Mix 2020. 02. 16.

Marián Kuchar: Kariéra tanečníkov v divadle nie je dlhá a časom telo nevládze. Už teraz musím myslieť na to, čo by som rád robil po divadle

Z plesových sál sa na pódium Slovenského národného divadla dostal Marián Kuchar z Komárna hneď po ukončení Tanečného konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave. Mladý tanečník aktuálne pôsobí vo všetkých baletných predstaveniach SND a tiež v pohybovom štúdiu manželov Adriána a Mary Bartalošovcov. O Mariánových začiatkoch a najväčších úspechoch sa môžete dočítať v našom najnovšom rozhovore.

Ako si spomínaš na svoje tanečné začiatky?

Moje tanečné začiatky začali na Základnej umeleckej škole v Komárne pod vedením učiteľky Hodekovej, ktorá mi dala motiváciu prihlásiť sa na Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave, kam som nastúpil v roku 2010. Predtým ako som nastúpil do Bratislavy na školu, som tancoval spoločenské tance na profesionálnej úrovni, zúčastnili sme sa viacerých súťaží, kde sme dosiahli krásne úspechy aj s mojou tanečnou partnerkou Takács Evelyn. S jej sestrou Takács Odett a jej tanečným partnerom Ricsim Szentiványim sme v Komárne vystupovali skoro každý víkend počas plesovej sezóny. Ako som začal študovať v Bratislave, musel som prestať so spoločenskými tancami a začať sa venovať klasickému tancu, teda baletu.

Kedy si sa rozhodol byť profesionálnym tanečníkom?

Ako som nastúpil na konzervatórium, hneď som vedel, že tanec bude moja budúca práca. Keďže je to každodenná tvrdá práca, kde je človek celý deň zavretý v baletnej sále a pracuje na sebe aby sa zlepšoval, vedel som, že sa tomu musím venovať na 100% aby som sa po dokončení školy vedel umiestniť v divadle.

Kedy si sa mohol pochváliť svojim prvým tanečným úspechom a čo to bolo?

Mohol by som povedať, že moje prvé úspechy začali už keď som ako menší vyhral prvé miesto s mojou partnerkou Evelyn na súťaži v Bratislave s latinsko-americkými tancami a postupne sme získavali viac a viac ocenení. Ďalším úspechom bolo to, že sa mi podarilo dostať sa na tanečné konzervatórium, ale musím povedať, že môj tanečný úspech spočíva v tom, že som mal tú najlepšiu učiteľku klasického tanca v podobe Karin Alaverdjan. Bez jej podpory a bez podpory mojich rodičov by to nešlo a aj vďaka nim som po skončení školy mohol byť súčasťou Slovenského národného divadla.

Osobne som mala to šťastie ťa vidieť v tanečnom zbore v Luskáčikovi a Krútňave. V akých iných predstaveniach ťa diváci môžu momentálne vidieť?

Momentálne pôsobím vo všetkých baletných predstaveniach SND, ako sú napríklad Labutie jazero, Korzár, spolupráca so skupinou Fragile, Beatles go Baroque, Giselle, Don Quijote a aj v niektorých operných predstaveniach. Momentálne pripravujeme baletné predstavenie Popoluška, ktoré bude mať premiéru 24. apríla a jednu opernú premiéru Aida, ktorá bude 13. marca.

Ako dlho pôsobíš v SND?

Hneď po dokončení štúdia som dostal angažmán v Slovenskom národnom divadle, čiže od roku 2015 som jeho členom.

Tancuješ len v zbore alebo máš aj nejaké sólo vystúpenia, role?

Tancujem v zbore SND, ale mal som už aj príležitosť tancovať menšie hlavné postavy, tak budem pracovať na tom aby ich časom bolo viac.

Môžeš sa pochváliť aj nejakými oceneniami na tanečných súťažiach?

Okrem súťaži v spoločenských tancoch som bol na choreografickej súťaži v Poľsku v roku 2014, kde sme s kolegyňou Valériou Staškovou skončili vo finále. Ďalej som sa zúčastnil medzinárodnej súťaže v klasickom tanci v Japonsku a rovnako v Japonsku to bolo Young American Grand Prix, kde som sa dostal do semifinále.

Čo zatiaľ považuješ za svoj najväčší úspech v spojitosti s tancom?

Každý deň sa snažím aby bol úspešný a pracujem na tom, aby každé predstavenie bolo lepšie a lepšie.

Podľa najnovších informácií, čo som postrehla, tak pôsobíš aj v pohybovom štúdiu Creative Movement Studio manželov Adriána a Mary Bartalošovcov. Čo vyučuješ na tamojších hodinách?

Začal som učiť skupinové cvičenia PortDeBras. Vlastne je to moja druhá práca ako osobný tréner a inštruktor. Toto cvičenie vychádza z klasického tanca a je prispôsobené na intenzívny celotelový tréning pre ženy aj pre mužov. Keďže kariéra tanečníkov v divadle nie je dlhá a časom telo nevládze, už teraz musím myslieť na to, čo by som rád robil po divadelnej kariére.

Otázka na záver. Je tanec určený pre každého nezávisle od veku a predchádzajúcich tanečných skúsenosti?

Tanec je veľmi dobrý spôsob odreagovania sa od každodenných problémov. Pri tanci sa vytvárajú endorfíny šťastia, takže naozaj sa ho nikto nemusí báť. Pri dobrej hudbe si asi každý z nás rád zatancuje, nech je to už na javisku alebo na plese.