Blog 2012. 06. 05.

Marek Mihály: Kto je projektový manažér, alebo prečo škola nedostane 1,2 milióna Eur

Som častým hosťom rokovaní mestského zastupiteľstva v Komárne. Často odchádzam s myšlienkou. Keby to tak videli Vaši voliči, neboli by radi. Vyjadril som sa však veľmi jemne a slušne. To posledné (31.5.2012) bolo ukážkou toho, ako to vyzerá ak vlastné ego vystúpi nad ľudský rozum a záujmy občanov mesta.

O základnej škole na ulici Práce sa toho popísalo veľa. A po pár dňoch sa prestane. Prečo? Termín 31.5.2012, predĺžený viackrát ministerstvom sa premrhal. Kto ho premrhal? Podľa Zsolta Simona, bývalého ministra pôdohospodárstva, ktorý sa snažil celý čas pomáhať tomuto projektu a zúčastnil sa rokovania, za to v prvom rade môže projektový manažér. Kto je projektový manažér sa poslanci pýtali viackrát. Ale odpovede sa dlho nevedeli dočkať. Až trápne mlčanie vedenia nakoniec bolo prelomené. Projekt za 1,200.000 eur nemá projektového manažéra, aspoň podľa úst vedenia.

Ale mať ho musí! Niekto komunikoval s ministerstvom? Pripravoval dokumentáciu? Ak Mestský úrad, Mesto Komárno, tak projektovým manažérom boli oni. A niekto toto mesto vedie a je jeho štatutárom, však? Vrcholom celej diskusie bolo, že ľudia, ktorí sa snažili tomuto mestu pomôcť, bez toho k akej politickej strane patria, boli napadnutí zo strany vedenia (hlavne ústami viceprimátora Nováka), že im nikto nepovedal, že príde Zsolt Simon. Veľmi „dôležitá“ a podstatná vec. Aspoň pre niekoho. Ako ináč by sme sa dozvedeli podstatné informácie, čo nám (občanom) malo ostať zatajené.

Pán viceprimátor Novák dookola vysvetľoval, že nevedia overiť ani vyvrátiť, čo Zs.Simon vysvetľoval, lebo nemajú dokumenty. Akože nemajú dokumenty? Kde teda sú? Zsolt Simon hovoril o chronológii, kde poukázal na neschopnosť dotiahnuť túto investíciu do konca zo strany mesta. Pán Novák vysvetľoval, že nevedia reagovať, lebo neboli na to pripravení. V posledný deň termínu, neboli pripravení? Koho to platíme z našich daní?  Tým pádom neboli pripravení ani na rokovanie mestského zastupiteľstva a pravdepodobne ani neriešili tento projekt.

A nevedia preukázať svoje argumenty ani listinné dôkazy? Kde sa to udialo? Na radnici Mestského úradu Komárno! Stačilo zbehnúť po dokumenty o poschodie nižšie. Naozaj, v tejto veci bol vinný asi každý, len nie projektový manažér, ktorým je pravdepodobne úrad. Lebo overiť informáciu bude ťažké, keď poslanci za rok a pol dostali písomné odpovede na interpelácie v počte, ktorý zrátate prstami jednej ruky. A otázok – interpelácií boli stovky.

Bola to „poprava“ v priamom prenose, kde sa rok a pol zatajovania a prázdnych rečí preukázalo. Schopnosť vyhovárania sa po roku a pol na predošlé vedenie dokážu na jednotku. Robiť si robotu z daní občanov už nie. Vyzerá to, ako keby toľko projektov riešilo mesto naraz, že nevedia, kde im hlava stojí. No bohužiaľ, často nevedia, že  sú vypísané nejaké výzvy na projekty.

Je to môj pohľad, ale faktom ostáva, že niekto je za túto obrovskú stratu zodpovedný.

Ego jedincov sa preukázalo a možno nie naschvál, ale investíciu za 1,200.000 eur pre základnú školu sa im nepodarilo  dotiahnuť do úspešného konca. Aj to je fakt. A aj z tohto zastupiteľstva som odchádzal s myšlienkou, myšlienkou, že či tí s tými egami vystúpia pred deti a rodičov a povedia ako chlapi. Berieme za túto skutočnosť zodpovednosť. Toto by som si želal, aby sa faktom stalo.

TEXT: Marek Mihály – predseda MZ SDKÚ Komárno, člen Komisie rozvoja mesta
Publikované v týždenníku Delta, 4. júna 2011

Vyjadrite svoj názor