Región Dél-komárom 2023. 10. 13.

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 3. novembra

Kontroly na hraniciach s Maďarskom sa predĺžia do 3. novembra. Pôvodne mali skončiť 14. októbra. V stredu to schválila vláda. Opatrenie má pomôcť k zníženiu počtu nelegálnych migrantov, ktorí cez územie Slovenska iba tranzitujú do iných štátov Európskej únie.

„Kontroly sa budú vykonávať ako doteraz po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie,“
 uviedol predkladateľ.

Zavedenie kontrol spolu s obdobnými opatreniami susedných štátov má podľa rezortu vnútra preventívny charakter. Od ich zavedenia zaznamenali pokles nelegálnej migrácie smerujúcej na územie Slovenska z Maďarska. „V 39. týždni bolo zaevidovaných 2496 nelegálnych migrantov a v 40. týždni nastal pokles v záchytoch nelegálnych migrantov na 1929 osôb,“ dodal predkladateľ.

Minister obrany SR Martin Sklenár po rokovaní vlády potvrdil, že asistencia armády ostáva v rovnakých intenciách ako dosiaľ, teda podľa požiadaviek Policajného zboru je pripravená vyčleniť do 500 vojakov denne. „Momentálne je denne vyčlenených približne 300 vojakov, zatiaľ nepredpokladáme zmeny,“ dodal minister.

Slovensko dočasne obnovilo kontroly na hraniciach s Maďarskom od 5. októbra. Urobilo tak po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili susedné štáty – Poľsko, Rakúsko a Česko.

Zdroj: teraz.sk