Šport 2013. 10. 05.

Marek Kozlík: "Veľmi sa teším na túto sezónu!"

Príprava pred basketbalovou sezónou 2013/2014 je v plnom prúde. Chalani tvrdo drú na tréningoch a makajú už aj proti súperom v prípravných zápasoch. Z minuloročného kádra ostali v Komárňanskom tíme iba Slováci Šoška, Kozlík, Maslík a Stojanov. Mareka Kozlíka pritom určilo vedenie pred ďalšou sezónou za kapitána.

Sezóna bola dlhá. Ako si sa po nej odreagoval?
Potreboval som sa zregenerovať a oddýchnuť si od športu všeobecne. Užíval som si voľno s rodinou, na ktorú som nemal počas sezóny toľko času.

Utkvel ti niektorý moment z ‚vicemajstrovskej‘ sezóny v pamäti?
Najviac utkveli finálové zápasy. Myslím si, že na Slovenské pomery to bol veľmi kvalitný basketbal. Užíval som si každý zápas so skvelými fanúšikmi na domácej palubovke aj na palubovke hostí.

Novú sezónu si začal v reprezentačnom drese. Pomery tam ale nie sú ideálne. Rozmýšľal si nad tým, či ísť, alebo nie?
Najprv som odmietol reprezentačný dres, keďže mám tehotnú manželku a chcel som byť pri nej. Nakoniec som sa rozhodol ísť a som veľmi rád, že som tam bol. Ukázali sme, že aj tento mladý tím ma potenciál. Dokázali sme poraziť silných Bielorusov aj Maďarov. Ale aj tak je ešte veľmi veľa v čom sa máme zlepšovať.

Peter-Dorňák
FOTO: Peter Dorňák

Siahali ste na postup, no napokon to nevyšlo. Čo vám chýbalo?
Myslím si, že nám chýbal hráč, ktorý by vedel na seba zobrať veľkú zodpovednosť, ako Tono Gavel, ktorý by bol veľkou vodcovskou osobnosťou. Každopádne som rád, že sme predviedli pekné výkony na domácich palubovkách

Momentálne sa hrajú basketbalové majstrovstvá Európy v Slovinsku, sleduješ ich? Zaujal ťa niektorý z tímov? Domáci predvádzajú skvelé výkony.
Sledujem a príjemne ma prekvapili Slovinci a takisto aj Česi, ktorí majú kvalitný tím a predvádzajú peknú hru. Teším sa najviac na výkony Španielov, ktorí kraľujú Európe a som zvedavý, či ostanú na tróne aj tento rok.

Vráťme sa do Komárna. Tu sa obmenila podstatná časť kádra. Vedel by si porovnať, v čom sú noví hráči iní?
Je ťažké porovnávať kádre, pretože sme ešte krátko spolu. Vidím ale veľký potenciál aj v tomto tíme. Myslím si, že tento rok máme atletickejší tím ako pred rokom. Americkí pivoti sú lepší skokani, máme veľa kvalitných strelcov na obvode. Podľa mňa môžme tento rok takisto bojovať o vrchné priečky.

Zmenila sa s príchodom nových hráčov filozofia trénera Róna? Aký basketbal chce, aby ste hrali?
Nie, nezmenila. Chceme vychádzať z kvalitnej obrany, snažiť sa hrať rýchlo dopredu a v útoku rozložiť silu na podkošovú hru aj trojkovú streľbu. Jeho štýl má úspech a tak si myslím, že ho netreba meniť.

S kým sa podľa teba stretne Komárno vo finále tento rok? Hovorí sa ‚do tretice všetko dobré‘.
Je veľmi odvážne vyjadrovať sa o finálovej účasti v tejto fáze. Sme len v príprave a ostatné tím ešte nemajú kompletné súpisky. Dúfam, že sa nám aj tento rok podarí dostať sa tam, ale to je ešte ďaleko a čaká nás veľa práce. Každopádne to zatiaľ vyzerá, že Inter, Prievidza, Svit, Bystrica aj Nitra majú kvalitné kádre, ale netreba podceňovať ani ostatné tímy. Myslím si, že tento rok bude liga veľmi vyrovnaná.

Fanúšikovia majú po dvoch úspešných sezónach veľké očakávania. Už mesiac sa pripravujú, dokonca si zaobstarali maskota. Cítite to ako tlak na vás?
Ja osobne necítim žiadny tlak a predpokladám, že ani fanúšikovia by nechceli, aby sme to tak cítili. Veľmi sa teším na túto sezónu, na skvelú kulisu a maskota. Pevne verím, že budeme predvádzať hru, ktorá sa bude obecenstvu páčiť.

V tejto sezóne by mala mať premiéru československá verzia poháru. Máš skúsenosti aj z Česka. Ako si myslíš, že dopadne táto medzinárodná konfrontácia?
Som veľmi rád, že sa SBA a ČBF snažia o Československé súboje. Myslím si, že pohár získa na atraktivite. Predpokladám, že okrem Nymburka to budú veľmi vyrovnané zápasy a som sám veľmi zvedavý na výsledky zápasov.

Hovorí sa o tebe ako o kapitánovi. aká je úloha kapitána v tíme?
Vedenie sa rozhodlo dať mi dôveru a zveriť mi funkciu kapitána. Okrem zápasovej rozcvičky sa snažím stmeliť kolektív, informovať všetkých hráčov o zmenách v tréningovom procese. Snažím sa byť predĺženou trénerovou rukou na ihrisku a udržať pohodu v tíme. Dúfam, že budeme kvalitne spolupracovať a predvádzať kolektívnu hru.

S Marekom Kozlíkom sa rozprával Tomáš Kottra. Rozhovor ste si mohli prečítať v septembrovom vydaní mesačníka Ahoj Komárno! 

Titulná fotografia: mbkkom.sk