Mix 2023. 08. 10.

Komody do boho interiéru – aké by mali byť? Napovieme!

Boho je štýl, ktorý napĺňa domov hrejivým, ležérnym šarmom. Vlastnosť, ktorá odlišuje boho od iných interiérových trendov, je jeho zmyselná estetika vyvolávajúca asociácie slobody a kreativity a jeho nenútená elegancia. Komody sú významnou súčasťou tejto mozaiky pocitov: ktoré sa budú hodiť do interiéru inšpirovaného bohémou? Tu je niekoľko námetov!

Čím sa vyznačuje štýl boho? Kúsok histórie

Boho štýl je eklektickou zmesou rôznych vplyvov. Pôvod „vie bohème“ možno vystopovať až do Francúzska 19. storočia – už vtedy sa bohéma, skupina umelcov, básnikov a hudobníkov z okraja spoločnosti odlišovala svojím nezávislým životným štýlom a neformálnou estetikou, ktoré vzdorovali vtedajším zvykom a móde. Boho sa často spája so štýlom hippies 60. a 70. rokov 20. storočia – a úplne oprávnene! V modernej kultúre sa tento štýl presadil až okolo roku 2000 a odvtedy si podmanil aj naše interiéry.

Boho je kombináciou folklóru, hippie slobody a orientálnych vplyvov. Cieľom tohto štýlu je rozbiť monotónnosť a sterilnosť elegantných a neustále sa opakujúcich moderných interiérov originálnymi prvkami. Nábytok v štýle boho je preto často ručnou výrobou alebo recyklovaný, vyrobený z prírodných materiálov, s bohatými vzormi a intenzívnymi farbami.

Drevená komoda so zásuvkami – srdce boho interiéru

Drevená komoda, najmä starostlivo ručne zdobená, s niekoľkými radmi zásuviek, je skutočnou esenciou štýlu boho. Pre túto estetiku je typická prirodzenosť, preto drevo je dokonalou voľbou. Modely so zásuvkami sa budú dobre vynímať takmer v každom interiéri – od komôd v spálni až po detskú izbu alebo chodbu. Môžu byť rôznych foriem, od ťažkých a masívnych až po jemnejšie, s majstrovsky vyrezávanými ornamentami, alebo rohové komody. Každú z týchto foriem nájdete v agatanabytok.sk. Agáta je renomovaná poľská sieť predajní nábytku a pružne fungujúci internetový obchod, ktorý ponúka široký sortiment nábytku a bytových doplnkov.

Prútie, bambus, viedenský výplet, kov – ďalšie materiály ideálne na boho komody

Ak chcete svojmu interiéru dodať nádych nostalgie, rustikálneho šarmu a funkčnosti, ideálnym riešením môže byť prútená komoda, ktorá svojou konštrukciou pripomína tradičný etažér. Ľahkosť prútia a charakteristický ažúrový výplet dokonale zapadá do štýlu boho a vytvára atmosféru nenútenej elegancie.

Ďalšou dobrou voľbou je drevo s čelami z charakteristického hustého ratanového výpletu tvoriaceho osemuholníky, známeho ako viedenský výplet. Tento vzor je známy už od 19. storočia a po dočasnom období hibernácie je späť – a vo veľkom štýle. Viedenský výplet sa svojou jemnosťou a eleganciou bude obzvlášť dobre vynímať v boho aranžmánoch s jemným nádychom glamouru.

Moderné komody z kovového materiálu môžu byť prekvapivou voľbou, ale nezabúdajme, že boho sa prikláňa k eklekticizmu. Ak chcete, aby váš interiér pôsobil industriálnym dojmom, vyberte si model z ažúrovej drôtenej sieťoviny alebo drevený, s kovovým kovaním – takéto prvky dodajú interiéru boho charakter a štipku modernosti.

Nezabudnite, že boho je predovšetkým o slobode a sebavyjadrení. Neexistujú tu žiadne prísne pravidlá ani obmedzenia. Komoda, rovnako ako aj ostatný nábytok, má odzrkadlovať vašu osobnosť: tieto prvky síce majú byť odvážne ale súčasne majú domácim vytvárať hrejivú a útulnú náruč domova.