Mix Dél-komárom 2024. 01. 26.

Malá firma z maďarského Komáromu získala prestížne uznanie

Firma Tövisporta nedávno prevzala Cenu za poľnohospodárske podnikanie župy Komárom-Esztergom od Valného zhromaždenia župy Komárom-Esztergom. Rodinný podnik pod vedením Tibora Gála vznikol pred desiatimi rokmi.

Spustenie začalo výsadbou rakytníka. Ich prvá úroda bola v roku 2017 a vďaka neustálemu vývoju a investíciám teraz vyrábajú veľa produktov na báze rakytníka.

Hlavným produktom spoločnosti Tövisporta je lisovaná šťava, ktorá sa každý týždeň čerstvo lisuje bez pasterizácie. Týmto spôsobom sa zachovávajú priaznivé účinky rakytníka.

Spoločnosť však nevyrába len lisovanú šťavu, ale aj mnohé ďalšie produkty, ako sú gumené cukríky, džemy, čaje a dokonca aj destilát z rakytníka. Okrem toho sa špeciálne produkty vyrábajú aj z iného ovocia, ako sú čierne ríbezle, jablká, hrozno, baza.

Rakytník má výnimočné zdravotné benefityMá desaťkrát vyšší obsah vitamínu C ako citróny a je bohatý na vitamíny B a E, ako aj mnohé minerály. Posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a je užitočný pri kardiovaskulárnych problémoch. Je tiež známe, že znižuje krvný tlak a 10-15 kvapiek extrahovaných z oleja zo semien môže pomôcť splniť denné požiadavky na vitamíny dospelého človeka.

Produkty Tövisporta sú dostupné na miestnych trhoch, ako aj na webovej stránke a facebookovej stránke rodinnej firmy. Objednať si môžete aj telefonicky, k dispozícii je aj doručenie domov.

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides)

je mimoriadne užitočná rastlina, ktorá je čoraz viac oceňovaná v oblasti ochrany životného prostredia a poľnohospodárstva. Táto rastlina pochádza z Európy, Ázie a Severnej Ameriky a vďaka mnohým dôležitým vlastnostiam sa stáva čoraz obľúbenejšou.

Rakytník rešetliakový je ker nachádzajúci sa pozdĺž pláží, piesočnatých oblastí, hôr a suchých oblastí. Ľahko ho spoznáte podľa charakteristických oranžových bobúľ a striebristých listov. Rastlina dostala svoje meno, pretože sa často nachádza v piesočnatej pôde a „tŕň“ označuje ostré hroty nachádzajúce sa na jej stonkách.

Rakytník rodí vysoko výživné a zdravé bobule, ktoré majú množstvo priaznivých účinkov na ľudské zdravieMedzi jeho najdôležitejšie fyziologické benefity patrí vysoký obsah vitamínu C. V skutočnosti je množstvo vitamínu C nájdené v rakytníku desaťkrát vyššie ako v citrónoch. Je tiež bohatý na vitamíny skupiny B (najmä B1, B2, B6), vitamín E, vitamín K, karotenoidy a flavonoidy.

Rakytníkový olej má aj výnimočné zdravotné benefity. Tento olej sa získava zo semien bobúľ a je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, najmä omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Tie prispievajú ku kardiovaskulárnemu zdraviu, hydratácii pokožky, pôsobia protizápalovo.

Okrem ľudského zdravia má rakytník aj vynikajúce environmentálne benefity. Rastlina môže byť používaná pri stabilizácii pôdy, zadržiavaní pôdy a prevencii pôdnej erózie. Jej koreňový systém preniká hlboko a pomáha zlepšovať kvalitu pôdy a zadržiavať živiny v pôde.

Rakytník je dôležitý aj pre biodiverzitu. Jeho bobule a listy sú výživným zdrojom potravy pre mnohé živočíšne druhy a kvety rastliny priťahujú aj opeľujúci hmyz. Prispieva tak k rozmanitosti miestnych ekosystémov.

Plody rakytníka sa spracúvajú na lisovanú šťavu, džemy, čaje, sladkosti a kozmetické výrobky.