Šport 2012. 03. 05.

Komárno sa stalo VÍŤAZOM ZÁKLADNEJ ČASTI basketbalovej Extraligy mužov!

Pred posledným kolom síce Komárňania mali teoretickú šancu na prvé miesto, no málokto veril …

Komárno prehrávalo už o 15
MBK Rieker Komárno cestovalo do Žiliny s túžbou dostať sa na prvé miesto v tabuľke a uchmatnúť Prievidzi najlepšiu východiskovú pozíciu pred nastávajúcim play-off. Komárňania sa tak chceli pokúsiť o malý športový zázrak.

Hosťom z Komárna sa v Žiline síce podarilo vsietiť prvý kôš, no Žilinčania, opierajúci sa najmä o dobrý výkon Kosu vyhrávali po piatich minútach hry už 12:2. Obuvníkom sa potom podarilo nakopnúť ofenzívu, no Žilina v útoku tiež nepoľavovala a tak sa jej náskok nescvrkával. V málo efektívnej druhej štvrtine vyhrávala Žilina už 30:14, no hráči MBK sa prebrali a do polčasu znížili na prijateľných 36:27.

Zrejme posilnení aj vedomosťou, že Nitra sa bije o výhru nad Prievidzou, nastúpili Komárňania do tretej štvrtiny, v ktorej svojho súpera „zvalcovali“ a hlavne zásluhou najprv Bilíka a potom Kratochvíla aj otočili stav zápasu. Do štvrtej časti hry už vstupovali mužstvá za priaznivejšieho stavu pre hostí z Komárna. A hoci sa Žiline podarilo na chvíľu otočiť na 66:65, v takticky a defenzívne výborne dohratom závere zápasu sa z víťazstva tešili Komárňania.

BK Váhostav-SK Žilina – MBK Rieker Komárno 67:72 (23:14, 13:13, 17:28, 14:17)
Body: Jones 15 (5 asistencií), Bilík 13, Keller 12 (6 doskokov), Kratochvíl 10 (7 doskokov), Bilič 9, Johnson 8, Szabó 3, Dubovský 2, Jurík a Biňovský 0

Pomohla aj Nitra
Najmä pre zranenia na súpiske Nitry (do zápasu nastúpila len so šiestimi bojaschopnými hráčmi) sa neočakávalo, že výsledok zápasu BK Váhostav Žilina – MBK Rieker Komárno bude mať zásadný vplyv na konečný vzhľad tabuľky. Opak bol však napokon pravdou a Nitra si domácu palubovku v zápase s predĺžením podržala a Komárno tak malo svoj osud vo vlastných rukách.

JJ sa teší na súboje so Žilinou

V poslednom zápase základnej časti sa bili hráči MBK Rieker Komárno na diaľku o celkové prvenstvo s Prievidzou. Vyrovnaný a napínavý záver napokon priniesol príjemné rozuzlenie pre Obuvníkov, ktorých bodovo v Žiline viedol rozohrávač Johnathon Jones.

„V poslednej štvrtine sme vyrukovali na súpera s lepšou obranou. No tak musíme aj začať zápas,“ rozhovoril sa 23 ročný basketbalista z USA. Obrana je zaiste veľmi dôležitým prvkom vo víťaznej forme Komárna. Viac krát sa totiž potvrdilo, že ak to tímu nešlo ideálne v útoku, tak mohlo stavať na skvelej obrane, ktorou si držal súpera bodovo blízko.

Zápasom v Žiline uzavreli chalani náročnú a dlhú sezónu. A práve proti svojmu poslednému súperovi nastúpia Komárňania v štvrťfinále play-off. JJ si myslí, že je dobré, že to vyšlo práve takto. „Máme celkom presnú predstavu, čo uvidíme vo vyraďovačkách. Vieme, že to bude náročná séria, Žilinčania hrajú vždy naplno. Teším sa na dobré súboje,“ povedal prvý rozohrávač Komárna na margo nadchádzajúcich zápasov.

Johnathona sme sa spýtali aj na to, či a ktorý zápas z viac ako troch desiatok sa mu najviac vryl do pamäti. „Asi to budú dva zápasy – výhra strelou v poslednej sekunde v Spišskej Novej Vsi a výhra v Nitre. Víťazstvo na ihrisku súpera nám ukázalo veľa a najmä v Nitre to bolo vždy náročné. Fanúšikovia tam boli skvelí. Viem, že v sobotu to bude bude rovnaké!“

Nemali by sme JJa sklamať a prísť všetci na zápas! Najlepšie v bielo-červenej kombinácii 🙂

Dvojice štvrťfinále play-off extraligy mužov sa napokon usporiadali takto:
MBK Rieker Komárno – BK-Váhostav SK Žilina
BC Prievidza – Onyx Levice
BK Bemaco SPU Nitra – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves
BK Iskra Svit – MBK Handlová

Hrá sa na tri víťazstvá, prvé zápasy sú na programe 10. marca.

Rekapitulácia 36. kola

Až posledné kolo základnej hracej časti určilo dvojice play-off. Až 5 tímov zmenilo v poslednom kole postavenie v tabuľke, čo opäť potvrdzuje vyrovnanosť ligy.

Ako sme už spomenuli, Nitra doma nepustila zápas s Prievidzou, hoci mal tréner Urban k dispozícii len šesticu hráčov, z ktorých päť odohralo viac ako 37 minút. Z priameho súboja o lepšiu východiskovú pozíciu pred play-off medzi Handlovou a Svitom vyšli lepšie hostia z Iskry a zabezpečili si tak výhodu domáceho prostredia v prvom zápas štvrťfinále. A napokon, v zápase, v ktorom už o nič nešlo, porazili Levice Banskú Bystricu len tesne, hoci to mali rozohraté oveľa sľubnejšie.

MBK Handlová – BK Iskra Svit 84:89 (19:19, 23:19, 21:27, 21:24)
Najviac bodov: Hampton 26, Green 15, Golian 12 – Henderson 19, Čosič a Jefferson po 17
TH: 18/9 – 12/8, fauly: 19 – 22, trojky: 11 – 3, rozhodovali: Šarišský, Bohucký, M. Matejčík, 600 divákov

ONYX Levice – ŠKP Banská Bystrica 94:92 (24:15, 22:31, 21:30, 27:16)
Najviac bodov: Bridgewaters 20, Lutovský 19, Klein 18 – Kitts 22, Marchyn 18, Körner 17
TH: 19/15 – 19/14, fauly: 15 – 17, trojky: 9 – 10, rozhodovali: Fuska, Šramko, Macura, 1100 divákov

Najviac bodov: Kosa 21, Stojanovič 16, Závodný 10 – J. Ch. Jones 15, Bilik 13, Keller 12
TH: 28/21 – 17/13, fauly: 23 – 22, trojky: 6 – 5, rozhodovali: Kúkelčík, Karniš a Szibilla, 350 divákov

BK Bemaco SPU Nitra – BC Prievidza 83:81 po predĺžení (22:15, 25:25, 12:17, 15:17 – 9:7)
Najviac bodov: Žiak 26, Šilinskis 20, Jašš 17 – Phillips 21, Godbold 20, Guede 13
TH: 30/23 – 13/11, fauly: 16 – 24, trojky: 4 – 8, rozhodovali: Ženiš, Hlinka, Turčin, 1000 divákov