Región Dél-komárom 2022. 11. 09.

Martinské oslavy aj tento rok prinesú svetlo do ulíc Szőnyu

Tradičné hody sa opäť budú konať v Szőnyi v Maďarsku! Akcia sa začína v piatok 11. novembra od 17:00.

„Stretnutie sa tentokrát uskutoční na námestí Hősök, tu čakáme rodiny s lampášmi! Odtiaľto prejdeme do Domu Kemencés, kde na záujemcov čaká množstvo kultúrnych programov. Vystúpia žiaci školy Móra, Szőnyi Ziterazenkar a malú prezentáciu si pripraví aj Ľudový tanečný súbor Garabonciás. Ani tento rok určite neostaneme hladní, keďže osvedčený chlieb s husacou masťou, cibuľový šalát pripravený kolegami z MŠ Szőnyi Színes, resp. ani tentoraz nemôže chýbať horúci čaj,“ povedala Ildikó Schmelczné Bajmóczi, prezidentka Združenia gastrokultúry a komunitného rozvoja Kemence.

Akcia je bezplatná.

So sviatkom svätého Martina 11. novembra sa v Maďarsku spájajú mnohé ľudové zvyky a povery.

Na jednej strane sa ľudové zvyky na Martina spájajú s koncom roka, koncom poľnohospodárskych prác, blížiacim sa adventom a na druhej strane s legendou, že sa svätý Martin snažil ukryť do husieho obydlia ale husi ho hlasným gágáním prezradili.

V rímskych časoch bol 11. november začiatkom zimného štvrťroka, kedy sa konala veľká slávnosť novej úrody a nového vína. Zvyčajne jedli husi, teda posvätného operenca boha vojny Marsa, čo je v latinčine „avis Martis“ (vták boha Marsa).

Svätý Martin bol v Panónii uctievaná. Podľa tradície Martin pomohol svätému Štefanovi a krajine v jeho sne, a tak sa po Panne Márii stal svätý Martin patrónom Uhorska.