Kultúra 2014. 09. 29.

Marie Rottrová opäť koncertuje, šnúru ukončí v Komárne

Speváčka Marie Rottrová, stálica česko–slovenskej hudobnej scény, sa vracia po troch rokoch na koncertné pódia. Na slovenskej časti turné vystúpi v ôsmich slovenských mestách. Tým prvým budú 21. októbra Košice, ďalšími zastávkami budú deň nato Prešov, Piešťany (23.10.), Trenčín (29.10.), Trnava (4.11.), Ružomberok (5.11.), Bratislava (25.11.), záverečným bude koncert 26. novembra v Komárne. Na týchto koncertoch ju bude sprevádzať skupina Neřež, s ktorou speváčka už dlhší čas spolupracuje.

Na Slovensku bude Marie Rottrová koncertovať v sprievode skupiny Neřež, s ktorou zaspieva svoje najväčšie hity z dlhoročnej kariéry, ktorú si vybudovala kvalitnými pesničkami a zároveň vynikajúcimi textami. Jej autormi sú predovšetkým Jaromír Nohavica, Jaroslav Wykrent a Jiřina Fikejzová. Dodnes populárna ostravská rodáčka počas svojej úspešnej kariéry naspievala viac ako 600 piesní a vydala viac ako dve desiatky autorských albumov a kompilácií. Po oslave 70. narodenín sa rozhodla ukončiť koncertnú činnosť. Po troch rokoch sa jej po koncertných pódiách začalo cnieť a k jej návratu ku koncertovaniu prispeli hlavne jej dlhoroční fanúšikovia, ktorí ju k tomuto kroku nakoniec prinútili.

Koncertné pódium má zvláštnu moc a platí to aj v prípade Marie Rottrovej. „Ano, je to magická sila, je mi na pódiu veľmi dobre. A ďaleko viac si to vážim, keď som doma a mám svoje súkromie, je to úžasná kombinácia. Celý život som to takto praktizovala, osvedčilo sa mi to, som na pódiu šťastná,“ povedala speváčka pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami.
Producentom turné je mladší syn speváčky Vít Rottr, vstupenky sú k dispozícii na predajných miestach ticketportal.sk a predpredaj.sk.

Speváčka, skladateľka a textárka Marie Rottrová vyrástla v hudobníckej rodine, otec bol organistom, matka speváčkou. Po maturite sa zúčastnila talentovej súťaže v Ostrave (1960), dostala pozvánku do televízneho programu Poprvé před kamerou, kde zaspievala pieseň Rozmarné stvoření. Od roku 1961 spievala so skupinou Františka Trnku, neskôr s ostravským rozhlasovým orchestrom. Potom to boli skupiny Samuel a Majestic. Od roku 1969 spievala so skupinou Flamingo, ktorá od 70. rokov hrala pod názvom Plameňáci. Jej speváckym partnerom v tej dobe bol Petr Němec. V roku 1972 vyšla prvá LP platňa Marie Rottrová. Viaceré jej pesničky sa stali hitmi, medzi nimi Řeka lásky, Lásko, To nic, Lásko voníš deštěm, Markéta, To mám tak ráda, Večerem zhýčkaná či Měli jsme se potkat dřív. Pesničky z jej úspešnej speváckej dráhy vyšli na kompiláciách Všechno nejlepší (2003), Duety (2004) a Všechno nejlepší 2 (2005). V októbri 2008 vyšlo DVD s názvom Tisíc tváří lásky. V novembri 2009 vydala nový album s názvom Stopy. Počas speváckej dráhy si vyslúžila pomenovanie ostravská Lady Soul. V roku 2009 ju Akadémia populárnej hudby uviedla do Siene slávy. V októbri 2011 vyšla vo vydavateľstve Supraphon kolekcia s názvom Co mám, to dám, ktorá obsahuje 17 CD a jedno DVD. V novembri 2013 vyšiel album Čas motýlů, ktorý ponúka pesničky na texty Jaromíra Nohavicu.

(tasr)