateľ bchapnik.
Poliakovi BEH_PL sa ale ubytovanie v Komárne až tak nepáčilo. „Hotel nebol v dobrom stave a neupratovali ho. Chrobáky na stene, na posteli, všade pavučiny. Cestujúci, vyvarujte sa mu!“ varuje. Neuviedol ale, ktorý hotel nám robí také „dobré“ meno.

Foto: ilustračné foto