Šport 2011. 02. 19.

V kvalitnom zápase sme porazili lídra tabuľky!

Krst ohňom pre nového trénera Komárna. To je určite správne pomenovanie zápasu 37. kola basketbalovej Slovenskej Extraligy! Do Komárna pricestoval líder zo Spišskej Novej Vsi, ktorý určite nechce nechať nič na náhodu.

Úvodných päť minút sa nieslo v réžii domáceho tímu, keď sme premenili každý útok, získali dve lopty a viedli sme 10:4. Začali sme poctivo v obrane a vychádzal nám aj útok., trochu premotivovane pôsobil Burrows, ktorý niekedy priam bral prihrávky, ktoré ani nesmerovali naňho. Potom však hosťom padli dve trojky po sebe hosťujúci Jefferson premenil svoje dva trestné hody a razom bolo na konci šiestej minúty 12:12. My sme sa odpútali dvomi trojkami Berkisa na 6 bodov. Keď potom krátko na to po našej strate Mielczarek kontroval v poradí už svojou treťou trojkou, tréner ‚Obuvníkov‘ si bral prvý oddychový čas. Ten nám ale vôbec nepomohol. Vysunutá obrana súpera nám vzala ďalšie dve lopty. No Kino svoju chybu našťastie napravil a zblokoval Mielczareka. Ten ale mal počas prvej štvrtiny veľmi veľa priestoru na perimetri a aj preto mu padli všetky tri pokusy.

Úvod druhej štvrtiny bol opäť v réžii našich hráčov. Chytil sa Marek Jurík, trojka padla jemu i Mišinskému a súperovi sme ušli na 14 bodov. Darilo sa nám doskakovať lopty v útoku i obrane a hráči pristupovali poctivo aj k bráneniu. Za stavu 38:29 si potom domáci kormidelník opäť bral oddychový čas, lebo súperovi sa podarilo v krátkom slede dať 5 bodov a skrátiť tak svoj deficit pod psychologickú hranicu 10 bodov. Ani bezprostredne po tomto time-oute sa naša hra nezlepšila a Spišiaci dali už svoju piatu trojku z ôsmych pokusov. Ani nie za dve minúty znížili na rozdiel 4 bodov. Dôvodom bolo aj to, že sme silili rýchle protiútoky a strácali lopty vo veľmi dobre organizovanej obrane Spišiakov. Nasledovalo preskupenie radov na našej strane – odišiel nevýrazný Maslík a tiež Mišinský. Minútu a pol pred koncom polčasu náš náskok takmer úplne zmizol, no Spišiakom jeho záver nevyšiel a našim hráčom sa podarilo ísť do šatní za priaznivého stavu 42:38.

Napriek tomu, že sme polčas ukončili vo vedení, mrzel nás náskok, ktorý sme premárnili. V druhom polčase pokračovali preteky v trojkách a strát tiež nebolo málo, čo išlo na vrub aktívnemu a rýchlemu basketbalu, ktorý sa musel páčiť. Spišiaci pokračovali vo veľmi dobrej celoplošnej obrane a nútili nás v tejto fáze hry, hlavne rozohrávača Jonesa, strácať lopty. Napriek tomu sme si udržiavali dvoj-až trojútokový náskok. Center súpera Louis Johnson chytil tri a pol minúty pred koncom štvrtiny už tretí faul. Nám sa ale bohužiaľ nepodarilo využiť slabšiu chvíľku súpera na zvýšenie náskoku. Ten stratil tri lopty po sebe! Našu útočnú nemohúcnosť potrestal ďalšou trojkou Baldovský. V záverečných sekundách zase vyšli dva trojkové pokusy nám a pred záverom zápasu sme vyhrávali 54:56.

Úvod poslednej časti hry bol lepší pre hráčov súpera. Pod košom mal prevahu a tak sme sa museli pokúšať o strely zo strednej, alebo väčšej vzdialenosti. Súper znížil na 4 body a Kruno si bral oddychový čas. Kolektívny a hlavne kvalitný basketbal na oboch stranách tešil. Nedarilo sa nám ale vyfaulovať súperovho Johnsona a v útoku sme tiež mali problémy. Spišiaci tak na chvíľu vyrovnali na 66:66. Po ďalšej našej strate si tréner bral oddychový čas, navyše Berkis mal už štyri fauly a musel ísť z ihriska. Po tomto si rozhodcovia všimli, že treba pískať fauly aj súperovi. Johnson získal konečne svoj piaty faul, takže pod košom sa dalo dýchať trochu voľnejšie. To využil Burrows, ktorý počas celého priebehu zápasu bojoval, hoci sa mu nedarilo a spravil štvrtý faul Baťkovi, ktorý nastúpil práve za Louisa Johnsona. Spišiaci sa v tejto fáze hry snažili strieľať za tri body, no ani jedna ich strela sa neujala, minútu pred koncom chcel za stavu 73:66 rozhodnúť trojkou Jurík, no ani jemu strela nepadla. Po následnom time-oute súpera ale nepadla trojka ani hosťujúcemu Mrózovi a keď potom po fauloch padli Kinovi tri trestné hody zo štyroch, halou sa KONEČNE ozývalo úprimné „szép volt fiúk“! 82:70!

Letmý pohľad na tabuľku – Levice doma prehrali s Prievidzou, neuspela ani Handlová v Bystrici a tak sme získali menší náskok v boji o výhodu domáceho prostredia pred play-off.