Mix Dél-komárom 2022. 10. 14.

Maďarskú Hviezdicovú pevnosť ocenili v Španielsku

Na jednom z najvýznamnejších európskych kultúrnych festivalov, Hay Festival v španielskej Segovii, László Baán, ministerský komisár projektu Liget Budapest, predstavil projekt Liget Budapest a nedávno odovzdané budovy najrenomovanejším svetovým múzeám a odborníkom v oblasti kultúry. Súčasťou bola aj Hviezdicová pevnosť v Komárome.

„Na medzinárodnom podujatí zameranom na inovácie a tradície bola najväčšia európska kultúrna investícia dobre prijatá odbornými kruhmi aj návštevníkmi.“

László Baán počas prednášky „Múzeá a nový urbanizmus“ zdôraznil, že projekt Liget Budapest nie je len najvýznamnejším kultúrnym projektom v Maďarsku, ale aj najväčším projektom urbanistického rozvoja s kultúrnym obsahom v Európe.

-„Atrakciou mesta sú kultúrne vrstvy, ktoré vznikli v minulých storočiach a ktoré možno znovu zažiť v modernej dobe. Každé živé mesto sa pridáva k zdedeným kultúrnym vrstvám, a to je to, čo robíme pri realizácii projektu Liget Budapest: zachovávame naše staré hodnoty, obnovujeme ich, ako napríklad Múzeum výtvarného umenia a Millennium House,“ zdôraznil László Baán.

Dodal: Už teraz vidíme, že prvky doteraz realizovaného projektu Liget – staré a nové kultúrne inštitúcie v obnovenom zelenom prostredí – už navštívili milióny a sú obklopené veľkým uznaním a láskou. Stále viac a viac zisťujeme, že aj medzinárodné publikum čoraz viac vidí, že historická štruktúra Budapešti sa ich pridaním ďalej rozrástla, čo ďalej zvyšuje povesť Budapešti a krajiny, ako aj jej turistickú príťažlivosť.

Ministerský splnomocnenec zdôraznil: projekt už má významné výsledky, ale ešte nie je blízko ku koncu, jeho najväčší a najdôležitejší vývoj, výstavba Novej národnej galérie podľa projektu japonskej architektonickej kancelárie SANAA, ocenenej Pritzkerovou cenou, je zatiaľ v procese.

„Toto nové múzeum je nevyhnutné na to, aby bol obnovený mestský park viditeľný odkiaľkoľvek na kultúrnej mape Európy,“ povedal László Baán.

(Zdroj: MTI / kemma.hu)