Šport 2013. 02. 04.

Komárno oslavuje veľký basketbalový úspech – zisk Slovenského pohára!

Do turnaja šli skromne, s cieľom zahrať si a pripraviť sa na záver sezóny. Napokon bojovali do úplného záveru a to napriek tomu, že išlo o tretí zápas za tri dni. Komárno sa vybojovalo Slovenský pohár!

Kapitán Kratochvíl odovzdáva pohár do rúk svojich spoluhráčov. FOTO: Mário Bočák, www.mariobocak.sk

Basketbalové Slovensko si krajšie vyvrcholenie Slovenského pohára ani nemohlo želať. Vo finále sa stretli dva kvalitné celky so slušnou fanúšikovskou základňou. A boli to práve fanúšikovia, ktorí dali nedeľnému zápasu riadnu dávku „šťavy“.

Asi dve stovky Komárňanov osobne v Leviciach a mnohí ďalší pri televíznych a počítačových obrazovkách. Dokonca aj tí, ktorí basketbal doteraz veľmi nesledovali, vytláčali poslednú strelu Simmonsa. Ten zakončoval so sirénou spoza trojkového oblúka. Pokiaľ by jeho strela prepadla cez obruč, história by si pamätala iných hráčov.

Výbuch radosti, ktorý nasledoval, mal však červené farby. Hráči, realizačný tím a aj fanúšikovia sa tešili z historického úspechu. Rok po tom, ako Obuvníci odišli z turnaja v Nitre „len“ s druhým miestom, mohli 3. februára 2013 nad hlavu zdvihnúť pohár pre najlepšieho na turnaji Final 8.

Zápas mal podobný priebeh, ako ten semifinálový. Či už z pohľadu Komárna, alebo Levíc. Hostia sa ujali vedenia už v prvej časti hry. Bodmi najmä Thompsona a Bílika sa dostali do vedenia o osem bodov po prvej štvrtine. V druhej svoj náskok zveľadili, na čom mal veľký podiel aj s chuťou hrajúci Bandi Šoška. Ku skvelým 19 bodom pridal aj 6 doskokov.

Doskoky boli kľúčové. Kevin Thompson opäť hltal jednu loptu za druhou, Komárňania doskočili v útoku až dvadsiatku lôpt, celkovo preskákali Levičanov v pomere 45:23. Dôležitý bol aj rýchly prechod do útoku po dobrej obrane, z čoho rezultuje 17 bodov z brejkov.

Čo sa teda stalo, že Levice viac ako 10 bodový náskok súpera stiahli? Do štvrtej štvrtiny vošli jednoznačne agresívnejšie a dobrou obranou nedávali Komárnu žiadny priestor navyše. Prvé body z hry zaznamenal Lowe až po takmer piatich minútach, za stavu „na dostrel“ 69:65 pre Komárno. Tŕňom v päte bolo nepremieňanie šestiek, ktoré s blížiacim sa záverom robili Komárňanom vráske na čele.

Levičania sa do vedenia dostali minútu pred koncom. To už halou znelo skandovanie domácich fanúšikov, ktorých do poslednej časti hry nebolo až tak počuť. No teraz už prekričali Komárňanov bez problémov, aj vďaka masívnej výpomoci z reproduktorov. Utíšil ich trištvrte minúty pred koncom úspešný jump shot Vincenta Simpsona spoza perimetra.

Za stavu 76:74 pre MBK Rieker Komárno si bral oddychový čas Oleg Meleščenko, dohodnutý signál ale skončil za čiarou. V následnom útoku Komárňanov Simpson ďalšiu trojku ako posledný klinec do rakvy súpera nepridal.

S ostávajúcimi 9 sekundami a loptou v rukách Levíc už stála celá hala. Signál domácim zrejme nevyšiel ako mal, pretože sa lopta dostala na trojkovú čiaru k forwardovi Simmonsovi. Ten svoju prvú a poslednú trojku na turnaji nepremenil. V momente, kedy lopta len oblízala obruč zvonka a skončila v rukách Amina Stevensa, zaplnenou halou preleteli dve úplne odlišné emócie. Zatiaľ čo väčšina v žlto-zelenom smútila, červená radosť prúdila na ihrisko.

Astrum Levice – MBK Rieker Komárno 74:76 (19:27, 16:21, 20:19, 19:9)
Najviac bodov: Kemp 17, Fields 14, J. Simmons 12 – Šoška 19, Lowe 17, Simpson 13 (3 trojky)
TH: 21/14 – 20/13, fauly: 21 – 24, trojky: 6 – 7, rozhodovali: Brziak, Gabara a Zubák, 2000 divákov

Radosť po zápase a fotografovanie nemali konca. FOTO: Venth Sándor

Komárno tak získalo Slovenský pohár a vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť aj po zvyšok extraligového ročníka. Najbližší zápas odohráme o týždeň v sobotu 9. februára, súperom bude posilnená Prievidza.

Záznam zápasu si môžete pozrieť na webe tvcom.cz, alebo v pondelok 4. februára o 21:00 na SlovakSport TV. Všetky štatistiky zo zápasov nájdete na webe levického basketbalu.

TEXT: ahojkomarno.sk