Mesto 2021. 07. 20.

Komárno sa zveční na 360 stupňovej videomape

Juhozápadný okres Podunajska bude môcť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii snímania videa z lietadla ho môže vidieť z neba ktokoľvek a kedykoľvek. Virtuálny vyhliadkový let bude doplnený o komentár v slovenskom aj maďarskom jazyku.

V Komárňanskom regióne sa pripravuje špeciálna novinka v podobe leteckého dokumentárneho filmu. 360 stupňová videomapa odprezentuje nielen mesto Komárno, ale aj jeho najbližšie okolie leteckými zábermi. Najpokročilejšia technológia prostredníctvom virutálnej reality spropaguje tento región skutočne atraktívnym spôsobom.

Vďaka svojej interaktivite a netradičnej forme prezentácie podporí domáci cestovný ruch, keďže videomapu si môže pozrieť ktokoľvek. „Pilotným projektom bola 360 stupňová videomapa pohoria Vysoké Tatry a regiónu Stredné Slovensko. Tentokrát sa zameriame na južné Slovensko, konkrétne na Komárňanský región. Nad ním sa môže preletieť ktokoľvek aj bez lietadla. Navyše bude k dispozícii kartografický popis krajiny, ktorý uľahčí orientáciu a predstavu, čo môže sledovateľ v Komárne navštíviť. Úplnosť a dokonalý zážitok doplní pôsobivý sprievodný komentár, “ hovorí pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Ako bude možné preletieť ponad Komárňanský región?

360° technológia virtuálnej reality poskytne sledovateľovi skutočne skvostný a jedinečný zážitok. S pomocou 360° kamery upevnenej na bruchu lietadla sa vytvorí video celého Komárňanského regiónu. Do videa zapracujú kartografi a grafický animátor geografické popisy, názvy obcí, historické a kultúrne pamiatky, atrakcie, turisticky zaujímavé miesta i všetky ostatné záujmové body. Úplnú orientáciu a jedinečný zážitok dotvorí komentár, ktorý bude sledovateľa sprevádzať počas celého letu. Videomapa bude vytvorená v slovenskej aj v maďarskej verzii. Pre zahraničných sledovateľov budú pridané anglické titulky. 360 stupňová videomapa sa dá pozerať na počítači, smartfóne či tablete. S pomocou myši alebo pohybom smartfónu nahliadnete do tej strany, kam sa chcete pozerať.

„Najväčší zážitok z letu umocnia virtuálne okuliare. Ich nasadením nadobudne človek pocit, akoby bol na bruchu lietadla a krásu tohto regiónu si užíva z pohľadu vtákov. Vďaka interaktivite tejto technológie si môže prelet ponad Komárňanský región režírovať sledovateľ úplne sám,“ upresňuje regionálny projektový manažér, ktorý je súčasťou realizačného tímu, Martin Máté.

Originálna prezentácia regiónu

Jedinečnosť v 360° videomape je podpora propagácie regiónu pohľadom, akým nemá možnosť každý zažiť. Podľa slov Martina Mátého budú súčasťou videomapy aj obce i mestá, vzdelávacie inštitúcie a zariadenia cestovného ruchu, ktoré dotvárajú úplnú informovanosť a prehľad v tomto regióne. Všetky dané lokality a objekty turizmu budú vyznačené kartografickým popisom. Veľkou výhodou videomapy je to, že nezachytáva len jednotlivú obec, ale aj jej polohu v okolitej prírode. Takto si vie divák predstaviť možnosti celej lokality a mať všetky informácie o svojich cieľoch v rámci letnej či zimnej turistiky pokope. Úplnú informovanosť doplní nahovorený text prezentujúci to, čo všetko počas letu nad regiónom Komárna divák uvidí, “ uzatvára Máté.